מחלות אף והסינוסים מולדות (Congenital diseases of the nose & sinuses)

ראשי

תאור

המחלות המולדות של האף והסינוסים 

מבין המחלות המולדות של האף והסינוסים (מערות האף או הגתות) השכיחה ביותר היא נזלת אלרגית. תסמיני נזלת אלרגית כוללים נזלת, מימית-רירית, שיכולה להפוך לסירוגין למוגלתית עקב מחלת סינוסים מישנית, גודש באף והתעטשויות מרובות. לעתים, נזלת אלרגית מלווה גם בדמעות ובתחושת דגדוג באף או בחך.


מחלה מולדת אחרת של האף והסינוסים, שמקורה תורשתי והיא נפוצה למדי, היא פוליפוזיס. במחלה זו מתפתחים פוליפים, שהם גידולים שפירים של הרירית שבסינוסים של האף. הפוליפים חוסמים את הסינוסים ופורצים לחללי האף. רבים מהלוקים בפוליפוזיס מופיעה גם נזלת אלרגית. הפוליפוזיס יכולה להיות חלק ממחלה סינו-ברונכיאלית, שעלולה להתפתח לאסתמה (גנחת הסימפונות). לחלק מחולי פוליפוזיס גם רגישות-יתר לסליצילטים. 

מחלות מולדות של האף והסינוסים


מחלות מולדות נוספות שמערבות את האף והסינוסים, שגם המקור שלהן גנטי, הן ציסטיק פיברוזיס (הלייפת הכיסתית CF) והפרעות בתפקוד הריסניות (Ciliary dysfunction). אך מחלות אלה נפוצות פחות בהרבה.


מומים מולדים באף והסינוסים

הנפוצים ביותר מבין המומים מולדים של האף והסינוסים הם סטייה של מחיצת האף, עיוות של האף החיצוני או השילוב שלהם. ליקויים מולדים אחרים שגורמים להפרעות באף ובסינוסים הם עיוותים במבנה הלסת, שגורמים להיצרות חללי האף, וליקויים של תבניות תוך-אפיות כגון של קונכיות אמצעיות, עד כדי חסימת האף או חסימת פתחי הגתות.


מומים אחרים משמעותיים הם שסעי השפה ושסעי החך. שסע החך כולל בדרך כלל חסר של החלק הגרמי האחורי של מחיצת האף (הוומר), ובמקרים רבים - סטייה של מחיצת האף. השפה השסועה עלולה לערב את הנחיריים ואת כנפי האף ולגרום לעיוות קשה שלהם.

סינוסיטיס בילדות

סינוסיטיס (דלקת גתות האף) היא מחלה שכיחה ביותר בילדות. הסיבות לכך שדלקת גתות האף נפוצה ביותר בילדים היא התכיפות הגבוהה של זיהומים בדרכי הנשימה העליונות והיצרות של מעברי האף ושל מבוכי הניקוז של הגתות. 
לאחרונה התעוררה השערה, שמחייבת התייחסות מיוחדת לסינוסיטיס בגיל הילדות: האם סינוסיטיס "חבוי" (Occult or silent) גורם לתחלואה של האוזניים, להגדלת (היפרטרופיה) השקדים והאדנואידים, ואף למחלות ריאה כאסתמה או ברונכיטיס? שהרי התחלואה יכולה להיגרם על ידי טפטוף של הפרשה מוגלתית שמסביב לפתחי החצוצרות של האוזניים ומעליהם, מחלקו האחורי של האף ללוע אפי ופומי. לכן הגישה ש"לכל הילדים יש נזלת" חייבת להשתנות. המשמעות של הפרשה מוגלתית ממושכת מהאף היא דלקת זיהומית ממושכת של הסינוסים. ההפרשה המוגלתית איננה נוצרת ברצפת האף, אלא שהיא תוצר של תסיסת ההפרשות עומדות בחללים, דהיינו הסינוסים. 

אצל ילדים קטנים ידוע שהסינוסים האתמואידיים (נמצאים משני צידי האף, מתחת לערובות העיניים) מעורבים בכך, ואלו הם הסינוסים בעלי חשיבות רבה לבריאות של הסינוסים הגדולים בהמשך החיים. סינוסיטיס כרוני יכול לגרום לנזק בלתי הפיך לרירית הסינוסים. כלומר, ייתכן שדי בסינוסיטיס הנמשך מעל שלושה חודשים, כדי לגרום לנזק כזה. ייתכן שאם אכן יינתן טיפול תוקפני, בהתייחס לסיכון שדלקת הסינוסים בילדות עלולה להתפתח למחלות שונות בבגרות, מספר הילדים הלוקים בנזלת מוגלתית והמבוגרים החולים בסינוסיטיס יקטן. 


הניתוח שמבוצע כיום לשם טיפול בסינוסיטיס, שהטיפול השמרני בו כשל, מתבסס על ניתוח אנדוסקופי תפקודי שבו פותחים את תבניות הכברה (האתמואידיות), מנקים אותן ומפנים על ידי כך את הגישה לשאר הסינוסים. במהלך הניתוח פותחים ומרחיבים את פתח סינוס הלסת; פותחים גם את פתחי הסינוסים שבמצח והספנואיד, וכורתים רקמות חולות החוסמות אותם. כך בתצפית ישירה זוכה כל חולה לטיפול הספציפי הדרוש לו. 

ניתוחים אלו, המבוצעים דרך האף באמצעות מכשור מיוחד, מחליפים ניתוחים פחות יעילים שבוצעו בעבר. הם מתבצעים במבוגרים באילחוש מקומי ובילדים בהרדמה כללית. הצלחתם של הניתוחים הללו היא מעל 80% הן בילדים והן במבוגרים. יש לציין את הגישה האנדוסקופית בניתוח של הסינוסים של המצח, שמחליפה את גישת הניתוח החיצוני. הגישה הכירורגית לסינוס היתד, הממוקמת באמצע בסיס הגולגולת, היתה בעייתית במיוחד. אך באמצעות הניתוח האנדוסקופי נפתרה גם בעיה זו.


