דלג לתוכן

ווריקונאזול (Voriconazole)

ריאות
5 דקות קריאה

מידע נוסף

 • כן מרשם רופא כן
 • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
 • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
 • נוגדי פטריות, נוגדי פטריות ממשפחת azole שייך לקבוצת נוגדי פטריות, נוגדי פטריות ממשפחת azole

שמות מסחריים

 • Vfend ויפנד Vfend
 • Voriconazole Teva ווריקונזול טבע Voriconazole Teva
 • Voriconazole Trima ווריקונזול-תרימה Voriconazole Trima

ווריקונאזול מיועדת לטיפול בזיהומים פטריתיים חמורים, כגון: אספרגילוזיס (aspergillosis), סקדוספוריום (Scedosporium) ופוסאריום (Fusarium), או זיהומים שהיו עמידים לטיפול קודם בפלוקונאזול. זיהומים אלו פוגעים בעיקר בחולים מדוכאי חיסון, כמו חולי איידס, חולי סרטן המקבלים טיפולים כימותרפיים, או מושתלי איברים, ועלולים להיות מסכני חיים עבורם.

ווריקונאזול פועלת באמצעות הריגה או עצירת הצמיחה של פטריות שונות הגורמות לזיהומים. טשטוש הראייה היא תופעת לוואי נפוצה של ווריקונאזול, ועל כן מומלץ להימנע מנהיגה או הפעלת מכונות מסוכנות, עד אשר לומדים כיצד תרופה זו משפיעה.

התרופה עלולה לגרום לרגישות מיוחדת עם חשיפה לשמש, ועל כן יש ויש להימנע מחשיפה ישירה לקרינת השמש, ולהגנה מתאימה. 

ווריקונאזול עלולה לגרום לפגיעה בכבד, ועל כן יש צורך לערוך בדיקות לתפקוד הכבד במהלך הטיפול. עלייה באנזימי הכבד חולפת בד"כ עם שינוי המינון, או הפסקת הטיפול. 

יש לדווח לרופא במידה ומופיעים התסמינים הבאים העלולים להעיד על החמרה בתפקוד הכבד: הצהבה של העור או העיניים, גירוד מתמשך, איבוד התיאבון, עייפות וחולשה, בחילות והקאות חוזרות. 

צילום: shutterstock | Kateryna Kon

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות, זריקות, תרחיף.

תדירות וזמן נטילה

עירוי תוך ורידי: פעמיים ביום, למשך שעה-שעתיים. טבליות/ תרחיף: פעמיים ביום, שעה לפני או שעה לאחר האוכל. 

טווח המינון

מבוגרים וילדים מעל גיל 12: ערוי תוך ורידי: מנת העמסה: 6 מ"ג/ק"ג כל 12 שעות ביום הראשון. מינון אחזקתי: 4 מ"ג/ק"ג כל 12 שעות. טבליות/ תרחיף: מנת העמסה לחולים השוקלים מתחת 40 ק"ג: 200 מ"ג (5 מ"ל) כל 12 שעות, ביום הראשון. מנת העמסה לחולים השוקלים מעל 40 ק"ג: 400 מ"ג (10 מ"ל) כל 12 שעות, ביום הראשון. מינון אחזקתי לחולים השוקלים מתחת 40 ק"ג: 100 מ"ג (2.5 מ"ל) כל 12 שעות. מינון אחזקתי לחולים השוקלים מעל 40 ק"ג: 200 מ"ג (5 מ"ל) כל 12 שעות. ילדים בגילאי 2-12: עירוי תוך ורידי: 7 מ"ג/ ק"ג פעמיים ביום. טבליות/ תרחיף: 200 מ"ג (5 מ"ל) פעמיים ביום.

תחילת ההשפעה

השפעה מיטיבה של התרופה נראית לאחר 3 - 6 חודשים.

משך ההשפעה

12 שעות.

תזונה

יש ליטול את הטבליות או את התרחיף שעה לפני או שעה לאחר האוכל.

אחסון

טבליות: לאחסן בטמפרטורת החדר, במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. אבקה להכנת תרחיף: יש לשמור במקרר (2-8 מעלות). התרחיף המוכן יציב למשך 14 יום בטמפרטורת החדר, ואין צורך לשמור אותו במקרר. זריקות (אבקה להכנת עירוי): לאחסן בטמפרטורת החדר, במקום קריר ויבש, הרחק מהישג ידם של ילדים. לאחר המסת האבקה יש להשתמש מיד בתמיסה. במידה ולא משתמשים בתמיסה מיד, ניתן לשמור אותה במקרר, לא יותר מ 24 שעות.

מנה שנשכחה

טבליות/ תרחיף: יש לקחת מיד כשנזכרים. אם קרב הזמן לנטילת המנה הבאה, קח את המנה הבאה במועדה ודלג על המנה שנשכחה. אין לקחת מנה כפולה. זריקות: ניתנות תחת השגחה רפואית.

הפסקת התרופה

על-פי החלטת הרופא, בהתאם לתגובה החולה לטיפול ולתופעות הלוואי. אין להפסיק את הטיפול לפני הוראת הרופא, התסמינים עלולים לחזור, והפטרייה עלולה לפתח עמידות לטיפול התרופתי.

מינון עודף

מנה עודפת מקרית אינה צריכה להדאיג. אך אם מבחינים בתסמינים מיוחדים, או אם נלקחה מנה עודפת גדולה, יש ליידע את הרופא.

אזהרות

הריון

אין להשתמש, אלא אם קיבלת הוראה מפורשת מהרופא.

הנקה

התרופה עוברת לחלב אם ועלולה להשפיע על התינוק. אין להשתמש.

תינוקות וילדים

יש צורך בהפחתת המינון בהתאם לגיל ולמשקל. יש להזהיר ילדים מרכיבה על אופניים או ממשחקים בקרבת הכביש. בכל מקרה לא לפני גיל 6 שנים.

קשישים

סבירות גבוהה יותר לתופעות לוואי. ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

יש להימנע מנהיגה עד שלומדים כיצד התרופה משפיעה, כיוון שתרופה זו עלולה לגרום לטשטוש.

אלכוהול

לא צפויות בעיות מיוחדות.

דווח לרופא במקרה של

 • מחלת כבד
 • סימני כשל יותרת הכליה, כמו עייפות מתמשכת, חולשת שרירים, אובדן תיאבון, כאבי בטן
 • תגובות אלרגיות לכל תרופה שהיא
 • שתיה מרובה של אלכוהול
 • אי סבילות לסוכרים מסויימים, רגישות למוצרי חלב (מכילים לקטוז)
 • מחלה בשריר הלב או ליקוי בקצב הלב

תופעות לוואי

נדרשת שגרה של ניטור תפקודי כבד וכליות בדם, של ניטור רמות אלקטרוליטים.

יש לדווח על שינוי במרקם הצואה או כאבי בטן.

הימנעות מחשיפה לשמש בזמן השימוש שכן ישנה עליה  ברגישות העור לקרינת השמש.

תופעות הלוואי הנפוצות שדווחו כתוצאה משימוש בווריקונאזול הן: ליקוי בראייה, ליקוי בעין, הילה, עיוורון לילה, תנודתיות בראיה, ראיית ניצוצות, אאורה, חום, בחילה, פריחה, אדמומיות בעור, הקאה, שלשול, כאבי ראש, אלח דם, בצקת בידיים או ברגליים, כאבי בטן, הפרעות בנשימה, שינויים בתפקוד הכבד (ראה מידע כללי). תגובה אלרגית לעירוי, הכוללת הסמקה, קוצר נשימה, הזעה, בחילה, עלולה להיות בעיקר בטיפולים הראשונים. בהתאם לחומרת התסמינים, ייתכן ויהיה צורך להפסיק את העירוי במידה ומופיעים תסמינים אלו.

תופעות לוואי נוספות: סינוסיטיס, דלקת בחניכיים, צמרמורת, חולשה, רמה נמוכה של חלק תאי דם אדומים או/ו לבנים, רמת טסיות נמוכה, רמת סוכר נמוכה, רמת אשלגן נמוכה, רמת נתרן נמוכה, חרדה, חוסר מנוחה, דיכאון, בלבול, קשיי שינה, הזיות, אצירת נוזלים בריאות, רעד או תנועות שרירים לא רצוניות, תחושות עוריות לא רגילות, צהבת, דלקת כבד.

אם הופיעה תופעת לוואי, גם כזו שלא הוזכרה, או שאחת מתופעות הלוואי החמירה, יש להתייעץ עם רופא.

כוויית שמש או תגובה עורית חמורה, כתוצאה מחשיפה לאור או לשמש, נצפתה בשכיחות גבוהה יותר אצל ילדים, גם עלייה באנזימי כבד נצפתה בשכיחות גבוהה יותר אצל ילדים- ייתכן שידרש מעקב על בסיס קבוע.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

יש לעדכן רופא/רוקח באשר לנטילת תרופות אחרות, כולל תרופות ללא מרשם וכן תוספי תזונה. בייחוד עבור:

אין ליטול תרופה זו עם טרפנדין (לאלרגיה), אסטמיזול (לאלרגיה),ציספריד (לבעיות בקיבה), פימוזיד (לבעיות נפשיות), קווינידין (לבעיות בקצב הלב), ריפמפיצין (לטיפול בשחפת), קרבמזפין (לטיפול בפרכוסים), פנוברביטללטיפול בפרכוסים ובנדודי שינה חמורים, נגזרות של ארגוט (ארגוטמין, דיהידרוארגוטמין, לטיפול במיגרנות), סירולימוס (לחולים שעברו השתלה), אפאוירנז במינון   400 מ"ג ומעלה פעם ביום (לטיפול ב- HIV), ריטונאביר במינונים הניתנים פעמיים ביום, 400 מ"ג ויותר. (לטיפול ב- HIV).St John’s Wort)- היפריקום.

תרופות שיש להימנע מלתת בשילוב עם ווריקונזול-תרימה ונדרשת התאמת מינון במידה וניתנות יחד: פניטואין (לטיפול באפילפסיה) – במידה והנך נוטל תרופה זו יש לנטר את רמת הפניטואין בדם .

ריטונאביר (לטיפול ב-HIV) במינון נמוך של 100 מ"ג פעמיים ביום- יש להימנע במידת הניתן משימוש בו זמנית עם ווריקונזול. (במינון גבוה 400  מ"ג או יותר פעמיים ביום – אין ליטול בו זמנית עם ווריקונזול) ייתכן ויהיה צורך בהתאמת מינון בשל השימוש המשולב.

תרופות שבשילוב עם ווריקונזול  ייתכן ותידרש התאמת מינון, וכן מעקב לקבלת האפקט הרצוי: ריפאבוטין (לטיפול בשחפת)- יש לבצע ספירת דם ולעקוב אחר תופעות לואי באופן שגרתי, פלוקונזול –לטיפול בזיהומים פטרייתיים. ציקלוספורין, אוורולימוס- לטיפול בסרטן מתקדם בכליה, ולמטופלים שעברו השתלה, טקרולימוס (מדכאות מערכת חיסונית הניתנות לחולים שעברו השתלה) . תרופות נגד קרישת דם כגון: קומרינים (פנפרוקומון, אסנוקומרול), וורפרין. בנזודיאזפינים (תרופות לנדודי שינה חמורים ו להרגעה כגון: מידזולאם, אלפרזולאם וטריאזולאם)., ο מתדון- לטיפול בהתמכרות, אוקסיקודון הידרוקודון – לשיכוך כאבים בינוננים-חזקים, תרופות אנטי דלקתיות שאינן סטרואידליות (כגון: איבופרופן, דיקלופנק). , אומפרזול (לטיפול בכיב קיבה).,גלולות למניעת הריון- ייתכנו תופעות של בחילה והפרעות במחזור החודשי., אופייטים קצרי טווח (כגון: אלפנטאניל, פנטאניל, סופנטאניל)- משככי כאבים בהליכים כרורגיים., סטטינים כגון: אטורבסטטין, סימבסטטין ולובסטטין (לטיפול ברמת כולסטרול גבוהה),תרופות מסוג סולפונילאוריאה כגון: טולבוטמיד, גליפיזיד וגליבוריד (לטיפול בסכרת) . ניגזרות וינקה כגון: וינקריסטין, וינבלסטין (אנטי סרטניים). ,אינדינאביר ומעכבי האנזים HIV פרוטאז אחרים לטיפול באיידס  תרופות ממשפחת NNRTI  (כגון: דלאווירדין, נוויראפין). -לטיפול באיידס. אפאוירנז, במינונים מסוימים לא ניתן ליטול יחד עם ווריקונאזול. טולבפטאן (לטיפול בהיפונתרמיה- רמות נמוכות של נתרן בדם, לטרמוביר (למניעה של מחלה הנגרמת על ידי ציטומגלו-וירוס לאחר השתלת מח עצם). נאלוקסגול (לטיפול בעצירות הנגרמת בעיקר משימוש במשככי כאבים מסוג אופיאטים, כמו מורפין, אוקיסקודון, פנטניל, טרמדול, קודאין), איבקפטור (לטיפול בסיסטיק פיברוזיס).

השפעת שימוש ממושך

רגישות לאור מתפתחת בעיקר כתוצאה משימוש ממושך. ניטור: יש לעבור בדיקות שגרתיות של תפקוד הכבד ותפקוד הכליות במהלך הטיפול. יש לנטר את רמת האלקטרוליטים בדם לפני תחילת הטיפול בווריקונאזול ובמהלכו.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

רופאים בתחום
פרופ' דב היימר
פרופ' דב היימר ריאות
ד"ר שבתאי ורסנו
ד"ר שבתאי ורסנו ריאות
פרופ' מרדכי קרמר
פרופ' מרדכי קרמר ריאות
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות מתוך פורום מרפאת מטיילים רמב"ם

בניהולו של ד"ר עמי נויברגר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו