ניתוח כף יד ( Carpal Tunnel Syndrome Surgey ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אורתופדיה

מטרת הניתוח
ניתוח כף יד נועד לשחרור תעלת שורש כף היד על מנת לצמצם את הלחץ המופעל על עצב התווך הנמצא בפרק כף היד. 

ניתוח כף יד מבוצע על ידי חיתוך הרצועה אשר יוצרת את החלק העליון של תעלת שורש כף היד. חיתוך רצועה זו משחררת את הלחץ המופעל על עצב התווך. ניתן להסיר במהלך הניתוח גם כל רקמה אחרת (כגון רקמה של גידול) אשר יכולה אף היא להפעיל לחץ על עצב התווך.

הליך הניתוח
מרבית בני האדם אשר סובלים מתסמונת תעלת שורש כף היד מטופלים ללא צורך בביצוע ניתוח כף יד.

 
ביצוע הליך ניתוחי נשקל רק במקרים הבאים:


 • התסמינים אשר אינם משתפרים לאחר זמן ממושך של טיפולים שאינם ניתוחיים. באופן כללי ביצוע הליך ניתוחי אינו נשקל אלא לאחר טיפול שאינו ניתוחי הניתן במשך תקופה של 3 עד 12 חודשים. אולם זאת בהתבסס על ההנחה כי אתה סובל מתסמינים מתמשכים ולא מראה על סימנים של נזק עצבי. הופעת סימנים של נזק עצבי יחיש את הצורך בביצוע הליך ניתוחי.
 • כאשר התסמינים מגבילים אותך בביצוע פעולות יום יומיות, כגון כאשר אתה סובל מאובדן תחושה תמידי או נתקל בבעיות תיאום (קואורדינציה) באצבעותיך או בידך, תחושת חולשה באגודל, או כאשר שנתך מופרעת על ידי הופעת כאבים.
 • כאשר יש נזק חמור לעצב התווך (הבא לידי ביטוי בבדיקות עצביות ובאובדן תפקוד האגודל או האצבע) או כאשר ישנה סכנה לגרימת נזק לעצב.

סוגי ניתוחים

ניתוח כף יד הנפוץ ביותר על מנת לשחרר את תעלת שורש כף היד כרוך בחיתוך הרצועה החוצה את שורש כף היד על מנת לשחרר את הלחץ המופעל על עצב התווך הנמצא בפרק כף היד.

ישנן שתי גישות ניתוחיות על מנת לבצע הליך זה:
 • ניתוח כף יד פתוח בתעלת שורש כף היד, אשר מאפשר לרופא המטפל לראות טווח רחב יותר מן הרקמות הפנימיות, אשר כוללות גם את מלוא רוחבה של הרצועה החוצה שאותה יש לחתוך. ביצוע הליך ניתוחי פתוח כרוך בביצוע חתך בכף היד ובפרק כף היד, אשר גורם להתערבות בטווח רקמות נרחב יותר, ובעקבות כך נדרשת תקופת החלמה ארוכה יותר. הניתוח מותיר אחריו צלקת ארוכה ומציקה יותר מאשר בניתוח המבוצע בעזרת אנדוסקופיה.
 • ניתוח כף יד לשחרור תעלת שורש כף היד המבוצע בעזרת אנדוסקופיה, דורש ביצוע חתך קטן בלבד בשורש כף היד (כניסה בודדת) או ביצוע שני חתכים האחד בשורש כף היד והשני בכף היד (כניסה כפולה). שיטה זו מערבת טווח מצומצם יותר של רקמות בכף היד. ההחלמה הינה מהירה יותר מאשר בביצוע הליך ניתוחי פתוח. הצלקות מחלימות מהר יותר, הן קטנות יותר, ונוטות להיות מכאיבות פחות כשלושה חודשים לאחר הניתוח. ישנו שיעור מעט גבוה יותר של ביצוע ניתוחים חוזרים לאחר ביצוע ניתוח לשחרור תעלת שורש כף היד בעזרת אנדוסקופיה.
חלק מן הרופאים המנתחים מבצעים כיום ניתוחים פתוחים מצומצמים או קטנים לשחרור תעלת שורש כף היד. הליך זה מצריך ביצוע חתך קטן יותר מאשר בניתוח הפתוח השגרתי לשחרור תעלת שורש כף היד וזאת על מנת לצמצם את משך ההחלמה ואת גודל הצלקת הנותרת. 

ניתוח כף יד כזה מאפשר לרופא המנתח לראות את הרצועה במישרין במהלך הניתוח וזאת על מנת למנוע גרימת נזק לעצב התווך עצמו. הליך זה יכול להיות מבטיח, אולם כרגע ישנם מעט מחקרים אשר משווים את תוצאותיו להליך הניתוח הפתוח לשחרור תעלת שורש כף היד או להליך האנדוסקופיה.


