דלג לתוכן

דידאנוזין (Didanosine)

3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • גבוה סיכון ממנת יתר גבוה
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • מעכבי האנזים reverse transcriptase מקבוצת NRTI , נוגדי נגיף HIV שייך לקבוצת מעכבי האנזים reverse transcriptase מקבוצת NRTI , נוגדי נגיף HIV
דידאנוזין הוא חומר נוגד נגיפים המשמש לטיפול באנשים הנושאים את הנגיף HIV הגורם לאיידס. דידאנוזין שייך לקבוצת התרופות הפועלות באמצעות עיכוב האנזים טראנסקריפטאז הופך (reverse transcriptase), ובכך הוא מונע את שכפול הנגיף. כדי למנוע מצב של התפתחות זנים עמידים של נגיף ה HIV, וכדי לאפשר פעילות חזקה יותר, דידאנוזין ניתן בשילוב עם תרופות אחרות המדכאות את הנגיף (כגון: זידובודין, לאמיבודין, ריטונאביר). אחת מתופעות הלוואי החמורות של דידאנוזין היא דלקת בלבלב, הנפוצה יותר בילדים, קשישים, חולים עם מחלה מתקדמת של HIV וחולים עם היסטוריה של דלקת בלבלב. סימנים היכולים להעיד על דלקת של הלבלב כוללים: כאבי בטן, בחילות והקאות. דידאנוזין גם עלול לגרום למחלה של מערכת העצבים ההיקפית, הבאה לידי ביטוי בתחושה של עקצוץ, חום וכאבים או חוסר תחושה בקצות הידיים והרגליים. מאחר ודידאנוזין רגיש לסביבה החומצית של הקיבה ועלול להתפרק בה, מוסיפים לתרופה חומרים מונעי חומציות (בופר). בעוד חומרים אלו משפרים את הספיגה של דידאנוזין ממערכת העיכול, הם יכולים להגיב עם תרופות אחרות כגון: איטראקונאזול או ציפרופלוקסאצין אשר ספיגתן נפגעת בנוכחות חומרים סותרי חומציות. על-כן חשוב להקפיד על מרווח זמן של לפחות שעתיים בין נטילת דידאנוזין לנטילת תרופות אלו (ראה תגובות בין תרופתיות).

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות, כמוסות.

תדירות וזמן נטילה

פעמיים ביום.

טווח המינון

מבוגרים: 250-500 מ"ג ליום. ילדים: 180 מ"ג למטר בריבוע שטח גוף ליום. יש לקחת בין 2-4 טבליות בכל מנה. בילדים מתחת לגיל שנה: טבליה אחת למנה. את הטבליות יש ללעוס, או לכתוש ולבלוע עם מים, או להמיס בכוס מים ולשתות.

תחילת ההשפעה

תוך שעה.

משך ההשפעה

12-24 שעות.

מנה שנשכחה

יש לקחת מייד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, דלג על המנה שנשכחה, וקח את המנה הבאה כרגיל. אין לקחת מנה כפולה.

הפסקת התרופה

אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.

מינון עודף

יש לפנות לחדר מיון. מנה עודפת גדולה יכולה לגרום לדלקת בלבלב, שלשולים, מחלת עצבים היקפית, יתר חומצה אורית בדם, ופגיעה בכבד.

אזהרות

תזונה

יש ליטול את התרופה על קיבה ריקה, לפחות שעה לפני או שעתיים לאחר האוכל. אין לערבב את התמיסה עם מיצי פירות, משקאות מוגזים או משקאות חומציים.

הריון

במחקרים בבעלי חיים, לא נצפו מומים בעוברים. אין די מחקרים בנשים הרות. יש להיוועץ ברופא. (B)

הנקה

התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

אלכוהול

מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • שתיה מרובה של אלכוהול
 • שיגדון
 • רמת שומנים גבוהה בדם
 • מחלות במחזור הדם ההיקפי
 • מחלת לב
 • יתר לחץ דם
 • בצקת
 • מחלת כליה
 • מחלת כבד
 • פנילקטונוריה (phenylketonuria)
 • תזונה דלת נתרן
 • מחלה של מערכת העצבים ההיקפית (peripheral neuropathy)
 • תגובה אלרגית לתרופה זו
 • הריון
 • הנקה

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות יותר הן שלשול, כאבי ראש, וקשיי שינה. תופעות אלו נעלמות בדרך-כלל עם המשך הטיפול. תופעות לוואי נוספות כוללות כאבי בטן, בחילות והקאות, וכן עקצוץ, חום, כאבים או חוסר תחושה בקצות הידיים והרגליים. על תופעות לוואי אלו יש לדווח מייד לרופא.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[אסטרוגנים, גלולות למניעת הריון, חומצה ואלפרואית, מתילדופה, פורוסמיד, אזאתיופרין, הידרוקסיאוריאה]: שימוש בתרופות אלו יחד עם דידאנוזין עלול להגביר את הסיכון לדלקת של הלבלב. [כלוראמפניקול, ציספלאטין, איזוניאזיד, ליתיום, מטרונידאזול, פניטואין, סטאבודין, וינקריסטין, זאלציטבין]: שימוש בתרופות אלו יחד עם דידאנוזין עלול להגביר את הסיכון למחלה של מערכת העצבים ההיקפית. [ציפרופלוקסאצין, איטראקונאזול, קטוקונאזול, נורפלוקסאצין, אופלוקסאצין, טרימתופרים]: דידאנוזין עלול לפגוע בספיגה של תרופות אלו ממערכת העיכול. יש לחכות לפחות פרק זמן של שעתיים בין נטילת דידאנוזין לתרופות אלו. [דפסון]: שימוש בדפסון יחד עם דידאנוזין עלול להגביר את הסיכון למחלה של מערכת העצבים ההיקפית. כמו כן, שילוב זה עלול לפגוע בספיגה של דפסון. יש לחכות לפחות פרק זמן של שעתיים בין נטילת דידאנוזין לדאפסון. [ניטרופוראנטואין]: שימוש בניטרופוראנטואין יחד עם דידאנוזין עלול להגביר את הסיכון לדלקת בלבלב, ולמחלה של מערכת העצבים ההיקפית. [דוקסיציקלין, טטראציקלין, מינוציקלין]: שימוש באנטיביוטיקות אלו יחד עם דידאנוזין עלול להגביר את הסיכון לדלקת של הלבלב. כמו כן, שילוב זה עלול לפגוע בספיגה של האנטיביוטיקות ממערכת העיכול. יש לחכות לפחות פרק זמן של שעתיים בין נטילת דידאנוזין לתרופות אלו. [אלופורינול]: אלופורינול עלול להגביר את תופעות הלוואי של דידאנוזין. יש להימנע משילוב זה. [סותרי חומציות המכילים מגנזיום או אלומיניום]: עלול להגביר את הספיגה של דידאנוזין ואת תופעות הלוואי שלו.

השפעת שימוש ממושך

דלקת של הלבלב, מחלה של מערכת העצבים ההיקפית, עלייה ברמות חומצה אורית בדם, ופגיעה בתפקוד הכבד הם סיכונים אפשריים בשימוש בדידאנוזין. בנוסף לספירת דם מלאה, לספירת תאי T ועומס נגיפי, יש לנטר: תפקודי כבד, תפקוד הלבלב (רמות עמילז), תפקודי כלייה (רמות קראטינין), רמות אשלגן, רמות חומצה אורית בדם.

לטיפול ב

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
ד"ר דניאל אלבירט
ד"ר דניאל אלבירט פנימית
ד"ר רמי טמיר
ד"ר רמי טמיר אלרגיה ואימונולוגיה
ד"ר קובי שדה
ד"ר קובי שדה פנימית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות מתוך פורום לופוס ומחלות אוטואימוניות

בניהולו של פרופ' ננסי אגמון-לוין
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו