פרוסטטיטיס כרונית (Chronic prostatitis)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול

תאור

דלקת כרונית בערמונית (Chronic Prostatitis-CP) או כפי שנוטים לכנותה כיום: תסמונת האגן הדואב (Chronic pelvic pain syndrome - SPPS) היא תופעה שכיחה מאוד.
בשנים האחרונות, לאור המודעות לתופעה, שיעורי ההיארעות הגבוהים מאוד והפגיעה באיכות החיים, הוחלט לקדם את הנושא על ידי הקמת גוף מחקר (CPCRN) שהנהיג שני חידושים:
1. סיווג חדש של הפרוסטטיטיס לתת-קבוצות;
2. הגדרה של מגוון התסמינים CPSI - Chronic Prostatitis Symptom Index.
להלן הסיווג החדש המכונה: NIH Prostatitis Classification
NIH - 1
דלקת חדה של הערמונית Acute bacterial prostatitis
דלקת חדה של הערמונית שמופיעה ב-5% מהגברים הלוקים בפרוסטטיטיס.
הטיפול: מגיבה היטב לטיפול מתאים באנטיביוטיקה. יש להמשיך עם טיפול באנטיביוטיקה תקופה ארוכה יותר של כ-30-20 יום, לאחר נסיגת התהליך הדלקתי החד, על מנת למנוע מעבר למחלה דלקתית כרונית.
NIH - II
דלקת מחיידקים, כרונית של הערמונית Chronic bacterial prostatitis
זיהום מחיידקי הערמונית, מתמשך או נישנה בקצב גלי. עוצמת הזיהום מתונה יותר, אך ממושכת וטורדנית. דלקת זו מאובחנת רק על פי תרביות וכן על בסיס תמונה מיקרוסקופית של תאי דם לבנים בהפרשות הערמונית.
הטיפול בדלקת זו באמצעות אנטיביוטיקה במינון גבוה מותאמת לרגישות המחולל, בדרך פומית ולתקופה של 6-4 שבועות לפחות. בתום הטיפול רצוי לחזור ולבדוק באמצעות תרבית על מנת לוודא את מיגור הזיהום.
NIH - III
Chronic Non-Bacterial Prostatitis/Chronic Pelvic Pain Syndrome - CP/CPPS
במצב זה לא מוכח כל תהליך דלקתי. זה המצב הקשה ביותר לאבחון מדויק ולבחירת הטיפול המתאים, ולכן הוא מסווג לשתי קבוצות מישנה:
- NIH - IIIA - Inflammatory Chronic Pain Syndrome
תת-קבוצה זו מאופיינת בכך שאין הוכחה ישירה להימצאות חיידקים, אך קיימים סימנים להימצאות זיהום, דהיינו, נמצאו תאי דם לבנים בהפרשות נוזל הערמונית (EPS), ובשתן הניתן לאחר עיסוי הערמונית המכונה VB-3 (Voided bladder urine) ובנוזל הזרע.
- Non Inflammatory Chronic Pelvic Pain Syndrome - NIH - IIIB
אין עדות לתהליך דלקתי, ואין בהפרשות הערמונית ליקוציטים או כל עדות אחרת לדלקת, ואף לא ב-VB-3 או בנוזל הזרע. חשוב לציין שלא כמו חולים מקטגוריות I ו-II, אצל חולים מקטגוריה III לא נמצאו מחוללי זיהום בערמונית, כפי שנקבע בשיטות בקטריולוגיות מקובלות.
למעשה, ליקויים בהפרשות הערמונית (EPS) הם המאפיינים האובייקטיבים הראשונים בקטגוריה III של פרוסטטיטיס. כאב כרוני הוא התסמין האובייקטיבי בקבוצה זו, ולמרבה הצער הרוב הגדול של חולי פרוסטטיטיס משתייכים לקבוצה זו: NIH - III.
NIH - IV
פרוסטטיטיס דלקתית אי-תסמינית Asymptomatic Inflammatory Prostatitis - AIP
בדלקת זו החולה איננו לוקה בתסמינים כלשהם, אך ניתן למצוא תאי דם לבנים בהפרשות, או ברקמת הערמונית, במסגרת בירור של הפרעות אחרות. קבוצת חולים זו אינה מהווה בעיה ולא תמיד יש צורך לטפל בה.
בשל מגוון תסמינים רחב, ועל מנת ליצור אחידות במינוח, הוחלט להיעזר במדד המכונה:
NIH-CPSI - NIH Chronic Prostatitis Symptom Index. מדד זה בודק למעשה את שלושת המרכיבים החשובים שבהם לוקים החולים בדלקת ערמונית כרונית, והם:
- הכאב: מיקומו, עוצמתו ותדירותו;
- תסמינים בהטלת שתן: גריות-יתר, חסימה ומישלב ביניהם;
- איכות חיים: ההשפעה של התסמונת על איכות החיים של החולה.
כל אחד מהמרכיבים מוערך בנפרד:
Score - For Pain 0-21
For Urinary Domain 0-10
For Impact on Quality of Life 0-12
TOTAL 0-43
ד"ר שמואל ציטרון

