מחלות אף והסינוסים מולדות (Congenital diseases of the nose & sinuses)

ראשי

תאור

המחלות המולדות של האף והסינוסים 

מבין המחלות המולדות של האף והסינוסים (מערות האף או הגתות) השכיחה ביותר היא נזלת אלרגית. תסמיני נזלת אלרגית כוללים נזלת, מימית-רירית, שיכולה להפוך לסירוגין למוגלתית עקב מחלת סינוסים מישנית, גודש באף והתעטשויות מרובות. לעתים, נזלת אלרגית מלווה גם בדמעות ובתחושת דגדוג באף או בחך.


מחלה מולדת אחרת של האף והסינוסים, שמקורה תורשתי והיא נפוצה למדי, היא פוליפוזיס. במחלה זו מתפתחים פוליפים, שהם גידולים שפירים של הרירית שבסינוסים של האף. הפוליפים חוסמים את הסינוסים ופורצים לחללי האף. רבים מהלוקים בפוליפוזיס מופיעה גם נזלת אלרגית. הפוליפוזיס יכולה להיות חלק ממחלה סינו-ברונכיאלית, שעלולה להתפתח לאסתמה (גנחת הסימפונות). לחלק מחולי פוליפוזיס גם רגישות-יתר לסליצילטים. 

מחלות מולדות של האף והסינוסים


מחלות מולדות נוספות שמערבות את האף והסינוסים, שגם המקור שלהן גנטי, הן ציסטיק פיברוזיס (הלייפת הכיסתית CF) והפרעות בתפקוד הריסניות (Ciliary dysfunction). אך מחלות אלה נפוצות פחות בהרבה.


מומים מולדים באף והסינוסים

הנפוצים ביותר מבין המומים מולדים של האף והסינוסים הם סטייה של מחיצת האף, עיוות של האף החיצוני או השילוב שלהם. ליקויים מולדים אחרים שגורמים להפרעות באף ובסינוסים הם עיוותים במבנה הלסת, שגורמים להיצרות חללי האף, וליקויים של תבניות תוך-אפיות כגון של קונכיות אמצעיות, עד כדי חסימת האף או חסימת פתחי הגתות.


מומים אחרים משמעותיים הם שסעי השפה ושסעי החך. שסע החך כולל בדרך כלל חסר של החלק הגרמי האחורי של מחיצת האף (הוומר), ובמקרים רבים - סטייה של מחיצת האף. השפה השסועה עלולה לערב את הנחיריים ואת כנפי האף ולגרום לעיוות קשה שלהם.

סינוסיטיס בילדות

סינוסיטיס (דלקת גתות האף) היא מחלה שכיחה ביותר בילדות. הסיבות לכך שדלקת גתות האף נפוצה ביותר בילדים היא התכיפות הגבוהה של זיהומים בדרכי הנשימה העליונות והיצרות של מעברי האף ושל מבוכי הניקוז של הגתות. 
לאחרונה התעוררה השערה, שמחייבת התייחסות מיוחדת לסינוסיטיס בגיל הילדות: האם סינוסיטיס "חבוי" (Occult or silent) גורם לתחלואה של האוזניים, להגדלת (היפרטרופיה) השקדים והאדנואידים, ואף למחלות ריאה כאסתמה או ברונכיטיס? שהרי התחלואה יכולה להיגרם על ידי טפטוף של הפרשה מוגלתית שמסביב לפתחי החצוצרות של האוזניים ומעליהם, מחלקו האחורי של האף ללוע אפי ופומי. לכן הגישה ש"לכל הילדים יש נזלת" חייבת להשתנות. המשמעות של הפרשה מוגלתית ממושכת מהאף היא דלקת זיהומית ממושכת של הסינוסים. ההפרשה המוגלתית איננה נוצרת ברצפת האף, אלא שהיא תוצר של תסיסת ההפרשות עומדות בחללים, דהיינו הסינוסים. 

אצל ילדים קטנים ידוע שהסינוסים האתמואידיים (נמצאים משני צידי האף, מתחת לערובות העיניים) מעורבים בכך, ואלו הם הסינוסים בעלי חשיבות רבה לבריאות של הסינוסים הגדולים בהמשך החיים. סינוסיטיס כרוני יכול לגרום לנזק בלתי הפיך לרירית הסינוסים. כלומר, ייתכן שדי בסינוסיטיס הנמשך מעל שלושה חודשים, כדי לגרום לנזק כזה. ייתכן שאם אכן יינתן טיפול תוקפני, בהתייחס לסיכון שדלקת הסינוסים בילדות עלולה להתפתח למחלות שונות בבגרות, מספר הילדים הלוקים בנזלת מוגלתית והמבוגרים החולים בסינוסיטיס יקטן. 