ד"ר יהודה פינקלשטין
פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
Nodule במיתר הקול יוני 19/06/2019 23:17
 • גילו אצלי היום nodule במיתר קול שמאלי וצרבות יתר. קיבלתי טיפול לצרבת השאלה שלי איך גורמים להסרת הפוליפ הזה בדרך טבעית או שחיים עם זה או שמנתחים?

 • + הוסף תגובה
Nodule במיתר הקול ד"ר יקי כהן 20/06/2019 10:15
 • Nodule - אינו מחייב פוליפ זה יכול להיות גם יבלת . שאותה ניתן לרפא באמצעות טיפול אצל קלינאי תקשורת \במידה וזה פוליפ - יש צורך להסירו בניתוח כירורגי לרוב

 • + הוסף תגובה
פוליפ יוני 23/06/2019 21:29
 • רציתי לדעת בקשר לבדיקת סטרובוסקופיה האם זו הבדיקה הרגילה שרופא א. א. ג עושה עם הסיב אופטי או שזה שונה ואם זה שונה איך ניתן להשיג בדיקה כזו?

 • + הוסף תגובה
פוליפ ד"ר יקי כהן 24/06/2019 09:18
 • יוני בוקר טוב , אם יש לך נגע חד צידי זה יהיה לרוב פוליפ, ואותו יש להסיר בפעולה כירורגית הוא אינו יכול להרפא לבד. החשיבות בהסרתו נבועת משתי סיבות - 1. לא משאירים נגע גידולי בגוף והשנייה הוא בשלב מסויים יתחיל לפצוע את המיתר הנגדי ויכביד על המיתר שעליו הוא נמצא ויפגע בגל הרטט שלו. אם נצפה אצלך פוליפ אין סיבה לעשות בדיקת סטרובוסקופ - שבודקת את גלי הרטט של המיתר - סיב אופטי היא בדיקה מספקת. אתה מוזמן לבוא אלי לקליניקה לחוות דעת נוספת. המשך יום נעים

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר הקול יוני 05/07/2019 18:05
 • בהמשך לתשובתך לפני כשבועיים ראו בבדיקה עם סיב אופטי פוליפ על מיתר הקול. והיום לאחר כשבועיים ביקשתי בדיקה חוזרת ובה נאמר לי שלא רואים שום דבר. המלצת הרופא היתה לשלוח לבדיקת סטרובוסקופיה. דעתך בנושא. תודה

 • + הוסף תגובה
פוליפ במיתר קול ד"ר יקי כהן 07/07/2019 12:59
שינוי בטון דיבור אם 05/07/2019 09:23
 • קורה שתוך כדי שיחה אני מרגישה שטון הדיבור שלי נהיה נמוך. בעבר הייתי צרודה מספר פעמים ולעיתים אפילו איבדתי את הקול למספר ימים. חשוב לציין שאני לא מהדברנים הגדולים....

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 12:10
 • היי, אני בת 21 וסובלת מחרדות קשות.לפני כשלושה חודשים ניסיתי להתאבד.הייתי מונשמת ומורדמת ושמו לי טובוס.כשהשתחררתי מבית החולים לא יכלתי לדבר בכלל,רק בלחש ועם הרבה מאמץ.עכשיו הקול שלי עדיין לא חזר במלואו.הקול שלי צרוד מאוד,שקט,לא יכולה לדבר בקול,קשה לי לדבר סתם כך,זה ממש לוקח ממני מאמץ.הקול שלי חלש מאוד.זה מחריף לי את החרדות כי עכשיו אני גם נשמעת נורא מוזר ומתביישת לדבר בחברה. *השאלה היא,יש איזה טיפול למצב הזה כדי שהקול שלי יחזור לקדמותו או שזה בלתי הפיך? כבר עבר המון זמן!!!! *יש איזה טיפול,אפילו טבעי למצב?

 • + הוסף תגובה
איבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס ד"ר כהן יקי 25/06/2019 13:32
 • רייצ'ל שלום , ראשית צריך לבדוק את מצב מיצרי הקול שלך לאחר החדרת הטובוס. לפי הבדיקה ניתן יהיה לדעת האם טיפול שמרני אצל ק. תקשורת מספק או שיש צורך במשהו אחר את מוזמנת לבוא ולהיבדק רפואה שלמה ד"ר כהן

 • + הוסף תגובה
עוד שאלה לאיבוד קול וקול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 25/06/2019 13:38
 • תודה רבה.רק לא הבנתי,מה זה טיפול שמרני אצל ק.תקשורת? איפה לבוא ולהיבדק? אני גרה בירושלים.

 • + הוסף תגובה
המשך תשובה ד"ר יקי כהן 25/06/2019 13:41
 • טיפול שמרני - זה טיפול בקול אצל קלינאית תקשורת המתמחה בתחום. אני מקבל בתל אביב ברמת החייל אבל את יכולה לפנותלכל מומחה למיתרי הקול גם בירושלים

 • + הוסף תגובה
המשך קול צרוד כתוצאה מטובוס רייצ'ל 30/06/2019 17:25
 • תודה.כתבת שלפני טיפול אצל קלינאית תקשורת יש צורך לבדוק את מצב מיתרי הקול.האם קלינאית תקשורת בודקת את מצב מיתרי הקול או שצריך ללכת לרופא? אם כן,לאיזה רופא? רופא משפחה זה בסדר?

 • + הוסף תגובה


הצטרפו לאינדקס הרופאים!