אבחון ובדיקות

אבחון תסמונת האגן הדואב כוללת תיעוד של תולדות המחלה, בדיקת ערמונית ובדיקת שתן. במקרים מיוחדים ניתן לבדוק את עוצמת זרם השתן, את נפח השתן הנותר לאחר השתנה, וכן לערוך בדיקת שתן לציטולוגיה, ובדיקות אורודינמית וציסטוסקופיה.

טיפולים ותרופות

מגוון הטיפולים בתסמונת האגן הדואב:
- טיפול באנטיביוטיקה: תרופות אנטיביוטיות יעילות בקטגוריות I, II, ו-NIH III/A. קיימים חילוקי דעות אם לתרופות נוגדות חיידקים יש השפעה על דלקת הערמונית מסוג NIH III/B. עבודות מסוימות מצביעות על כך שבחולים מקטגוריה זו יש לטפל באנטיביוטיקה המכוונת כנגד חיידקים פתוגניים בלתי שגרתיים (Uncommon organisms). לכן, לפי עבודות אלו, מקובל לתת תרופות אנטיביוטיות במשך שבועיים ימים, ואם נמצא מחולל בלתי שגרתי להמשיך 4-2 שבועות נוספים. טיפול ממושך באמצעות אנטיביוטיקה (ללא הוכחה בקטריולוגית) איננו מומלץ בשל החשש מהתפתחות של זני חיידקים העמידים לאנטיביוטיקה.
- הטיפול בחוסמי אלפא - אין עדיין עבודות מבוססות המעידות על יעילות הטיפול בחוסמי קולטנים אלפא במחלת הפרוסטטיטיס, אך קיימים פרסומים ודיווחים לא מעטים התומכים בשיטת טיפול זו. למרות שאין הוכחה מדעית התומכת ביעילות חוסמי אלפא, מקובל להניח כיום שתרופות אלה יכולות להועיל כחלק מהטיפול בפרוסטטיטיס מקטגוריה NIH IIIA/IIIB. כמו כן, אין תמימות דעים אם יש לטפל באמצעות חוסמי אלפא בכל החולים, או רק באלו הלוקים בחסימה. מקובל לטפל בעזרת חוסמי אלפא לתקופה של 6-3 חודשים בכולם, ובאלה הלוקים בחסימה, ואפילו קלה יחסית, תקופה ממושכת יותר באורח ניכר.
- טיפולים פיזיקליים - במקביל לטיפולים באמצעות אנטיביוטיקה ולטיפולים אנטי-דלקתיים למיניהם, נעשים ניסיונות לפתור את הבעיה על ידי טיפולים פיזיקליים שונים וחדשניים כגון חימום, גלי מיקרו, שיפור זרימת הדם, ביופידבק, עיסוי הערמונית, עיסוי קרקעית האגן ודיקור מחטים. הטיפולים הללו מתבססים על מגוון תיאוריות של הפתופיזיולוגיה של המחלה, ומהווים אמצעים שונים להקלת הסבל של החולים. דווח על הצלחות אם כי לא בשיעורים גבוהים.
- ללא טיפול - מקובל שלא לטפל בחולים מקבוצת NIH-IV ללא תסמינים, ולהתעלם מן הממצאים המעבדתיים, גם אם הם מעידים על דלקת. הטיפול הספציפי נדרש רק כאשר יש עדות לקיומם של מחוללים כמו: Neisseria gonorrhea או Chlamydia trachomatis.
פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
נחיצות של בדיקה אורודינמיקה אחד 20/07/2019 14:39
  • בן 58 , ערמונית 95 מטופל בקסטרל 5.שפיר ולפני התערבות בערמונית. סוכרתי + יל"ד קל . מאוזן עם גלוקומין אחד +דופלקס אחד ביום. השתנה תכופה ביום ובעיקר בלילה כל שעה שעתיים. זרימה חלשה,לעיתים יש צורך בלחיצה בכדי להתיל שתן,כמעט תמיד תחושת אי התרוקנות.כמות שתן בין 40 ל 140 .לעיתים מלווה בכאב/לחץ לאורך הפין בעיקר בחלקו הקדמי.US שארית שתן 250 .שותה מים עד 8 בערב. (שותה ליטר ורבע במהלך כל היום) 1.כיצד יתכן שכמות שתן במהלך הלילה מגיעה ל 800 אם קיבולת שלפוחית מגיעה ל בערך חצי ליטר? 2.האם יש צורך באורודינמיקה כאשר קיימים כל הסימנים של BPH. ההיתכן שהסימטומים מגיעים מבעיית סכרת ו/או בעיות חסימה בכיס השתן ולא כתוצאה מערמונית גדולה?

