דלג לתוכן

אטראבירין (Etravirin)

3 דקות קריאה

מידע נוסף

  • כן מרשם רופא כן
  • נמוך סיכון ממנת יתר נמוך
  • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
  • מעכבי האנזים reverse transcriptase מקבוצת NNRTI , נוגדי נגיף HIV , נוגדי נגיפים שייך לקבוצת מעכבי האנזים reverse transcriptase מקבוצת NNRTI , נוגדי נגיף HIV , נוגדי נגיפים

שמות מסחריים

  • Intelence אינטלנס Intelence
אטראבירין הינה תרופה נוגדת נגיפים המשמשת לטיפול באנשים הנושאים את הנגיף HIV הגורם לאיידס. אטראבירין משתייכת למשפחת ה-NNRTI (מעכבי האנזים רוורס טרנסקריפטאז שאינם נוקלאוטידים) ובכך מונעת את שכפול הנגיף. כדי למנוע מצב של התפתחות זנים עמידים של נגיף ה HIV אטראבירין ניתנת בשילוב עם תרופות אחרות המדכאות את הנגיף. אטראבירין ניתנת לרוב לחולים אשר פיתחו עמידות לטיפולים אחרים נוגדי נגיפים. רוב החולים סובלים את התרופה היטב. תופעות הלוואי השכיחות הן פריחה, בחילה, הקאה, שלשול, כאב ראש, כאב בטן ועייפות.

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות.

תדירות וזמן נטילה

פעמיים ביום.
אם הקאת פחות מ-4 שעות לאחר נטילת התרופה, קח טבליה נוספת לאחר ארוחה. אם הקאת יותר מ-4 שעות לאחר נטילת התרופה, אין צורך ליטול מנה נוספת, עד למועד הבא, המתוכנן.

טווח המינון

200 מ"ג, פעמיים ביום.

תחילת ההשפעה

2.5-4 שעות. ייתכן ויחלפו מספר שבועות עד שההשפעה תורגש במלואה.

משך ההשפעה

12 שעות.

מנה שנשכחה

במידה ונשכחה מנה ניתן לקחתה במידה ולא עברו יותר מ-6 שעות. במידה ועברו יותר מ-6 שעות יש לדלג על המנה שנשכחה ולהמשיך כרגיל.

הפסקת התרופה

אין להפסיק את התרופה בלי להיוועץ ברופא (אלא אם כן התפתחה מחלת חום ופריחה ואינך מצליח להשיג את הרופא). כמות הנגיפים עלולה לעלות והתסמינים עלולים לחזור.

מינון עודף

סביר להניח שמנה עודפת מקרית לא תגרום בעיות. ההשפעות של מנות עודפות גדולות אינן ידועות עדיין במלואן. יש ליידע את הרופא.

אזהרות

תזונה

מומלץ ליטול התרופה לאחר הארוחה.

הריון

במחקרים בבעלי חיים, לא נראה נזק לעובר. אין די מידע לגבי השימוש בתרופה זו בבני אדם. יש להשתמש בתרופה זו בהריון רק במידה והיא חיונית. (B)

הנקה

בטיחות השימוש בהנקה לא הוכחה, אך במינונים הרגילים לא סביר שתהיינה לה השפעות שליליות על התינוק.

תינוקות וילדים

תרופה זו אינה מיועדת לילדים מתחת לגיל 5.

קשישים

סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

אין בעיות ידועות.

דווח לרופא במקרה של

  • מחלת כבד
  • סוכרת
  • רמת כולסטרול גבוהה בדם
  • תפקוד כליתי לקוי

תופעות לוואי

רוב החולים סובלים את התרופה היטב. תופעות הלוואי השכיחות הן פריחה, בחילה, הקאה, שלשול, כאב ראש, כאב בטן ועייפות. 

תופעות לוואי נוספות: תגובה אלרגית, סכרת, ירידה בתאבון, חרדה, ישנוניות, חוסר שינה, בעיות שינה. אבדן תחושה בעור,אבדן זיכרון, עייפות. כשל בכליות, לחץ דם גבוה, קוצר נשימה במאמץ, התנפחות באזור הבטן, דלקת בקיבה, גזים, עצירות, דלקת בפה, פה יבש.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

בנטילת תרופות מסוימות לטיפול בזיהום HIV,  בנטילת תרופות מסוימות לטיפול בהפטיטיס C : עדכן את הרופא או הרוקח.

יתכן והמינון של חלק מהתרופות יצטרך להשתנות מכיוון שהשפעתם הרפואית או תופעות הלוואי עלולים להיות מושפעים מהשילוב .דולוטגראביר, באראבירוק, אמפרבאניר/ריטונאביר, פוסאמפרנאביר/ריטונאביר. 

[מתדון]: אטראבירין עשויה להפחית את הרמה של מתדון בדם ולגרום לתסמיני גמילה. [אמיודארון, אטורבאסטאטין, ציקלוספורין, בפרידיל, דיזופיראמיד, פלקאיניד, לידוקאין, לובאסטאטין, פרופאפנון, כינידין , סילדנאפיל, סימבאסטאטין, טאקרולימוס, טאדאלאפיל, וארדנאפיל]: אטראבירין עשויה להפחית את רמות תרופות אלו בדם ומכאן השפעתן עשויה לפחות. יש להיזהר במתן משולב זה. [אינדינאביר, אטאזאנאביר]: הרמות בדם של תרופות אלו פוחתות בשילוב עם אטראבירין. ניתן לשלב רק בתוספת מינון נמוך של ריטונאביר. [קארבאמאזפין, פנובארביטאל, פניטואין, ריפאמפיצין]: תרופות אלו מזרזות את הפירוק של אטראבירין ומכאן השפעתו פוחתת. יש להימנע ממתן משולב זה. [קלאריתרומיצין]: בשילוב עם אטראבירין החשיפה לקלאריתרומיצין פוחתת בעוד שהחשיפה למטבוליט הפעיל גוברת. מומלץ להחליף את קלאריתרומיצין באזיתרומיצין. [וארפארין]: הרמות בדם של וארפארין עשויות לגדול בעקבות מתן משולב עם אטראבירין. יש לנטר זמן פרותרומבין. [ווריקונאזול]: הרמות בדם של ווריקונאזול ושל אטראבירין עשויות לגדול. [ריטונאביר]: מתן של ריטונאביר במינון 600 מ"ג, פעמיים ביום, עשוי לגרום להפחתת הפעילות של אטראבירין. יש להימנע ממתן משולב זה. [קטוקונאזול, פלוקונאזול, איטראקונאזול]: תרופות אלו מפחיתות את הפירוק של אטראבירין וכתוצאה השפעתה מוגברת. לעומת זאת, אטראבירין עשויה להגביר את הפירוק של איטראקונאזול וקטוקונאזול, דבר הגורם להפחתת השפעתן. [דיאזפאם]: אטראבירין עשויה להגביר את הרמות בדם של דיאזפאם ומכאן את השפעתה ואת הסיכון לתופעות הלוואי שלה. [דקסאמתאזון, אפאבירנז, נביראפין, היפריקום]: מתן משולב של תרופות אלו עם אטראבירין עשוי להוביל להפחתה ניכרת ברמות אטראבירין בדם עד כדי איבוד השפעתה הנוגדת נגיפים ופיתוח עמידות. יש להימנע משילוב זה.

השפעת שימוש ממושך

כמו תרופות אחרות המשמשות לטיפול באיידס עשויה תרופה זו לגרום בשימוש ממושך לסוכרת, לעלייה ברמת השומנים בדם ולשינויים במאגרי השומן בגוף (ליפודיסטרופיה). בתקופת נטילת התרופה ייעשו בדיקות שיגרתיות כגון ספירת דם ורמת כולסטרול בדם.

לטיפול ב

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
 curesponse .
curesponse . אחר
ד"ר מרים אמונה אופק
ד"ר מרים אמונה אופק ילדים
ד"ר ולנטין מלמד
ד"ר ולנטין מלמד יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו