דלג לתוכן

פנלזין (Phenelzine)

ערוץ בריאות הנפש
3 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • חרדה, נוגדי, מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI), נוגדי דיכאון שייך לקבוצת חרדה, נוגדי, מעכבי מונואמין אוקסידאז (MAOI), נוגדי דיכאון

שמות מסחריים

 • Nardil נרדיל Nardil
פנלזין היא אחת ממשפחת התרופות שמעכבות את האנזים MAO, ומעלות את ריכוזי הסרוטונין, הנוראפינפרין והדופאמין במוח. לאחר שפותחו תרופות אחרות שלהן פחות תופעות לוואי והגבלות, השימוש בתרופה זו הפך שכיח פחות ומשתמשים בה בעיקר לטיפול בדיכאון א-טיפיקלי (דיכאון המאופיין באכילת יתר ושינה מרובה) או לטיפול במטופלים הסובלים מדיכאון עמיד, ולאחר כישלון של טיפולים בשתי תרופות מקבוצות שונות אחרות, לכל הפחות. פנלזין משמשת בנוסף לטיפול בפוביות וחרדות, המתלוות במקרים רבים לתחושת הדיכאון. בעת נטילה של תרופה זו, יש להימנע משתיית משקאות המכילים קפאין ואלכוהול, וכן ממזונות עשירים בטיראמין, מפחד לעליה חדה ומסוכנת בלחץ הדם. פנלזין עלולה ליצור תגובות בשילוב עם תרופות רבות. לכן יש להתייעץ עם הרופא המטפל לגבי שימוש בתרופות נוספות במקביל.

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות.

תדירות וזמן נטילה

3 פעמים ביום. על מנת להימנע מנדודי שינה, לא מומלץ ליטול התרופה לפני השינה.

טווח המינון

המינון ההתחלתי המקובל הוא 15 מ''ג, 3 פעמים ביום, כאשר צפויה הטבה תוך שבוע. במידה ואין שיפור במצב תוך שבועיים המינון עשוי לעלות עד למקסימום של 90 מ''ג ליום בחלוקה ל-3 מנות. מינון אחזקתי: יש צורך לרדת באיטיות במינון במשך מספר שבועות. מינון אחזקתי מספק יכול לעמוד על 15 מ"ג ביום או פעם ביומיים, כאשר יש צורך להמשיך את השימוש בתרופה כל עוד יש בכך צורך.

תחילת ההשפעה

בדרך כלל בתוך שבוע ניתן לחוש שיפור בשינה, עלייה באנרגיה ובתאבון וירידה בחרדה, אולם כעבור 3-6 שבועות בממוצע צפויה הטבה במצב הרוח.

משך ההשפעה

מנה משפיעה ל-8 שעות בממוצע.

תזונה

בתקופת הטיפול בפנלזין יש להמעיט באכילת מזון ובשתיית משקאות המכילים כמויות גבוהות של טיראמין, כגון: בירה, יין אדום, גבינות - במיוחד מיושנות וגבינות עובש, שמרים, רוטב סויה או טופו, פול, בשר מיושן ומעושן, כבד, דגים מעושנים ומשומרים, בשרים שעברו תהליך תסיסה, קליפות בננה, אבוקדו, פירות שעברו תהליך תסיסה ויוגורט. מומלץ למטופלים לפנות לרופא ולדיאטנית לצורך בניית תפריט הולם ובטוח. אי הקפדה על התפריט עלולה לגרום לעלייה חדה בלחץ הדם המלווה בכאב ראש, קישיון צוואר, בחילות, דפיקות לב, הקאות, הפרעות בראייה וכאבים בחזה. לפיכך, אם מופיעים דפיקות לב, כאבי ראש חזקים או הקאות יש להפסיק לקיחת התרופה ולהתקשר מייד לרופא.

מנה שנשכחה

במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל.

הפסקת התרופה

לאחר חלוף הדיכאון חשוב מאוד להמשיך בטיפול כיוון שהפסקה עלולה לגרום לדיכאון מחדש. ההפסקה תבוצע רק לפי המלצת רופא ובהדרגה, שכן הפסקה פתאומית עשויה לכלול תסמיני גמילה כגון: בחילה, הקאה ותחושה כללית לא טובה.

מינון עודף

במקרה של מינון עודף ייתכנו תופעות כגון: בלבול, סחרחורת, קצב לב מהיר, הסמקה, פרכוסים, הזעה וחולשה. יש לפנות לקבלת עזרה רפואית.

אזהרות

הריון

במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C)

הנקה

התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. מומלץ להיוועץ ברופא.

תינוקות וילדים

תרופה זו אינה מיועדת לילדים מתחת לגיל 5.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.

אלכוהול

מומלץ להימנע משתיית אלכוהול בזמן נטילת תרופה זו.

דווח לרופא במקרה של

 • התמכרות לאלכוהול
 • התקף לב או שבץ לאחרונה
 • מחלת לב
 • מחלת כלי דם
 • אי ספיקת לב (heart failure)
 • שסעת (סכיזופרניה)
 • מחלת כבד
 • יתר לחץ דם
 • תפקוד כליתי לקוי
 • אסתמה
 • הפרעה נפשית
 • אפילפסיה (כפיון)
 • סוכרת
 • מחלת פארקינסון
 • מחשבות התאבדות

תופעות לוואי

תופעות הלוואי השכיחות הן: עצירות, סחרחורות, ישנוניות, כאבי ראש, נדודי שינה, עייפות, רעד, חולשה, עלייה במשקל והפרעות בתפקוד המיני. תופעות לוואי קשות יותר הן: תנודות בקצב הלב, כאבים בחזה, שינויים בהתנהגות, שינויים במצב הרוח, בחילות, כאבי ראש חמורים, חרדה, עצבנות, בחילות, הקאות, מחשבות אובדניות והחמרה של הדיכאון.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

פנלזין הינה תרופה ממשפחת מעכבי MAO, שעלולה לייצר תגובה בשילוב עם תרופות רבות. לכן מומלץ להתייעץ עם הרופא המטפל לפני שימוש בתרופות נוספות. [תרופות נוגדות דיכאון, כגון: SSRIs, SNRIs, נוגדי דיכאון טריציקליים וטטראציקליים, היפריקום, מירטאזאפין ומעכבים אחרים של האנזים מונואמין אוקסידאז (MAOI)]: שילוב התרופות הללו עם פנלזין עלול להביא לבלבול, חום גבוה, פרכוסים ויתר לחץ הדם מסוכן. יש להימנע ממתן משולב זה. יש לחכות שבועיים לפחות בין שני סוגי התרופות. [דקסטרומתורפאן, תכשירים סימפאתומימטיים, אגוניסטים אלפא אדרנרגיים, משככי כאבים נארקוטיים, טראמאדול, חומרי הרדמה]: שילוב עם פנלזין עלול לגרום להגברת הרעילות של מערכת העצבים המרכזית, יתר לחץ דם מסוכן ועלייה מסוכנת בחום הגוף (hyperpyrexia), שעלולה לגרום למוות. יש לאפשר מרווח של שבועיים בין סיום הטיפול בפנלזין ובין הנטילה של תרופות אלו.

השפעת שימוש ממושך

שימוש ממושך בתרופה ייעשה תחת בקרה רפואית, המתבטאת, בין היתר, בניטור של לחץ הדם.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
 רונית פלמון
רונית פלמון פסיכולוגיה קלינית
 אילנה אבנרי
אילנה אבנרי הנחיית קבוצות
 אירינה מייסט לובושיץ
אירינה מייסט לובושיץ אבחון דידקטי
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו