בקע סרעפתי (Hiatal hernia)

ראשי

תאור

הסרעפת בנויה מרקמת חיבור ורקמת שריר והיא מפרידה בין חלל הבטן, המכיל בעיקר את אברי מערכת העיכול והשתן, לבין חלל החזה, המכיל את הריאות והלב. בצורה תקינה הוושט עוברת דרך הסרעפת מחלל החזה אל הקיבה בחלל הבטן. 

 בבקע סרעפתי ישנו מעבר שאינו תקין של חלק מהקיבה אל חלל בית החזה. המעבר נעשה דרך פתח שדרכו אמורה לעבור הוושט בלבד. לרוב, הבקע הוא קטן ואינו גורם לבעיה כלשהי. במקרה כזה הוא מתגלה בצורה מקרית על ידי הרופא מאחר ואינו מורגש כלל בשום צורה שהיא. במידה והבקע גדול הוא עלול לגרום לחזרה של תוכן קיבה אל הוושט מה שגורם לצרבת ולכאבים בחזה.

הטיפול לבקע סרעפתי גדול יכול להיות תרופתי או ניתוחי כתלות בגודל הבקע ובמידת ההפרעה לה הוא גורם. 

תרשים של קיבה תקינה וושט עם בקע סרעפתי


סימפטומים


בקע סרעפתי קטן יכול שלא לגרום לשום תופעה. אולם, בקע סרעפתי גדול יכול להתבטא בסימנים הבאים:

במידה ומופיעים אחד או יותר מן הסימפטומים הללו מומלץ להתייעץ עם רופא בנוגע לאבחנה והטיפול.

סיבות וגורמי סיכון

הבקע נוצר כאשר הפתח בסרעפת הוא רחב מהרגיל. הוא יכול להיות מורחב מזמן הלידה או בעקבות: 

 1. החלשות השריר שיוצר את הפתח התקין דרכו עוברת הושת- כאשר השריר נחלש הפתח מתרחב וישנה אפשרות שהקיבה תעבור דרך הפתח הזה אל חלל החזה. השריר יכול להיחלש בעקבות פגיעה או שהוא יכול להיות חלש באופן מולד בגלל גורמים גנטיים.
 2. לחץ מוגבר המופעל על השריר היוצר את הפתח-לחץ מוגבר יכול לגרום למצב בו השריר לא עומד בלחץ והקיבה פורצת דרכו אל חלל החזה. לחץ גבוה בחלל הבטן נוצר בזמן שיעול, הקאה, פעילות מעיים מאומצת וכן בזמן הרמת דברים כבדים.

הבקע הסרעפתי נפוץ יותר  מעל גיל 50, בסובלים מהשמנת יתר וכן אצל מעשנים.

תופעות נלוות וסיבוכים

הבקע הסרעפתי עלול לגרום למצב של צרבת או רפלוקס קיבתי וושטי. במהלך הרפלוקס חומצות קיבה עולות אל הוושט שאינה יכולה לעמוד בחומציות גבוהה זו. הגירוי החומצי יכול לגרום לכיבים בוושט, במידה ותהליך זה נמשך זמן רב עלול להווצר תהליך קדם סרטני ברירית הוושט (תסמונת בארט).

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחנה של בקע סרעפתי נעשית כאשר באים לברר את הגורמים לצרבת, כאבים בחזה או כאבים בבטן עליונה. ניתן לאבחן על ידי:

•    צילום רנטגן- מבצעים צילום רנטגן של החזה והבטן העליונה לאחר בליעה של בריום. הבריום מאפשר הדגמה מדויקת של דרכי העיכול וכך ניתן לראות האם חלק מהקיבה עלה אל חלל בית החזה, דבר שמעיד על בקע סרעפתי.

•    גסטרוסקופיה- בדיקה שבמהלכה מכניסים צינור גמיש שבקצהו מצלמה אל הגרון ומשם אל הוושט ועד לקיבה. בבדיקה זו ניתן לראות האם ישנו תהליך דלקתי בווושט שנגרם עקב הצרבת וכן האם ישנם הפרעות אחרות בחלקים הללו של מערכת העיכול.
 

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

כאמור לעיל רוב האנשים הסובלים מבקע סרעפתי אינם סובלים מסימפטומים כלל ולכן אין צורך בטיפול.

במידה ויש רפלוקס (חזרה אחורה) של חומצה מהקיבה ניתן להשתמש בתרופות לצרבת כגון: סותרי חומצה, תרופות שמפחיתות את יצור החומצה בקיבה או תרופות שחוסמות לחלוטין את יצור החומצה.

במידה והתרופות אינן עוזרות והאדם סובל מצרבות חוזרות יש צורך בביצוע ניתוח. במהלך הניתוח מושכים את הקיבה בחזרה לחלל הבטן ומקטינים את הפתח הסרעפתי על מנת למנוע חזרה של הבקע.

