ניתוח כף יד ( Carpal Tunnel Syndrome Surgey ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אורטופדיה

מטרת הניתוח
ניתוח כף יד נועד לשחרור תעלת שורש כף היד על מנת לצמצם את הלחץ המופעל על עצב התווך הנמצא בפרק כף היד. 

ניתוח כף יד מבוצע על ידי חיתוך הרצועה אשר יוצרת את החלק העליון של תעלת שורש כף היד. חיתוך רצועה זו משחררת את הלחץ המופעל על עצב התווך. ניתן להסיר במהלך הניתוח גם כל רקמה אחרת (כגון רקמה של גידול) אשר יכולה אף היא להפעיל לחץ על עצב התווך.

הליך הניתוח
מרבית בני האדם אשר סובלים מתסמונת תעלת שורש כף היד מטופלים ללא צורך בביצוע ניתוח כף יד.

 
ביצוע הליך ניתוחי נשקל רק במקרים הבאים:


 • התסמינים אשר אינם משתפרים לאחר זמן ממושך של טיפולים שאינם ניתוחיים. באופן כללי ביצוע הליך ניתוחי אינו נשקל אלא לאחר טיפול שאינו ניתוחי הניתן במשך תקופה של 3 עד 12 חודשים. אולם זאת בהתבסס על ההנחה כי אתה סובל מתסמינים מתמשכים ולא מראה על סימנים של נזק עצבי. הופעת סימנים של נזק עצבי יחיש את הצורך בביצוע הליך ניתוחי.
 • כאשר התסמינים מגבילים אותך בביצוע פעולות יום יומיות, כגון כאשר אתה סובל מאובדן תחושה תמידי או נתקל בבעיות תיאום (קואורדינציה) באצבעותיך או בידך, תחושת חולשה באגודל, או כאשר שנתך מופרעת על ידי הופעת כאבים.
 • כאשר יש נזק חמור לעצב התווך (הבא לידי ביטוי בבדיקות עצביות ובאובדן תפקוד האגודל או האצבע) או כאשר ישנה סכנה לגרימת נזק לעצב.

סוגי ניתוחים

ניתוח כף יד הנפוץ ביותר על מנת לשחרר את תעלת שורש כף היד כרוך בחיתוך הרצועה החוצה את שורש כף היד על מנת לשחרר את הלחץ המופעל על עצב התווך הנמצא בפרק כף היד.

ישנן שתי גישות ניתוחיות על מנת לבצע הליך זה:
 • ניתוח כף יד פתוח בתעלת שורש כף היד, אשר מאפשר לרופא המטפל לראות טווח רחב יותר מן הרקמות הפנימיות, אשר כוללות גם את מלוא רוחבה של הרצועה החוצה שאותה יש לחתוך. ביצוע הליך ניתוחי פתוח כרוך בביצוע חתך בכף היד ובפרק כף היד, אשר גורם להתערבות בטווח רקמות נרחב יותר, ובעקבות כך נדרשת תקופת החלמה ארוכה יותר. הניתוח מותיר אחריו צלקת ארוכה ומציקה יותר מאשר בניתוח המבוצע בעזרת אנדוסקופיה.
 • ניתוח כף יד לשחרור תעלת שורש כף היד המבוצע בעזרת אנדוסקופיה, דורש ביצוע חתך קטן בלבד בשורש כף היד (כניסה בודדת) או ביצוע שני חתכים האחד בשורש כף היד והשני בכף היד (כניסה כפולה). שיטה זו מערבת טווח מצומצם יותר של רקמות בכף היד. ההחלמה הינה מהירה יותר מאשר בביצוע הליך ניתוחי פתוח. הצלקות מחלימות מהר יותר, הן קטנות יותר, ונוטות להיות מכאיבות פחות כשלושה חודשים לאחר הניתוח. ישנו שיעור מעט גבוה יותר של ביצוע ניתוחים חוזרים לאחר ביצוע ניתוח לשחרור תעלת שורש כף היד בעזרת אנדוסקופיה.
חלק מן הרופאים המנתחים מבצעים כיום ניתוחים פתוחים מצומצמים או קטנים לשחרור תעלת שורש כף היד. הליך זה מצריך ביצוע חתך קטן יותר מאשר בניתוח הפתוח השגרתי לשחרור תעלת שורש כף היד וזאת על מנת לצמצם את משך ההחלמה ואת גודל הצלקת הנותרת. 

ניתוח כף יד כזה מאפשר לרופא המנתח לראות את הרצועה במישרין במהלך הניתוח וזאת על מנת למנוע גרימת נזק לעצב התווך עצמו. הליך זה יכול להיות מבטיח, אולם כרגע ישנם מעט מחקרים אשר משווים את תוצאותיו להליך הניתוח הפתוח לשחרור תעלת שורש כף היד או להליך האנדוסקופיה.


