ניתוח כף יד ( Carpal Tunnel Syndrome Surgey ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אורתופדיה

מטרת הניתוח
ניתוח כף יד נועד לשחרור תעלת שורש כף היד על מנת לצמצם את הלחץ המופעל על עצב התווך הנמצא בפרק כף היד. 

ניתוח כף יד מבוצע על ידי חיתוך הרצועה אשר יוצרת את החלק העליון של תעלת שורש כף היד. חיתוך רצועה זו משחררת את הלחץ המופעל על עצב התווך. ניתן להסיר במהלך הניתוח גם כל רקמה אחרת (כגון רקמה של גידול) אשר יכולה אף היא להפעיל לחץ על עצב התווך.

הליך הניתוח
מרבית בני האדם אשר סובלים מתסמונת תעלת שורש כף היד מטופלים ללא צורך בביצוע ניתוח כף יד.

 
ביצוע הליך ניתוחי נשקל רק במקרים הבאים:


 • התסמינים אשר אינם משתפרים לאחר זמן ממושך של טיפולים שאינם ניתוחיים. באופן כללי ביצוע הליך ניתוחי אינו נשקל אלא לאחר טיפול שאינו ניתוחי הניתן במשך תקופה של 3 עד 12 חודשים. אולם זאת בהתבסס על ההנחה כי אתה סובל מתסמינים מתמשכים ולא מראה על סימנים של נזק עצבי. הופעת סימנים של נזק עצבי יחיש את הצורך בביצוע הליך ניתוחי.
 • כאשר התסמינים מגבילים אותך בביצוע פעולות יום יומיות, כגון כאשר אתה סובל מאובדן תחושה תמידי או נתקל בבעיות תיאום (קואורדינציה) באצבעותיך או בידך, תחושת חולשה באגודל, או כאשר שנתך מופרעת על ידי הופעת כאבים.
 • כאשר יש נזק חמור לעצב התווך (הבא לידי ביטוי בבדיקות עצביות ובאובדן תפקוד האגודל או האצבע) או כאשר ישנה סכנה לגרימת נזק לעצב.

סוגי ניתוחים

ניתוח כף יד הנפוץ ביותר על מנת לשחרר את תעלת שורש כף היד כרוך בחיתוך הרצועה החוצה את שורש כף היד על מנת לשחרר את הלחץ המופעל על עצב התווך הנמצא בפרק כף היד.

ישנן שתי גישות ניתוחיות על מנת לבצע הליך זה:
 • ניתוח כף יד פתוח בתעלת שורש כף היד, אשר מאפשר לרופא המטפל לראות טווח רחב יותר מן הרקמות הפנימיות, אשר כוללות גם את מלוא רוחבה של הרצועה החוצה שאותה יש לחתוך. ביצוע הליך ניתוחי פתוח כרוך בביצוע חתך בכף היד ובפרק כף היד, אשר גורם להתערבות בטווח רקמות נרחב יותר, ובעקבות כך נדרשת תקופת החלמה ארוכה יותר. הניתוח מותיר אחריו צלקת ארוכה ומציקה יותר מאשר בניתוח המבוצע בעזרת אנדוסקופיה.
 • ניתוח כף יד לשחרור תעלת שורש כף היד המבוצע בעזרת אנדוסקופיה, דורש ביצוע חתך קטן בלבד בשורש כף היד (כניסה בודדת) או ביצוע שני חתכים האחד בשורש כף היד והשני בכף היד (כניסה כפולה). שיטה זו מערבת טווח מצומצם יותר של רקמות בכף היד. ההחלמה הינה מהירה יותר מאשר בביצוע הליך ניתוחי פתוח. הצלקות מחלימות מהר יותר, הן קטנות יותר, ונוטות להיות מכאיבות פחות כשלושה חודשים לאחר הניתוח. ישנו שיעור מעט גבוה יותר של ביצוע ניתוחים חוזרים לאחר ביצוע ניתוח לשחרור תעלת שורש כף היד בעזרת אנדוסקופיה.
חלק מן הרופאים המנתחים מבצעים כיום ניתוחים פתוחים מצומצמים או קטנים לשחרור תעלת שורש כף היד. הליך זה מצריך ביצוע חתך קטן יותר מאשר בניתוח הפתוח השגרתי לשחרור תעלת שורש כף היד וזאת על מנת לצמצם את משך ההחלמה ואת גודל הצלקת הנותרת. 

ניתוח כף יד כזה מאפשר לרופא המנתח לראות את הרצועה במישרין במהלך הניתוח וזאת על מנת למנוע גרימת נזק לעצב התווך עצמו. הליך זה יכול להיות מבטיח, אולם כרגע ישנם מעט מחקרים אשר משווים את תוצאותיו להליך הניתוח הפתוח לשחרור תעלת שורש כף היד או להליך האנדוסקופיה.


אחרי הניתוח

חשוב מאוד להימנע לאחר נמכל פעילות אשר יכולה הייתה להיות הגורם להופעת תסמונת תעלת שורש כף היד או לשנות את האופן שבו אתה מבצע את הפעולה הזו.
מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח כף יד

מאמרים נוספים בתחום
חלק גדול מאוד מהכאבים שאנו חשים (יש כאלה הטוענים כי 90%), מקורם במערך התנועה של הגוף – השרירים. אך מנגד, טיפולים בכאב הן ברפואה והן באמצעים הפרא-רפואיים אינם מתמקדים מספיק במערך השרירים של הגוף. כא...
מהי מחלת דופיטרן? מחלת דופיטרן, או בשמה הלועזי Dupuytren`s Contracture, היא עיוות בכף היד המתפתח באיטיות לרוב לאורך שנים. העיוות פוגע ברקמת החיבור מתחת לעור כף היד ויוצר גושים שמתמזגים ויוצרים מעין...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח כף יד

בתחום
טוב עשית שקבעת תור לפיזיותרפיה, שם ידעו לאבחן את הבעיה שלך במדויק, ולתת לך תרגילים נכונים. בינתיים, אני ממליצה לך לא לאמץ את הכתף, ודווקא להימנע מתרגילים. אם יש תרגילים שאתה כבר עושה בחדר כושר או במ...
Kienbock's disease (קינבוק), היא מחלה של עצם הלונאטום, אחת מעצמות פרק כף היד. במחלה, אספקת הדם לעצם נפגעת עד שהיא נהרסת ומתמוטטת. המהלך הוא בדרך כלל הדרגתי ומתבטא בכאב, נוקשות, רגישות ונפיחות בכף ...

פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הסתיידות בגיד הכתף גלית 24/11/2020 18:50
 • שלום אני בת 55 עוסקת בספורט בתנועות מסוימות בכתף אני מרגישה שהכתף נתפסת אבל אחרי כמה תנועות וזה משתחרר, אין לי כאבים רק כשהכתף נתפסת. האם ההסתיידות הזו זה דלקת והאם זה יכול לעובר לבד ,הרופא נתן לי אקוקסייה . למרות שאני פוחדת לקחת את הכדורים האילו, מה אתה ממליץ . יש לי הפנייה גם לפזיוטרפייה. האבחנה: גיד הביצפס רא ה בעובי והדיות תקיים ומיקומו התקין בתעלה. הסתיידויות מוקדיות בגיד הסופראספיטוס - שיויים יוויים גיד האיפראספיטוס ראה בעובי, הדיות ומהלך תקיים. הסתיידות גסה בגיד הסובסקפולריס - קלציפיק טדיופתיה לא ראה וזל בכמות משמעותית סביב גיד הביצפס או בבורסה סובדלטואיד-סובאקרומיום. פרק אקרומיוקלוויקולרי ברוחב תקין. תודה גלית

 • + הוסף תגובה
הסתיידות בגיד הכתף דר' ירון סלע 25/11/2020 13:50
 • שלום רב גלית ותודה על פנייתך! מצבך הרפואי שכיח ביותר (לא שזה מנחמך...) יש להיבדק על ידי מומחה כתף ולראות הממצאים בבדיקה הגופנית. פעמים רבות, נשלחים גם לצילום כתף ולא רק ל US , על מנת לראות היטב יותר את העצמות והסחוסים וההסתיידויות. יש לקבל החלטה על אופי הטיפול ( לדוגמה - זריקה ו/או נוגדי דלקת פומיים, ו/או גלי הלם ו/או פיזיותרפיה ו/או רפואה משלימה וכו' וכו') לפי ממצאי הבדיקה . אאחל לך בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
גלי הלם אבי 24/11/2020 21:04
 • בן 55 ,האם מומלץ כמה שעות לפני טיפול בגלי הלם, ליטול כדור אנטי דלקתי נגד כאבים שיהיה אפשר לעמוד בכאב הטיפול, מכווןן שבגלל כאב הדלקות עוצמת גלי הלם נמוכה ולדעתי לא

 • + הוסף תגובה
גלי הלם דר' ירון סלע 25/11/2020 13:47
 • שלום רב אבי ותודה על פנייתך! שאלתך במקום. ידוע שטיפול בגלי הלם "אינו נעים" בלשון המעטה... כל מטופל וסף הכאב שלו. יש כאלו שזקוקים למשככי כאב ויש כאלו "קשוחים" יותר, העוברים זאת בקלות. אינני מכירך ולא יכול להמליץ ישירות, אך נשמע סביר לקחת משככי כאב לפני ולראות את המגמה לאורך סדרת הטיפולים. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
כאבים בכתף שמאל מקרין ליד רות 25/11/2020 05:44
 • אני סובלת מכאבים עזים בכתף שמאל וזה מקרים ליד. קיבלתי 3 זריקות אביטרן ללא שיפור.

 • + הוסף תגובה
כאבים בכתף שמאל מקרין ליד דר' ירון סלע 25/11/2020 13:45
 • שלום רב רות ותודה על פנייתך ! מומלץ להיבדק. יש לברר מה מקור הכאב. האם מקור אורתופדי כמו בעיה בכתף או בצוואר המקרינה לאורך היד. או מקור "פנימאי" כדוגמת מקור לבבי לדוגמה. האם נבדקת על יד רופא המשפחה ? מומלץ להתחיל ממנו. בהמשך יש להיבדק על ידי אורתופד עם שימת דגש על מומחה כתף ומומחה עמוד שדרה. יש לבצע (לאחר בדיקה גופנית) בדיקות עזר רלוונטיות. לעתים עושים צילום צוואר וצילום כתף ו/או US כתף ו/או בדיקות עצביות כדוגמת EMG. לעתים, כשיש ממצאים משמעותיים בצוואר ו/או כתף, עושים בדיקות נוספות כדוגמת CT או MRI לפי הצורך ובהתאם לממצאים. מילותיי הכתובות, תאורתיות בלבד, ולא נוגעות לגופו של מקרה, כיוון שלא נפגשנו. אאחל לך בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!