אחרי הניתוח

חשוב מאוד להימנע לאחר נמכל פעילות אשר יכולה הייתה להיות הגורם להופעת תסמונת תעלת שורש כף היד או לשנות את האופן שבו אתה מבצע את הפעולה הזו.
מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח כף יד

מאמרים נוספים בתחום
חלק גדול מאוד מהכאבים שאנו חשים (יש כאלה הטוענים כי 90%), מקורם במערך התנועה של הגוף – השרירים. אך מנגד, טיפולים בכאב הן ברפואה והן באמצעים הפרא-רפואיים אינם מתמקדים מספיק במערך השרירים של הגוף. כא...
מהי מחלת דופיטרן? מחלת דופיטרן, או בשמה הלועזי Dupuytren`s Contracture, היא עיוות בכף היד המתפתח באיטיות לרוב לאורך שנים. העיוות פוגע ברקמת החיבור מתחת לעור כף היד ויוצר גושים שמתמזגים ויוצרים מעין...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח כף יד

בתחום
טוב עשית שקבעת תור לפיזיותרפיה, שם ידעו לאבחן את הבעיה שלך במדויק, ולתת לך תרגילים נכונים. בינתיים, אני ממליצה לך לא לאמץ את הכתף, ודווקא להימנע מתרגילים. אם יש תרגילים שאתה כבר עושה בחדר כושר או במ...
Kienbock's disease (קינבוק), היא מחלה של עצם הלונאטום, אחת מעצמות פרק כף היד. במחלה, אספקת הדם לעצם נפגעת עד שהיא נהרסת ומתמוטטת. המהלך הוא בדרך כלל הדרגתי ומתבטא בכאב, נוקשות, רגישות ונפיחות בכף ...

פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דלקת כבד שתי בשתי כתפיים לאה 28/02/2020 07:53
 • שלום רב! יש לי דלקת בגיד הבייצפס בכתף שמאל. זה לפי תוצאות של בדיקת US. עקב כאבים בכתף הפעלתי יותר מידי את היד הימינית לכן ועכשיו יש לי כאבים גם בכתף הימינית. אני מטופלת על ידי פיזיוטראפיסט פרטי,הטיפול מביא להקלה, אך עדיין אני סובלת מכאבים ומאלצת כל הזמן לטפל בטריגר פוינט שבאזור הכאבים, כדי להרגיעה את הכאבים. בזמני האורטופד הציע לי זריקה בכתף, אך לא רצתי, כי קראתי שיש תופעות לוואי והדבר יכול לגרום לקרע בגיד. אבקש לענות - האם הזריקה של דיפרוספן ( אם השם של הזריקה הוא נכון) עלול לגרום לתוצאות מהירות ויציבות לשיפור הצבי הבריאותי?

 • + הוסף תגובה
כאב בכתף שמאל רונית 24/02/2020 10:05
 • שלום, זמן מה כאב בכתף ,ברקע דלקת מפרקים מטופלת. לפני כשבועיים הוזרק סטרואיד+עזרקאין ללא שיפור. צילום כתף במפ, אולרסאונד נוזל בתעלה של הביצפס.לא נצפה קרע בגיד. אפשר בבקשה כוון תודה רבה

 • + הוסף תגובה
כאב בכתף שמאל דר' ירון סלע 27/02/2020 14:48
 • שלום רב רונית, ותודה על פנייתך ! אשמח לעזור. מספר שאלות מכוונות, ברשותך. מה גילך ? מעבר לדלקת המפרקים, האם יש מחלות נוספות ? האם הדלקת מנוטרת על ידי ראומטולוג ואת מאוזנת ? האם יש כעת כאבים במפרקים נוספים ? האם יש סיפור של חבלה או שחיקה מעומס יתר ? טיפול נוסף מעבר לזריקה, הוצע לך ? איכן מוקמה הזריקה, מקדימה או מאחורי הכתף ? בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
תשובה לשאלה בפורום-כאב כתף רונית 27/02/2020 15:35
 • שלום ותודה רבה על ההתיחסות בת 58,ללא מחלות נוספות לשמחתי,הדלקת מנוטרת אך אינה מאוזנת,ללא סיפור שחיקה מעומס יתר או חבלה, לקחתי ברקסין שלא הועיל,משתמשת במדבקות לידוקאין להקלה שעוזר במעט, ההזרקה היתה מאחורי הכתף. תודה רבה

 • + הוסף תגובה
בצקת במרפק גיורא 24/02/2020 07:54
 • שלום כבר 3 שבועות יש לי בצקת במרפק. לפני ימים אחדים אורתופד שאב 11 CC נוזל, אבל למחרת התחילה הבצקת מחדש. רוב הזמן זה לא ממש כואב אם כי יש רגישות. מה לעשות? האם עלי להימנע מפעולות מסוימות? האם מותר לשחות? האם כדאי לחבוש בתחבושת אלסטית (לפחות עד שיגיע תורי לאורתופד)?

 • + הוסף תגובה
בצקת במרפק דר' ירון סלע 27/02/2020 14:45
 • שלום רב גיורא, ותודה על פנייתך ! אשמח שתחדד את נושא ההגדרה "בצקת במרפק" . המיקום קריטי להמשך טיפול והחלמה. האם מדובר בחלק האחורי של המרפק- מה שמוגדר כ OLECRANON BURSITIS ? האם שמעת על שם זה מהרופא המטפל ? או שמא, המיקום בחלק הצידי או קדמי ? נא עדכן, ונתקדם משם. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!