  • + הוסף תגובה
אפידידימיטיס נח 18/07/2019 22:03
  • שלום, לפני שבועיים וחצי הגעתי למיון, בעצת רופא המשפחה והפנייתו עם אפידידימיטיס, לאחר בחינת אורולוג ואולטרסאונד אובחן כי מדובר אכן באפידידימיטיס (ראש וזנב). קיבלתי במיון אנטיביוטיקה IV (גמטמצין , משהו כזה) וציפרודקס 500מ"ג פעמיים ביום למשך 10 ימים . לקראת סוף נטילת האנטיביוטיקה הרגשתי שיפור משמעותי, כבר לא כאב והנפיחות ירדה אך בימים האחרונים (סיימתי את הכדורים לפני שבוע) אני חש שוב בהחמרה וחושש שהנפיחות שוב חוזרת , לא בטוח אם לתת לזה עוד זמן או שכדאי להגיע שוב למיון לפני שיחמיר עוד יותר .

  • + הוסף תגובה
תוצאת בדיקת תרבית זרע משה 17/07/2019 13:38
  • שלום, אני בן 25 נשלחתי בעקבות כאבים בערמונית (גם בזמן בדיקה ידנית אצל רופא) לתרבית זרע כדי לבדוק אם יש דלקת אלה התוצאות: SPERM CULTURE BACT. CULTURE: SKIN FLORA FUNGAL CULTURE: CANDIDA NEGATIVE N. GONORRHOEAE: NEGATIVE image description SPERM MICROSCOPY בודדים :EPITHEL. CELLS לא נמצא :ERYTHROCYTES לא נמצא :LEUKOCYTES גם נשלחתי לתרבית שתן שיצאה תקינה. רציתי לדעת מה זה אומר שנמצאו תאי אפיתל בודדים בתרבית זרע? תודה.

  • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!