הניתוח שמבוצע כיום לשם טיפול בסינוסיטיס, שהטיפול השמרני בו כשל, מתבסס על ניתוח אנדוסקופי תפקודי שבו פותחים את תבניות הכברה (האתמואידיות), מנקים אותן ומפנים על ידי כך את הגישה לשאר הסינוסים. במהלך הניתוח פותחים ומרחיבים את פתח סינוס הלסת; פותחים גם את פתחי הסינוסים שבמצח והספנואיד, וכורתים רקמות חולות החוסמות אותם. כך בתצפית ישירה זוכה כל חולה לטיפול הספציפי הדרוש לו. 

ניתוחים אלו, המבוצעים דרך האף באמצעות מכשור מיוחד, מחליפים ניתוחים פחות יעילים שבוצעו בעבר. הם מתבצעים במבוגרים באילחוש מקומי ובילדים בהרדמה כללית. הצלחתם של הניתוחים הללו היא מעל 80% הן בילדים והן במבוגרים. יש לציין את הגישה האנדוסקופית בניתוח של הסינוסים של המצח, שמחליפה את גישת הניתוח החיצוני. הגישה הכירורגית לסינוס היתד, הממוקמת באמצע בסיס הגולגולת, היתה בעייתית במיוחד. אך באמצעות הניתוח האנדוסקופי נפתרה גם בעיה זו.


ד"ר יהודה פינקלשטין

פורומים, צרידות ומיתרי הקול

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קלינאית תקשורת לאדם בוגר יוסף 08/11/2019 00:48
  • יש לי ס׳ שורקת לא ברמה חמורה מדי אבל עדין זה מפריע לי השאלה האם בגיל 29 יש טעם לנסות לטפל אמל קלינאית תקשורת או שזה גיל מאוחר? והאם קלינאית תקשורת יכולה לפתור בעיה כזאת? תודה

  • + הוסף תגובה
תוצאות בדיקת אולטרה סאונד צוואר טוביק 31/10/2019 22:10
  • שלום ד"ר. אני אישה בת 55 . נשלחתי לבצע בדיקת אולטרה סאונד של הצוואר בעקבות צרידות קלה לפעמים. בבדיקת האולטרה סאונד של הצוואר התקבלו התוצאות הבאות: צרידות בלוטת מגן: שתי אונות בלוטת המגן והאיסטמוס תקינים בגודל באונה ימין – קשורית היפואקוגנית בקוטר 0.2 ס"מ באונה שמאל – קשרית היפואקוגינית נוזלית בקוטר 0.4 ס"מ בלוטת רוק תת לסתיות: בלוטות רוק תת לסתיות מימין ומשמאל בגודל ומבנה תקין. בלוטות הפרוטיס: בלוטות הפרוטיס מימין ומשמאל בגודל ומבנה תקינים. לאורך הצוואר משני הצדדים הודגמו קשרי לימפה מוגדלים בגודל מירבי 1.7* 0.6 ס"מ כולם במראה סונוגרפי שפיר. משמאל: TIRADS2 מימין: TIRADS2 שאלתי היא : מה המשמעות של תוצאות הבדיקה ? האם יש סיבה לדאגה ? האם צריך לבצע בדיקות אחרות נוספות ? בתודה מראש המודאגת

  • + הוסף תגובה
צרידות והמלצה לניתוח יגאל אלפסי 22/10/2019 00:42
  • שלום דר אני בן 43 מזה כשנתיים צרידות בבדיקה סיב אופטי יש נגעים לבנים בגרון סביב מתרי הקול הומלץ לי לעבור ניתוח לביופסיה ואני לא מעשן האים חייב לעבור ניתוח או דיי במעקב היות ואני סכרתי וסובל גם מעודף משקל ויש סיכון בהרדמה כללית וכו אשמח לקבל תשובה אני מטופל במחלקה אצלכם ברמבם השאלה ניתוח בכל זאת או מעקב מספיק בשלב זה

  • + הוסף תגובה
צרידות והמלצה לניתוח ד"ר יקי כהן 22/10/2019 11:01
  • גאל שלום , ראשית כאשר יש עדות לסימנים לבנים והרופא רשם שיש התרשמות ללויקופלקיה - מומלץ לקחת ביופסיה ולשלוח דגימה לפתולוגיה. מכיוון וציינת כי ישנם גורמי סיכון אז לרוב עוקבים אחר הנגעים למשך שלושה חודשים מאז הם נצפו בפעם הראשונה ובמידה ואין הטבה אז מסירים אותם. לא יודע אצל מי נבדקת אתה מוזמן לבוא ולקבל חוות דעת שנייה אצלי שנראה שהנגעים האלו הם באמת לויקופלקיים ולא בעצם פציעות מתמשכות מצרבות

  • + הוסף תגובה
צרידות ונגע במתרי הקול יגאל 23/10/2019 01:25

הצטרפו לאינדקס הרופאים!