דלג לתוכן

בדיקת אורודינמיקה (Urodynamic evaluation)

2 דקות קריאה
אורודינמיקה היא בדיקת תפקוד של שלפוחית השתן ושל סוגר השלפוחית.

תפקוד תקין של השלפוחית ושל הסוגר מאפשר אגירת שתן והתרוקנות בעיתוי רצוני.
בזמן אגירת שתן, שריר השלפוחית רפוי וסוגר השלפוחית סגור, ומשנוצר צורך להתרוקן, ניתן לדחות את ההתרוקנות לעיתוי נוח תוך שמירת הסוגר סגור.

תפקוד לקוי של השלפוחית ו/או של הסוגר עלול לגרום לדליפת שתן לא רצונית, לדחיפות ולתכיפות במתן שתן, או לקושי בריקון השלפוחית. מטרת הבדיקה האורודינמית היא לזהות את סיבת הליקוי וחומרתו ולקבוע טיפול הולם.

ד"ר אסנת גרוץ

אופן ביצוע הבדיקה

הבדיקה האורודינמית מבוססת על מדידת הלחץ של שריר השלפוחית בזמן מילוי וריקון השלפוחית.
לצורך המדידה יש להחדיר צנתר עדין לשלפוחית וצנתר נוסף לנרתיק או לחלחולת. דרך הצנתר שהוחדר לשלפוחית מוזרם נוזל עקר (סטרילי) הממלא את השלפוחית בהדרגה. במקביל למילוי השלפוחית נמדדים ומוצגים תרשימים של לחצים בתוך השלפוחית והנרתיק/חלחולת, ולחץ השריר של דופן השלפוחית מחושב באופן אוטומטי. במהלך הבדיקה מתבקש/ת הנבדק/ת לדווח באופן שוטף על תחושותיו: תחושת שתן ראשוני בשלפוחית, צורך בריקון שלפוחית, קושי בעיכוב ההתרוקנות וכד'.

באופן תקין אין עליית לחץ בשריר השלפוחית בזמן המילוי. במצבי פעילות-יתר של השלפוחית יופיעו התכווצויות לא רצוניות של שריר השלפוחית, מלוות, לעיתים, בדליפת שתן. התכווצויות לא רצוניות אלו מוגדרות Detrusor instability והן מחייבות, בדרך כלל, טיפול בתרופות.

סוגר השלפוחית כשהוא במצב תקין נשמר סגור בזמן מילוי השלפוחית ובעת עליית לחץ תוך-בטני. אם תפקוד הסוגר לקוי, ידלוף שתן בזמן עליית לחץ תוך-בטני (בהיעדר התכווצות שריר השלפוחית), מצב המוגדר כ-Genuine stress incontinence.

הטיפול המומלץ הוא פיזיותרפיה לחיזוק הסוגר או ניתוח.

בתום מילוי השלפוחית מתבקש/ת הנבדק/ת להתרוקן לאסלה מיוחדת הרושמת את עוצמת זרם השתן ואת נפחו. באופן תקין שריר השלפוחית מתכווץ, סוגר השלפוחית נפתח והשלפוחית מתרוקנת במלואה. עוצמת הזרם נרשמת כ"עקומת פעמון". במצבים שבהם עוצמת ההתכווצות של שריר השלפוחית חלשה (Underactive detrusor), או שקיימת חסימה במוצא השלפוחית (Bladder outlet obstruction) יירשם זרם שתן איטי והתרוקנות חלקית. בעזרת מדידת הלחץ של שריר השלפוחית בזמן השתנה ניתן להבחין בין שני מצבים אלו ולהתאים את הטיפול ההולם.

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר מוטי ברדיצ'ב
ד"ר מוטי ברדיצ'ב יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר יובל בדולח
ד"ר יובל בדולח יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר גלעד חבצלת
ד"ר גלעד חבצלת הפרעות קשב וריכוז

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא אורודינמיקה

הפרעות במתן שתן והיצרות שופכה : כיצד מאבחנים ומטפלים?
הפרעות במתן שתן והיצרות שופכה : כיצד מאבחנים ומטפלים?
ד"ר שמואל רויזמן מאת: ד"ר שמואל רויזמן 29/10/2019

מהי היצרות שופכה ומה גורם לה, אילו תסמינים יעוררו חשד בגברים ובנשים, כיצד מאבחנים את הבעיה ומהן דרכי הטיפול? התשובו... לכתבה המלאה

מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות
מתאפקים לשירותים? 8 טעויות שעושים בעבודה - ועולות בבריאות
מיכל הלפרין, מערכת אינפומד מאת: מיכל הלפרין, מערכת אינפומד 03/04/2016

לא מאווררים את המשרד, מנשנשים בלי סוף ויושבים בצורה לא נכונה על הכיסא: 8 טעויות שאתם חייבים להפסיק לעשות במקום העבו... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו