דלג לתוכן

אטאזאנאביר (Atazanavir)

3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • מעכבי האנזים protease , נוגדי נגיף HIV , נוגדי נגיפים שייך לקבוצת מעכבי האנזים protease , נוגדי נגיף HIV , נוגדי נגיפים

שמות מסחריים

 • Reyataz רייאטאז Reyataz
אטאזאנאביר היא תרופה נוגדת נגיף ה- HIV השייכת למשפחת מעכבי האנזים פרוטאז ומשמשת לטיפול באנשים הנושאים את הנגיף HIV הגורם לאיידס. בדומה לשאר התרופות כנגד HIV, כדי למנוע מצב של התפתחות זנים עמידים של נגיף ה HIV וכדי לאפשר פעילות חזקה יותר, אטאזאנאביר ניתנת בשילוב עם תרופות אחרות המדכאות את הנגיף. להבדיל מתרופות אחרות ממשפחת מעכבי האנזים פרוטאז, אטאזאנאביר ניתנת פעם ביום והשפעתה על שומני הדם היא מועטה. תופעות הלוואי השכיחות של אטאזאנאביר כוללות תופעות במערכת העיכול כגון: בחילה, הקאה, כאב בטן ושלשול, ותופעות נוספות כגון: נימול או עקצוץ בייחוד סביב הפה, סחרחורת, כאב ראש, שינויים במצב הרוח וכאבי פרקים.

מידע

אופן נטילת התרופה

כמוסות.

תדירות וזמן נטילה

פעם ביום.

טווח המינון

המינון למבוגרים הוא: 300-400 מ"ג, פעם ביום, עם האוכל.

תחילת ההשפעה

תוך מספר שעות.

משך ההשפעה

24 שעות.

תזונה

רצוי לקחת את התרופה עם האוכל.

מנה שנשכחה

במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם נותרו שעתיים עד למועד נטילת המנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.

הפסקת התרופה

אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא, התסמינים עלולים לחזור.

מינון עודף

במקרה של מינון עודף תיתכן הופעת צהבת הבאה לידי ביטוי בהצהבה של העור והעיניים. יש לפנות מייד לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון

בטיחות התרופה בהריון טרם נבדקה. בחיות מעבדה לא גרמה התרופה למומים בעוברים. יש להיוועץ ברופא (B)

הנקה

בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אך במינונים הרגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.

תינוקות וילדים

תרופה זו אינה מיועדת לילדים מתחת לגיל 8.

קשישים

סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

אין בעיות ידועות.

דווח לרופא במקרה של

 • מחלת כבד
 • מחלת כליה
 • המופיליה
 • סוכרת
 • הפרעות הולכה בלב
 • רמת כולסטרול גבוהה בדם
 • רמת שומנים גבוהה בדם

תופעות לוואי

תופעות לוואי


דווח לרופא במקרה של:

- מחלת כבד , כולל דלקת כבד מסוג B או C.

- מחלת כליה , אבנים בכליות

- המופיליה 

- סוכרת או החמרתה.

- הפרעות הולכה בלב 

- רמת כולסטרול גבוהה בדם 

-בעיות בכיס המרה

- רמת שומנים גבוהה בדם תופעות הלוואי השכיחות הן: נימול או עקצוץ בייחוד סביב הפה, שינויים בפיזור השומן בגוף, שלשול, סחרחורת, כאב ראש, בחילה, הקאה, שינויים במצב הרוח, כאבי פרקים, כאב בטן. במקרים נדירים ייתכנו תופעות כגון: חום, כאב גרון, צמרמורת, עילפון, סומק בפנים, עליה ברמת הסוכר בדם (מתבטא בצמאון מוגבר והשתנה מרובה) והצהבה של העור והעיניים המעידה על הפרעה בתפקוד הכבד.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

תרופה זו מגיבה עם תרופות רבות אחרות ויש להיוועץ ברופא בכל מקרה של נטילת תרופה אחרת. [אלקלואידים של ארגוט, אינדינאביר, היפריקום, ריפאמפיצין, מעכבי משאבת מימן, אירינוטקאן]: אין לקחת תרופות אלו בשילוב עם אטאזאנאביר בשל סיכון לתופעות לוואי חמורות ואף מסכנות חיים. גלצפרביר, פיברנטסביר.  בוצפרביר, סופוסביביר, ולפאטאסביר, ווקססילאפרביר- לטיפול בדלקת כבד מסוג C.[דידאנוזין]: יש ליטול שעה לפני או שעתיים אחרי נטילת אטאזאנאביר. [תרופות לדיכוי מערכת החיסון כגון: ציקלוספורין, סירולימוס, טאקרולימוס]: רמת תרופות אלו בדם וכתוצאה מכך השפעתן, גוברת בשילוב עם אטאזאנאביר. [מעכבי האנזים פוספודיאסטראז (PDE5)]: השפעת תרופות אלו גוברת בשילוב עם אטאזאנאביר. יש להיזהר במתן משולב זה. [תרופות הרגעה ממשפחת הבנזודיאזפינים כגון: מידאזולאם, טריאזולאם]: יש להימנע משילוב תרופות אלו עם אטאזאנאביר בשל הסכנה להרעלה מתרופות ההרגעה המתבטאת בדיכוי ממושך של מערכת העצבים וקשיי נשימה. [נוגדי הפרעות בקצב הלב כגון: לידוקאין, אמיודארון וכינידין]: ריכוזם של תרופות אלו בדם עשוי לעלות בשילוב עם אטאזאנאביר. יש לנטר רמות תרופות אלו בדם במתן משולב זה. [וארפארין]: רמות וארפארין בדם עשויות להשתנות במתן משולב עם אטאזאנאביר. יש לנטר INR במתן משולב זה. [בולמי סידן כגון: פלודיפין וניפדיפין]: רמות בולמי הסידן בדם עולות במתן משולב עם אטאזאנאביר. יש לנטר רמות בולמי הסידן בדם. [סימבאסטאטין, לובאסטאטין]: אין לקחת תרופות אלו בשילוב עם אטאזאנאביר. השילוב עלול לגרום להשפעות חמורות ברקמת השריר. [גלולות למניעת הריון]: יש סיכון להפחתת היעילות של הגלולות. מומלץ להשתמש באמצעי מניעה נוספים.

השפעת שימוש ממושך

כמו מעכבי פרוטאז אחרים, גם תרופה זו עשויה בשימוש ממושך לגרום לסוכרת, עלייה בשומני הדם ושינוי בפיזור שומני הדם בגוף. כתוצאה מכך במהלך הטיפול בתרופה זו יש לנטר תפקודי כבד, רמות סוכר, טריגליצרידים וכולסטרול בדם וספירת דם מלאה.

לטיפול ב

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר גלינה יאבסטטי קרצמר
ד"ר גלינה יאבסטטי קרצמר פסיכיאטריה
ד"ר רם איתן
ד"ר רם איתן יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר אלה ויצמן
ד"ר אלה ויצמן פנימית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו