תסחיף ריאתי (Pulmonary Embolism)

ראשי
אבחון ובדיקות
מניעה וטיפול
שאלות ותשובות

תאור


תסחיף ריאתי נותר כאשר ישנה חסימה פתאומית של אחד מכלי הדם המרכזיים (העורקים) בתוך הריאות. בדרך כלל החסימה נוצרת כתוצאה מקריש דם. במרבית המקרים מימדיהם של קרישי הדם אינם מספיקים על מנת להיות קטלניים אך הם בהחלט יכולים לגרום לנזקים בתוך הריאות. 
אולם, במידה וקריש הדם גדול דיו על מנת ליצור חסימה בכלי דם ראשי ולמונע את זרימת הדם אל עבר הריאות, התוצאות יכולות להיות קטלניות. טיפול מהיר יכול להציל חיי אדם ולצמצם את ההשלכות והנזקים העתידיים כתוצאה מכך.

סימפטומים


התסמינים השכיחים ביותר המצביעים על תסחיף ריאתי כוללים בין השאר:

          קוצר נשימה פתאומי 
          כאבים חדים בבית החזה אשר מחמירים בזמן שיעול או נשימה עמוקה 
          שיעול המלווה בכיח בעל קצף בגוון ורדרד.

תסחיף ריאות יכול לגרום גם להופעתם של תסמינים כלליים יותר. לדוגמא, ייתכן ותחוש תחושת חרדה, מתח או עצבנות, תסבול מהזעת יתר, סחרחורת או תחושת עילפון, מהאצה של קצב הלב או דפיקות לב.

במידה ואתה חווה תסמינים הדומים לאלה אשר הובאו לעיל, עליך לגשת ולקבל טיפול רפואי באופן מיידי, במיוחד במידה והופעתם של התסמינים הייתה פתאומית ורמתם חמורה.

סיבות וגורמי סיכון

במרבית המקרים, תסחיף ריאתי נגרם כתוצאה מקריש דם אשר נוצר באחת הרגליים, המשתחרר ונודד לכיוון הריאות. במרבית המקרים קריש דם אשר ממוקם קרוב לפני העור אינו יגרום לבעיות מיוחדות. אולם קרישי דם אשר נוצרים בוורידים הממוקמים עמוק בתוך הרקמות (פקקת בוורידים פנימיים) יכולה לגרום למצב של תסחיף ריאות.

ישנם גורמים נוספים אשר יכולים לגרום לחסימה בכלי הדם, כגון גידולים סרטניים, בועות אוויר, מי שפיר או משקעי שומן המשתחררים אל תוך כלי הדם בזמן שבר בעצמות. אולם מקרים אלה נדירים מאוד.

  מאמרים לפי נושא תסחיף ריאתי

    
מחקר שנערך בניו-זילנד מצא כי נשים המשתמשות בגלולות משולבות (אסטרוגן במינון קבוע יחד עם פרוגסטוגן) נמצאות בסיכון גבוה לפתח תסחיף ריאות קטלני. יחד עם זאת הסיכון המוחלט הוא נמוך. המחקר פורסם ...
תרופה חדשה בשם פונדאפארינוקס (fondaparinux), או בשמה המסחרי אריקסטרא (arixtra), עובדת בצורה יעילה בדומה להפארין, ומאפשרת לאנשים עם קריש דם ריאתי לקבל חלק מהטיפול בביתם. כך מוצא מחקר חדש המ...
ד"ר איליה קירז'נר, מנהל בנק הדם, מספר לנו על החשיבות של טיפול מונע ונכון בקרישיות יתר לצד הסכנות שנטייה זו טומנת בחובה.ממה נובעת קרישיות יתר?קרישות יתר היא מצב שמתבטא באירועים קרישתיים טרומבוטיים...

רופאים בתחום
פרופ' דב היימר פרופ' דב היימר
מומחה למחלות ריאה, עוסק בשיעול ממושך, אסתמה... קרא עוד
פרופ' אורן פרוכטר פרופ' אורן פרוכטר
מנהל מחלקת ריאות וטיפול נמרץ נשימתי במרכז הרפואי... קרא עוד

בריאות זה אינפומד – אתר רפואה המקיף בישראל