דלג לתוכן

גידול מדומה במוח (Pseudotumor cerebri)

נוירולוגיה
2 דקות קריאה
מצב שפיר אשר אינו גידול במוח, אך מחקה אותו בשל עליית הלחץ התוך-גולגולתי ותסמיניו.
השם המוכר יותר כיום הוא עליית לחץ תוך-גולגולתי אידיופתי (Idiopathic intracranial hypertension). ההסתמנות מתאפיינת בעליית הלחץ התוך-גולגולתי ללא עדות לגידול, לזיהום או לחסימה של הנוזל סביב המוח.

ד"ר רבקה אינזלברג

סימפטומים

הסימנים העיקרים הם כאבי ראש, בחילות, ולעיתים ראייה כפולה בגלל פזילה. כאבי הראש מופיעים בעיקר בשעות הבוקר, ומחמירים בשיעול. לפעמים ההפרעה בראייה היא חשיכה מוחלטת בעת שינוי של תנוחת הראש. בקרקעית העיניים מופיעה בצקת בראשו של עצב הראייה המכונה פפילאדמה (Papilledema) או בצקת פטמות.

סיבות וגורמי סיכון

הסיבה לעליית הלחץ התוך-גולגולתי אינה ברורה. גידול מדומה במוח שכיח יותר באורח ניכר אצל נשים מאשר אצל גברים, ובמיוחד אצל נשים בעודף משקל.
גורמים נוספים הקשורים להופעת גידול מדומה במוח הם: הפרעות בהורמוני הגוף, עודף ויטמין A, טיפול באנטיביוטיקה כגון טטרציקלין (Tetracycline) ובמגוון רחב של תרופות.

אבחון ובדיקות

האבחון נקבע על סמך בצקת פטמות בקרקעית העין. לאחר ששוללים גידולים במוח על ידי בדיקות דימות כגון טומוגרפיה מחשבית או תעודה מגנטית של המוח, מבצעים דיקור מותני לשם מדידת הלחץ של נוזל מוח-שדרה. בדיקות נוספות המסייעות לאבחון כוללות בדיקת שדה ראייה, אנגיוגרפיה (צילום כלי דם) בהזרקת חומר צובע הנקרא פלואורוצאין (Fluorescein).

טיפולים ותרופות

הטיפול מיועד להורדת הלחץ התוך-גולגולתי, וכולל תרופות משתנות כגון אצטזולמיד (Acetezolamide). תרופות אלו מונעות יצירת נוזל של מוח-שידה, ומסייעות על ידי כך להורדת הלחץ התוך-גולגולתי. במקביל, על מנת להבטיח את הצלחת הטיפול, יש לשמור על דיאטת הרזיה, אם המטופל לוקה בעודף משקל, ולהפסיק את נטילת התרופות שגרמו לגידול מדומה במוח. אם הטיפול בתרופות כשל יש צורך בניתוח על מנת לשחרר את מעטפות המוח העוטפות את עצב הראייה, להקטנת הלחץ על העצב, ולמניעת אובדן ראייה. אם החולה אינו מטופל, בתרופות או בניתוח, עלול להיגרם אובדן ראייה הדרגתי עד לעיוורון.
הטיפול בתרופות והדיאטה עוזרים להחלמה מלאה והמחלה אינה נישנית אצל 80% עד 90% של המטופלים.
רופאים בתחום
ד"ר משה הוברמן
ד"ר משה הוברמן נוירולוגיה
ד"ר דוד ברש
ד"ר דוד ברש עיניים
ד"ר אורי מלר
ד"ר אורי מלר עיניים

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא גידול מדומה במוח

רדיוכירורגיה סטריאוטקטית: האם היא מחליפה את סכין המנתחים?
רדיוכירורגיה סטריאוטקטית: האם היא מחליפה את סכין המנתחים?
ד"ר אור כהן-ענבר מאת: ד"ר אור כהן-ענבר 17/12/2018

רדיוכירורגיה סטריאוטקטית היא שיטה המאפשרת טיפול לא פולשני באמצעות קרינה מייננת ממוקדת בעוצמה גבוהה, במגוון מחלות וג... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום נוירואופטלמולוגיה ילדים

בניהולו של פרופ' ניצה גולדנברג כהן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו