דלג לתוכן

סוכרת ממצבים מיוחדים (Diabetes mellitus - other specific types)

טיפולים לסוכרת
2 דקות קריאה
קיימים מספר מצבים שבהם ניתן להצביע בבירור על גורם מוגדר להופעת ההפרעה בחילוף החומרים של הפחמימות והסוכרת. סוכרת זו הוגדרה בעבר כ"סוכרת משנית" ולאחרונה מוגדרת כסוכרת שממצבים ייחודיים אחרים (Diabetes mellitus - other specific types).


קראו עוד:  בדיקת סוכר בדם ופענוח תוצאותיה


לקבוצה זו משתייכים ההפרעות הבאות:

1. ליקויים תורשתיים מוכחים בתפקוד תאי הבטא בלבד: (מודי 1, מודי 2, מודי 3), והפרעות בדנ"א מיטוכונדרי.

2. ליקויים תורשתיים בפעולת האינסולין: תסמונות כגון לפרכאוניזם, תסמונת רבסון-מנדנהאל, ליפואטרופיה סוכרתית.

3. מחלות של הלבלב האקסוקריני: מחלות ופגיעות בפעילות ובתפקוד של הלבלב בשלמותו כגון: פנקראטיטיס (דלקת הלבלב), חבלה או כריתת לבלב בשלמותו או בחלקו, גידולים בלבלב, לייפת כיסתית, המוכרומטוזיס - שקיעת ברזל בלבלב, יצירת אבנים והסתיידויות בלבלב ועוד.

4. אנדוקרינופתיות (הפרעות הורמוניות): הסוכרת יכולה להופיע כאשר קיימת עדות להפרשת-יתר בלתי תקינה של הורמון או של קבוצת הורמונים, המשתייכים להורמונים ה"קאונטר-רגולטורים", כלומר, אלו המתנגדים לפעולת האינסולין הגורמת להורדת רמות הסוכר בדם. הורמונים אלו מתנגדים לפעולת האינסולין ומעלים את רמות הסוכר בדם, לדוגמה: אקרומגליה (עודף הורמון גדילה), מחלת קושינג (יתר-פעילות קורטיזול), גלוקגונומה (יתר-גלוקגון), פיאוכרומציטומה (יתר-פעילות הטוחה), היפרתירואידיזם (יתר-פעילות בלוטת התריס), סומאטוסטאטינומה (יתר-סומאטוסטין), אלדוסטרונומה (יתר-אלדוסטרון) ועוד.

5. תרופות או חומרים כימיים: מספר תרופות משפיעות על הפרשת האינסולין והן עלולות לגרום להפרעה בחילוף החומרים של הפחמימות ואף להוביל לסוכרת, כגון: הרעלת ווקור (מדביר מכרסמים), פנטאמידינים, חומצה ניקוטינית, סטרואידים, הורמון בלוטת התריס, דיאזוקסיד, אגוניסטים של קולטנים מסוג בטא, תיאזידים, דילנטין, אלפא אינטרפרון ועוד.

6. זיהום מנגיפיים: אדמת מלידה, נגיף ציטומגלו ועוד.

7. צורות נדירות של סוכרת על רקע אוטואיטמוני: מצבים שבהם קיימים נוגדנים כנגד קולטן האינסולין (אכנטוזיס ניגריקנס), תסמונת ה"אדם האקוש" ועוד.

8. תסמונות תורשתיות שהסוכרת היא חלק מהתסמונת: תסמונת דאון, תסמונת קליינפלטר, תסמונת טרנר, תסמונת וולפרם, תסמונת לאורנס-מוון-ביידל, תסמונת פראדר-וילי, שיגשון אטאקסיה (פרידריך), פורפיריה, כוריאה הנטיגטון, דיסטרופיה מיוטונית.
רופאים בתחום
פרופ' מוטי רביד
פרופ' מוטי רביד פנימית
 טופ לייף לרפואה מודרנית בהנהלת ד"ר זיאד מחאמיד
טופ לייף לרפואה מודרנית בהנהלת ד"ר זיאד מחאמיד משפחה
ד"ר יאיר ירושלמי
ד"ר יאיר ירושלמי פנימית

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא סוכרת ממצבים מיוחדים

לא מצליחה להיפטר מהמשקל העודף אחרי הלידה? 8 טיפים מבוססים מחקרית שיוכלו לעזור
לא מצליחה להיפטר מהמשקל העודף אחרי הלידה? 8 טיפים מבוססים מחקרית שיוכלו לעזור
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 08/09/2020

תשעה חודשים של חשקים, אכילה בלתי מבוקרת ולידה, משאירים רבות מאיתנו עם עודף משקל שמסרב להיעלם. איך אפשר לחזור לגזרה ... לכתבה המלאה

חשיבותו של טיפול אינטנסיבי בסוכרת מסוג 1
חשיבותו של טיפול אינטנסיבי בסוכרת מסוג 1
פרופ' משה קרפ, אנדוקרינולוג מומחה מאת: פרופ' משה קרפ, אנדוקרינולוג מומחה 09/05/2013

עובדה ידועה היא כי טיפול באינסולין מיד עם אבחון מחלת הסוכרת מביא לאיזון מטבולי לאורך זמן ומקטין את הסיכון לסיבוכים ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו