פרוסטטיטיס (Prostatitis)

ראשי

תאור

תהליך דלקתי או זיהומי בבלוטת הערמונית שמתפתח אצל גברים, בדרך כלל לאחר גיל 40. 50% מהגברים לוקים בתסמינים של פרוסטטיטיס לפחות פעם אחת במהלך חייהם.
קיים קושי לטפל בפרוסטטיטיס חיידקי חד או כרוני, מאחר שרוב התרופות האנטיביוטיות אינן חודרות לערמונית. התרופות בעלות החדירה הטובה ביותר לערמונית הן קוטרימוקסזול וקווינולונים.

מכיוון ששיעור גבוה של חיידקים עמידים לקוטרימוקסזול הטיפול באמצעותו מוגבל, וכן תרופות מקבוצת הבטא-לקטמים אינן בעלות חדירה טובה לערמונית, לכן אף הן יעילות פחות לטיפול בפרוסטטיטיס.

לפרוסטטיטיס 4 הסתמנויות קליניות:

פרוסטטיטיס חיידקי חד - מחלה חדה, מלווה בחום גבוה וצמרמורת, הפרעות במתן שתן, בדרך כלל יש חיידקים בשתן ולעיתים - בדם. המחוללים הם חיידקי השתן (א' קולי ואחרים). אופיינית לגברים בגילאים 60-50, ומחייבת טיפול אנטיביוטי ממושך (6-4 שבועות).

פרוסטטיטיס חיידקי כרוני - מחלה המתבטאת בצריבה בעת מתן שתן, בכאבים באזור האגן, ללא חום או סימנים נוספים למחלה מערכתית. נגרמת על ידי חיידקי השתן, כמו א' קולי, ולעיתים על ידי מחוללים אחרים בעלי עמידות לתרופות אנטיביוטיות רבות. אופיינית לחולים מבוגרים, והטיפול האנטיביוטי הנדרש עבורם ממושך מאוד, עד מספר חודשים. שיעור הריפוי של המחלה הוא 70%-60% בלבד.

פרוסטטיטיס לא חיידקי כרוני - חולים עם תלונות על דרכי השתן כמו בקבוצה הקודמת. ללא מחולל ספציפי. קיימת אפשרות שמדובר במחלה חיסונית שאיננה בהכרח מחלה זיהומית. מאחר שהגורם לא ידוע, אין טיפול ספציפי יעיל.

פרוסטדיניה או כאבים כרוניים באזור האגן - מופיע לרוב באנשים צעירים, עם תלונות לא ספציפיות לגבי דרכי השתן. אין עדות לתהליכי זיהום או דלקת, בדיקות שתן ובדיקות זרע תקינות. גם במקרה זה אין טיפול ספציפי ויעיל.

פרופ' ראול רז

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

פורומים, אורולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
התרוקנות לא מלאה דן 14/11/2019 19:47
 • שלום וברכה אי בן 26, במשך כמה וכמה שנים שמתי לב שאני משתין המון, בערך כל שעה, אף פעם לא עלה לי רעיון לבדוק את זה אך לאחר שבדקתי ועשיתי אולטרסאונד כליות ודרכי שתן האורולוג אמר שאני לא מצליח להתרוקן עד הסוף ואם זה יעיר אותי בלילה אז הוא יוכל לתת לי כדור שמרחיב את המעברים, מצד אחד בא לי לקחת כדור ולהיות חופשי אך הרופא אמר שהוא מעדיף לתת לי כדור רק אם אני מרגיש שאין ברירה משום שאני עוד צעיר.. מה דעתך? יש סיבה שפחות יהיה כדאי לי לקחת את הכדור בגלל שאני עוד צעיר?

 • + הוסף תגובה
חוסמי אלפא דר' שמואל רויזמן 16/11/2019 15:29
 • הטיפול עלול לפגוע בשפיכה, עלול לגרום לירידת לחץ דם במעבר משכיבה לעמידה

 • + הוסף תגובה
התרוקנות לא מלאה דן 17/11/2019 01:52
 • אז אם אני אקח את הכדור ויהיו לי תופעות לוואי אוכל במילא להפסיק, אך אם לא אז בעצם הרווחתי,זה לא ככה? אין פתרון ניתוחי להרחבת השלפוחית שיוכל לעזור? תודה מראש

 • + הוסף תגובה
המשך דר' שמואל רויזמן 17/11/2019 09:06
כדורים טאדם 5 דורון 16/11/2019 19:06
 • רופא אורולוג בדק אותי ונתן לי לקחת כדורים "טאדם 5" למשך חודש ימים (יקרים מאוד 326 ש"חׂׂ ) זה מספר ימים שאני לוקח אותם 1 בכל יום באותה שעה ויש לי כאבי ראש מידי יום הרופא אמר שזה לטיפול מיני ממנו אני סובל ובסוף הטיפול של חודש עלי לעשות בדיקת דם PSA האם יש קשר בין לקיחת הכדורים לבדיקת דם שעלי לעשות ? מה תפקיד הכדורים? ומה עלי לעשות בנגע לכאבי ראש? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
Psa וטאדם דר' שמואל רויזמן 16/11/2019 19:13
 • כדורי טאדם לא משפעים על הpsa, יחסי מין כן יכולים לעלות psa ולכן 3 ימים לפני הבדיקה יש להימנע. כאבי ראש זו תופעת לוואי של השימוש בטאדם, לעיתים היא חולפת.

 • + הוסף תגובה
המשך שאלה בבקשה דורון 17/11/2019 08:51
 • לא הבנתי להפסיק לקחת כדורי טאדם 5 3 ימים לפני בדיקת דם PSA?

 • + הוסף תגובה
Psa וקיום יחסי מין דר' שמואל רויזמן 17/11/2019 09:06
גירוד וצריבה בדרכי השתן אנטון 12/11/2019 23:28
 • שלום רב, אני בן 29. לפני כשבוע התחלתי להרגיש צריבה וגירודים בזמן מתן שתן וחשבתי שנדבקתי במחלת מין עקב החלפת פרטנרים וקיבלתי זריקת ספטריקסון ו8 כדורים אזניל בבת אחת. התסמינים לא עברו. עשיתי בדיקות שתן ויצאו תקינות ממחלות מין (לפני הזריקה) פניתי שוב לרופא משפחה אחר ונתן לי לעשות בדיקות שתן כלליות שהראו עלייה בלויקוציטים לרמה של 75 פניתי לאורולוג שהביא לי אנטיביוטיקה דוקסילין לשבוע. וטרם מרגיש שיפור ... מה זה יכול להיות? אני אובד עצות. לא יודע לאיזה רופא עליי לפנות. האורולוג אמר שאם זה לא יעבור עליי לפנות לרופא עור אולי יש לי הרפס. אבל הרפס מופיע על העור ואצלי אין שום שלפחויות באיבר המין ואין הפרשות וזה משהו מבפנים באיבר המין.

 • + הוסף תגובה
תסמינים דר' שמואל רויזמן 16/11/2019 15:31
 • התסמינים יכולים להימשך מספר ימים לאחר סיום הטיפול

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!