דלג לתוכן

חום מסיבה לא ברורה

FUO | Fever of Unknown Origin
המומחים של Infomed מסבירים:
רוב מחלות החום נמשכות זמן קצר או מחייבות בירור קצר לפני קביעת האבחון. חום גבוה עלול להיות ביטוי למגוון של מחלות, לרבות מחלות רציניות, אך את רובן ניתן לאבחן בקלות יחסית או לטפל בהן באופן יעיל.

שיעור קטן של מחלות החום נמשכות זמן רב, ולעיתים קשה לאבחן את מקורן. "חום מסיבה לא ברורה" הוא חום מעל 38 מעלות צלזיוס במדידות נישנות שנמשך מעל שלושה שבועות, כאשר לא אובחנה סיבת המחלה על אף בירור מקצועי, במשך שבוע ימים.

על פי הספרות המקצועית, הגורם השכיח ביותר ל"חום גבוה מסיבה לא ברורה" הן המחלות הזיהומיות (25%-50% מכלל המקרים). הסיבה השנייה בשכיחותה היא קבוצת מחלות של מערכת החיסון, כגון זאבת אדמנתית (לופוס), דלקת מפרקים שגרונית (Rheumatoid arthritis) ואחרות. הסיבה השלישית בשכיחותה היא מחלת סרטן (סרטן הדם, סרטן קישריות הלימפה וגידולים באיברים כגון כליות, כבד), והרביעית בשכיחותה כוללת מגוון מחלות, כגון דלקת בלוטת התריס, תסחיף לריאות, ואף מחלות חום הנגרמות על ידי האדם עצמו בכוונה נפשית.

לצד ההגדרה המסורתית של חום גבוה מסיבה לא ברורה נוספו בשנים האחרונות עוד שלוש הגדרות: חום המתפתח בבית החולים, חום בקרב חולים מדוכאי חיסון, וחום בקרב חולים נשאי נגיף האיידס. לכל אחת משלוש התסמונות הללו יש סיבות שונות. הבירור של חום מסיבה לא ברורה דורש מקצועיות רבה, יכולת תשאול גבוהה, וביצוע הבדיקות המתאימות.

פרופ' עמוס ינון

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

המומחים שלנו למשפחה

משפחה
טופ לייף לרפואה מודרנית בהנהלת ד"ר זיאד מחאמיד
קראו עליי עוד
המטולוגיה
ד"ר אורי רוביו רופא בכיר וסגן מנהל המכון להמטולוגיה במרכז הרפואי האוניברסיטאי סורוקה בנגב
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו למשפחה>

המומחים של Infomed עונים על שאלות:

מאמרים בנושא חום מסיבה לא ברורה

יש לו חום גבוה: מתי נותנים תרופה?
יש לו חום גבוה: מתי נותנים תרופה?
ד"ר שמואל גור מאת: ד"ר שמואל גור 19/06/2014

מה נחשב לחום גבוה בפעוטות ותינוקות? מתי צריך לרוץ לרופא או למיון? איזה תרופות מסייעות בהורדת חום ומה המינון המומלץ?... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו