יובש בעיניים (Xerophtalmia, dry eyes)

ראשי

תאור

יובש בעיניים מופיע כאשר כמות הדמעות אינה מסוגלת ליצור את הלחות המתאימה בעין. הגורמים למחסור בדמעות יכולים להיות רבים ומגוונים. תחושת היובש בעיניים כשלעצמה היא לא נעימה והיא עשויה להיות מלווה בתחושת בעירה או דקירה בעין. התחושה יכולה להופיע בסיטואציות שונות כמו לאחר טיסה, שהייה בחדר ממוזג או לאחר הבטה במסך למשך במספר שעות ברציפות.
הטיפול הוא לרוב בעזרת טיפות עיניים ללא מרשם אך לעיתים דרוש טיפול מורכב יותר כתלות בגורם המקורי ליובש בעיניים.
 

סימפטומים


יובש בעיניים הינו סימפטום כשלעצמו ואינו מחלה אך לרוב הוא מלווה באחד או יותר מהסימפטומים הבאים:

•    תחושת עקצוץ, גירוד או עין שורפת.
•    ריר (mucus) בצורת חוט מסביב לעין או בתוכה.
•    עייפות של העין לאחר קריאה אפילו לזמן מועט.
•    קושי בשימוש בעדשות מגע.
•    תקופות של דמע מוגבר.
•    ראייה מטושטשת המחמירה בסוף היום או לאחר מיקוד הראייה לזמן ממושך בנקודה אחת.
 

סיבות וגורמי סיכון

הדמעות הם נוזל המורכב ממים, שמנים שונים, חלבונים ואלקטרוליטים. הדמעות שומרות על משטח העין חלק ונקי ובנוסף הדמעות עוזרות בהגנה על העין מפני זיהומים.

היובש יכול להיגרם מאיזון לא תקין בין מרכיבי הדמעות השונים או ממחסור בדמעות. המחסור יכול להיגרם עקב בעיות בעפעף, תרופות מסוימות וגורמים סביבתיים.

•    איכות דמעות ירודה יכולה להיגרם מפגיעה בכל אחד משלושת המרכיבים הבסיסיים של הדמעות:

-    שכבה שומנית חיצונית- מיוצרת על ידי בלוטות קטנות (meibomian glands) הנמצאות בקצה העפעף ומכילה ליפידים. שכבה זו משמשת להחלקת נוזל הדמעות ולהאטת קצב האידוי של השכבה האמצעית הנוזלית יותר. אם אין ייצור מספק של שכבה זו השכבה האמצעית תתאדה בקצב מהיר יותר והתוצאה תהיה יובש בעיניים. חסימה של הבלוטות שמייצרות שכבה זו שכיחה יותר אצל אנשים הסובלים מדלקת בעפעפיים (blepharitis) ומחלות עור שונות.

-    שכבה נוזלית אמצעית- המרכיב המרכזי בשכבה זו הוא מים ומעט מלחים והיא מיוצרת על ידי בלוטת הדמעות (lacrimal gland). היא מנקה ושוטפת את העיניים מחלקיקים שחודרים אליה. כאשר יש מחסור בשכבה זו שכבת השומן החיצונית ושכבת הריר הפנימית מתערבבות ויוצרות ריר חוטי.

-    שכבת ריר פנימית- שכבה זו מסייעת לפיזור תקין ואחיד של הדמעות בצורה שווה על פני כל העין.

•    ירידה בייצור הדמעות נגרמת בשכיחות גבוהה יותר מעל גיל 50, בנשים בגיל הבלות, אצל מנותחים בלייזר, בעלי בלוטת דמעות פגועה ואצל החולים במחלות מערכתיות שונות כמו סוכרת, מחלת פרקים שיגרונית, זאבת, סקלרודרמה, שיורגן.

•    תפקוד לקוי של העפעף יכול לגרום לפגיעה בפיזור התקין של הדמעות על פני העין ולאידוי מהיר יותר וכתוצאה מכך ליובש.

•    יובש בעיניים הינה תופעת לוואי נפוצה של תרופות רבות וביניהם: משתנים המשמשים להורדת לחץ דם, אנטי היסטמינים לאלרגיה, גלולות למניעת הריון, נוגדי דיכאון, משככי כאבים וויטמין A לטיפול בפצעי בגרות.

•    גורמים סביבתיים כמו רוח, גובה רב, אוויר יבש ועבודה הדורשת ריכוז והתמקדות למשך תקופות ממושכות.

•    חוסרים תזונתיים בעיקר בוויטמין A ובאומגה 3.
 

תופעות נלוות וסיבוכים

יובש עלול להגביר את הסיכון לחדירה של מזהמים שונים ולהתפתחות של דלקת. במידה והיובש הינו חמור ואינו מטופל במשך תקופה ארוכה עלולה להיווצר צלקת על פני הקרנית שתוביל לשיבושים בראייה.
 

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

על מנת לאמוד את כמות הדמעות המיוצרת משתמשים בבדיקה של שם שרימר במהלכה מניחים נייר בדיקה מיוחד המונח על העפעף התחתון ולאחר חמש דקות מודדים את כמות נוזל הדמעות בנייר. באמצעות בדיקה זו ניתן לאבחן האם סיבת היובש הינה מחסור בדמעות.

בדיקה נוספת משתמשת בצבעים שונים העוזרים לאפיין את המרכיבים של נוזל הדמעות ואת פיזורים על פני העין. בשיטה זו ניתן לראות האם מרכיבי הדמעות קיימים ביחס המתאים ביניהם והאם פיזורם נעשה בצורה אחידה.
 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

טיפות עיניים הנמכרות ללא מרשם בדרך כלל יעשו את העבודה עבור מרבית הסובלים מבעיה זו. ישנם טיפות המכילות חומרים משמרים העלולים לגרום לגירוי בעין אצל חלק מהאנשים. טיפות ללא חומרים משמרים הינם בעלות תוחלת חיים קצרה יותר והם ארוזות לרוב באריזות קטנות וחד פעמיות שאינם ניתנות לשימוש חוזר לאחר הפתיחה. במידה ויש צורך בטיפות יותר מ-4 פעמים מומלץ להשתמש בטיפות ללא חומרים משמרים.

משחת עיניים יעילה לזמן רב יותר אך עלולה לגרום לטשטוש הראייה ולכן מומלץ להשתמש בה בעיקר לפני השינה.

במידה ומסיבה כלשהי אין אפשרות להשתמש בטיפות עיניים ניתן לטפל בתכשיר מיוחד המוכנס פעם ביום בין גלגל העין והעפעף התחתון. הוא גורם לשחרור איטי של נוזל הדומה לדמעות המלאכותיות לאורך כל היום.

ישנם מצבים בהם מבצעים חסימה מכוונת של ניקוז הדמעות מהעין וכך מעלים את כמות הדמעות בתוך העין. החסימה יכולה להיות זמנית באמצעות אטמי סיליקון הניתנים להסרה או קבועה באמצעות חום.

כמו כן קיימות עדשות מיוחדות המכסות את מרבית שטח העין וכך הם שומרות על רמה גבוהה יותר של לחות.

במידה והבעיה היא כרונית יש לבצע אבחנה של הגורם הראשוני לתופעה ולטפל בו.
 

מניעה

•    הגנה על העיניים מגירויים ישירים של רוח, יובש וכימיקלים שונים באמצעות משקפיים, משקפת שחייה וכדומה .
•    הפסקות במהלך פעילות הדורשת ריכוז ראייתי ממושך.
•    מיקום של מסך המחשב מעט נמוך מגובה העיניים על מנת למנוע פתיחה רחבה מדי של העפעף.
•    הפסקת עישון או הימנעות מחשיפה לעשן.
 

פורומים הסרת משקפיים בלייזר

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
חודש לאחר ניתוח LASEK אביב 10/09/2020 15:03
  • שלום, עברתי ניתוח לפני חודש, ראיתי ממש ממש ממש טוב לקרוב ברמה שגם אם הייתי קורא עיתון ומקרב אותו לעיין הייתי רואה ממש טוב. אבל ראיה לרחוק זה היה פשוט כאילו יש לי שקית על הראש, המספר שלי היה ימין 4.75 ו שמאל 4.25 ____ עשיתי את הניתוח, שבועיים אחרי היה לי שני תמונות ברזולוציות שונות לחלוטין בשני העניים עין ימין ראה תמונה רחוקה יותר ושמאל רואה הכל קרוב וזה גרם לי ללחצים בעניים, שמו לי עדשה בעין ימין עם מספר ולאחר שבועיים הורידו וזה קצת התאזן. בכל אופן, הייתי בבדיקה לאחר חודש ואני עדיין רואה גרוע. ימין +4, ובשמאל +2.75 ___ הרופאה לא כ"כ מספקת לי תשובות ואני מאוד חושש ומפחד שזה יישאר בצורה הזו? האם זה תקין? זה מצב שחולף עד שהעין תחלים עד 6 חודשים?

  • + הוסף תגובה
לייזר לביפוקל אהרן 08/09/2020 21:19
  • האם ניתן לעשות ניתוח להסרת משקפיחם למי שיש ביפוקל?

  • + הוסף תגובה
האם לחכות לניתוח משה 06/09/2020 21:47
  • שלום רציתי לדעת אני בן 27 והתחלתי לשים משקפיים לפני 4 שנים ובבדיקה האחרונה שעשיתי לפני חודש המספר שלי עלה בחצי מספר בכל עין מדובר כמובן במספרים נמוכים רציתי לשאול האם מומלץ לחכות עוד כמה שנים לראות שזה יתייצב או שאפשר לעשות ניתוח כבר עכשיו

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!