בדרך כלל הטיפול התרופתי מספק ואין צורך בניתוח.
 

מניעה

על מנת למנוע או לפחות להפחית את התופעה של הצרבת ניתן:

•    להחליף את הארוחות הגדולות במספר גדול יותר של ארוחות קטנות.

•    להמעיט במאכלים שגורמים לצרבת כמו: בצל, עגבנייה, מאכלים חריפים, מאכלים שומניים ופירות חומציים.

•    להמעיט בשתיית אלכוהול.

•    לעמוד לאחר הארוחה ולכל הפחות להימנע משכיבה לפחות שלוש שעות לאחר הארוחה.

•    הפסקת עישון.

•    הגבהה של ראש המיטה.

•    הפגת מתחים נפשיים.

בקע סרעפתי לרוב מתגלה במקרה על ידי הרופא מאחר שלרוב אינו מלווה בסימפטומים. במידה ומופיעים כאבים או צרבת ניתן לעשות מספר שינויים בהרגלים על מנת להפחית את התופעות הללו. קיימות תרופות שונות בשוק שעוזרות לטיפול בחזרה של חומצה לוושט. במצבים חמורים יש צורך בביצוע של ניתוח לתיקון הבקע הסרעפתי.
 

פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דרגת ניקיון המעיים בקולונסקופיה א 26/09/2020 16:30
 • שלום, עברתי בדיקת קולונוסקופיה ובתוצאות היה כתוב בדרגת הניקיון של המעיים לפי מדד בוסטון כלשהו יון כללי 6 (2 לכל אחד משלושת המקומות שנבדקים). הבנתי שהמדד הוא עד שלוש נקודות. האם דרגה 2 מספיקה כדי לשלול גידולים או פוליפים? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
מדד בוסטון דר' דן קרטר 26/09/2020 22:02
ממצאים בבדיקת צואה מיוחדת צבי 24/09/2020 17:39
 • שלום אני סובל מספר שנים מבחילות הרגשה רעה אחרי האוכל סחרחורות סינוור בעניים ולאחרונה כאבי בטן ללא ממצאים אבל בבדיקה צואה מיוחדת שנשלחה לארצות הברית ישנם שני ממצאים עיקריים אלסטאז נמוך וקל פרוטקטין גבוה האם זה יכול להסביר את התופעות מהם אני סובל

 • + הוסף תגובה
תבחין צואה דר' דן קרטר 24/09/2020 22:11
 • איני מכיר אץ התבחין ואת משמעותו מציע לך להסתכל מה רשום בסוף ומה משמעות וההמלצות שים לב שמהימנות הבדיקות הללו כלל אינה ברורה

 • + הוסף תגובה
אמינות הבדיקה צבי 25/09/2020 14:32
 • אני מודה על התשובה אבל המעבדה המיצגת בארץ היא באישור משרד הבריאות ולמעבדה המבצעת יש אישור FDA ואין לצערי סיכום או המלצות רק שאני הבנתי שבדיקת החלבון מעידה על דלקת במעי והאנזים הנמוך מעיד על בעיה בלבלב ומכיוון שאני מאד סובל אני פונה בבקשת עצה וכן שמעתי שיש לכם בדיקה מקיפה של מערכת העיכול במחקר ואשמח מאד אם אוכל להשתתף בזה כי כאמור אני מאד סובל שנה טובה וסליחה על ההטרדה צב

 • + הוסף תגובה
בדיקה דר' דן קרטר 25/09/2020 16:59
 • אישור FDA לא מעיד עם המהימנות והקשר לתחלואה המחקר בFDA ממקד בהשפעות תזונה על תסמונת מעי רגיש

 • + הוסף תגובה
טחורים רוני 24/09/2020 22:21
 • אני בן 62 בריא בדרך כלל ,לפני 14 שנה עברתי ניתוח טחורים פנימי וגם חיצוני לפני 6 חודשים הבחנתי בדימום בצואה ויצאות לא מוסדרות ואי התרקנות מלאה רופא המשפחה הפנה אותי לבדיקת קולנוסקןפיה השנייה במספר תוך 5 שנים הרופא ידע לסיפר שהטחורים אכן נמצאים פנימיים וחיצוניים אני לא יחסתי לזה חשיבות וכעבור כמה ימים לא הרגשתי כלום והדימום נפסק לגמרי. מזה שבוע חזרו אלי הסימפטומים כניסה בתדירות גבוהה לשירותים , יציאות קשות, דימום ולפעמים רירי וכאמור אי התרקנות מלאה של הצואה. האם זה חולף? מה אפשרויות הטיפול? מה ההמלצות שלך? זה ממש מפריע לאיכות החיים שלי

 • + הוסף תגובה
טחורים דר' דן קרטר 25/09/2020 13:04
 • שלום מציע שתגיע לבדיקה קשה לדעת מה הסיבה ולתכנן טיפול מתכתובת בפורום

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!