אחרי הניתוח

חשוב מאוד להימנע לאחר נמכל פעילות אשר יכולה הייתה להיות הגורם להופעת תסמונת תעלת שורש כף היד או לשנות את האופן שבו אתה מבצע את הפעולה הזו.
מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח כף יד

מאמרים נוספים בתחום
חלק גדול מאוד מהכאבים שאנו חשים (יש כאלה הטוענים כי 90%), מקורם במערך התנועה של הגוף – השרירים. אך מנגד, טיפולים בכאב הן ברפואה והן באמצעים הפרא-רפואיים אינם מתמקדים מספיק במערך השרירים של הגוף. כא...
מהי מחלת דופיטרן? מחלת דופיטרן, או בשמה הלועזי Dupuytren`s Contracture, היא עיוות בכף היד המתפתח באיטיות לרוב לאורך שנים. העיוות פוגע ברקמת החיבור מתחת לעור כף היד ויוצר גושים שמתמזגים ויוצרים מעין...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח כף יד

בתחום
טוב עשית שקבעת תור לפיזיותרפיה, שם ידעו לאבחן את הבעיה שלך במדויק, ולתת לך תרגילים נכונים. בינתיים, אני ממליצה לך לא לאמץ את הכתף, ודווקא להימנע מתרגילים. אם יש תרגילים שאתה כבר עושה בחדר כושר או במ...
Kienbock's disease (קינבוק), היא מחלה של עצם הלונאטום, אחת מעצמות פרק כף היד. במחלה, אספקת הדם לעצם נפגעת עד שהיא נהרסת ומתמוטטת. המהלך הוא בדרך כלל הדרגתי ומתבטא בכאב, נוקשות, רגישות ונפיחות בכף ...

פורומים, כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
עזרה בפיענוח יעל 11/11/2019 21:27
 • שלום דר הייתי שמחה אם תוכל לעזור לי בפיענוח MRA חשד לניתוק הלברום האחורי אמצעי רגישות ללא הגבלה בעמוד שידרה הצווארי ספרלינג שלילי ללא דלדול שרירים בחגורת הכתפיים קצב סקפולוטורקלי פגום רגישות פריסקפולרית כיפוף קידמי אקטיבי ב60 מעלות פאסיבי ב90 מעלות גארדינג שרירי ניכר אבדוקציה מעלות סיבוב חיצוני באבדוקציה 80 מעלות בסיבוב פנימי מגיעה לעכוז , קוששי בהערכת השרוול עקב הגארדינג SPEED חיובי רגישות במישוש ע"פ הראש הארוך של הבייספיס בקדמת הכתף אם תוכל לעזור לי בפיענוח האם זה נראה לך תקין וכו

 • + הוסף תגובה
קרע רחב אך קטן בכתף רון 11/11/2019 20:50
 • מה שלומך דוקטור . רציתי לדעת אם יש משמעות לכך שיטפלו בי,הכוונה לניתוח. שיש לי קרע רחב אך קטן בכתף יכול לעזור לי בטיפול הכאבים שנמשכים כבר שנה בלי שיפור בפיוזתרפיה. אני רוצה לדעת מה אפשר לעשות לפני שאני ביום חמישי את האורטופד. תודה רבה לך!

 • + הוסף תגובה
פריקה אחורית של מרפק ושבר רדיוס TIPE IV עם ניתוק בתזוזה ניכרת רוני 11/11/2019 20:30
 • שלום רב לפני כשבוע כתוצאה מנפילה נוצר שבר ראש רדיוס עם פריקת מרפק לאמא שלי בת ה-77. עברה רדוקציה סגורה של מרפק. עברה ניתוח. ארתופלסטיה של ראש רדיוס. צילום ביקורת: מ.א. החלפת ראש רדיוס מפרק ברדוקציה. היד גובסה מאמצע כף היד ועד אמצע הזרוע. הגבס מאוד כבד וכואב. היום, בחלוף שבוע המירו את הגבס בסד שגם כן כבד מאוד לאמא, מקשה על התנועה וכואב. בעוד שבוע נוסף צפויה ביקורת. האם אין זה נכון יותר לשים במקרה כזה מה שנקרא גבס קל? האם לא מומלץ ללכת לרופא אורטופד כירורג מומחה פרטי על מנת שיוודא באמצעות צילום כי הכל מתאחה כנדרש ושהטיפול היה תקין? האם יש לכבודו המלצה? באבחנות כתוב: FRACTURE OF HEAD OF RADIUS, CLSED RT CLOSED DISLOCATION OF OTHER STE OF ELBOW תודה רבה הבת הדואגת

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!