דלג לתוכן

שטף דם בעין (Subconjunctival hemorrhage)

שטף דם בעין, דימום תת לחמיתי (Subconjunctival hemorrhage)
2 דקות קריאה

שטף דם בעין, הנקרא גם דימום תת לחמיתי, מתרחש כאשר מתפוצץ כלי דם זעיר מתחת ללחמית - השכבה השקופה שמכסה את לובן העין. משום שהלחמית אינה מסוגלת לספוג דם במהירות, הדם נקלע ונוצר שטף דם. פעמים רבות אנשים אינם מבחינים בכך שנוצר שטף דם בעין עד שהם מביטים בראי ושמים לב לאודם בחלקו הלבן של העין.

צילום: Angel Simon | Shutterstock

סימפטומים

התסמין הברור ביותר הוא כמובן שטף דם בחלק הלבן של העין. 

דימום תת לחמיתי לא גורם לפגיעה בראיה, להפרשות או לכאב. אי נוחות וגרד קל בעין הם התסמינים הנלווים שיכולים להיות לשטף הדם.

שטף הדם תחילה יופיע כמוקד אדום, אשר יכול להפוך עם הזמן לצהבהב.

סיבות וגורמי סיכון

גורמים רבים יכולים להביא להיווצרותו של שטף דם בעין ופעמים רבות הסיבה אינה ידועה. התעטשות, שיעול חזק, מאמץ רב, או הקאות, עלולים להוביל לדימום בכלי הדם הקטנים בעין. כמו כן, פעולות כמו שפשוף העיניים או חבלה ישירה בעין גם הם יכולים להוביל לשטף דם תת לחמיתי. 

בנוסף, מחלות כמו סוכרת, יתר לחץ דם והפרעה בקרישת דם (מטיפול תרופתי או לא) מהוות גורם סיכון להתפתחות התופעה. שטף דם בעין יכול להתפתח גם לאחר ניתוחי עיניים כמו ניתוחים להסרת משקפיים, ניתוחי קטרקט וניתוחים קוסמטיים באזור העפעפיים. 

אבחון ובדיקות

שטף דם תת לחמיתי היא תופעה בעלת מיצג מאוד אופייני והאבחון יכול להתבצע לאחר הסתכלות חיצונית על העין. במידת הצורך מתבצעת סקירה של כל חלקי העין באמצעות מנורת סדק.

סיבוכים אפשריים

במידה וחווים דימום תת לחמי או כל דימום שחוזר על עצמו פעמים רבות, יש לפנות לבירור רפואי.

סיבוכים של התופעה הם נדירים מאוד. במידה ושטף הדם בעין נגרם מחבלה, הרופא או הרופאה יבצעו הערכה של העין על מנת לוודא שלא נגרם נזק לעין או שישנם סיבוכים נוספים בעקבות החבלה.

במקרים בהם שטף דם בעין מלווה בכאבים בעין, בדלקת עיניים או בירידה בראייה, כמו גם במקרה של דימום תת לחמיתי בתינוקות או בפעוטות, יש לפנות לבירור רפואי.

טיפולים ותרופות

הדימום התת לחמיתי במרבית המקרים חולף מעצמו בתוך שבוע עד שלושה שבועות ללא כל טיפול.

במידה ומתפתחים תסמינים של אי נוחות בעין, ניתן להשתמש בתכשירים מחליפי דמעות ללא חומר משמר לפי הצורך, עד שהתחושה עוברת (אך לא יותר מארבע פעמים ביום).

מניעה

במידה ולתופעה יש מקור ברור כמו הפרעה בגורמי קרישה ממחלה או מנטילת תרופות, יש להתייעץ עם הרופא/ה בנוגע לנקיטת צעדים שעשויים להפחית את הסיכון להתפתות של דימום בעין.

במידה ויש דחף לגרד בעיניים, יש לעשות זאת בעדינות. 

רופאים בתחום
פרופ' זיו מזור
פרופ' זיו מזור רפואת שיניים
פרופ' רונן דבי
פרופ' רונן דבי אורתופדיה
 פרופ' ברטוב- המרכז המקיף לפוריות הגבר
פרופ' ברטוב- המרכז המקיף לפוריות הגבר פריון הגבר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו