//

ניתוח כף יד ( Carpal Tunnel Syndrome Surgey ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום אורתופדיה

מטרת הניתוח
ניתוח כף יד נועד לשחרור תעלת שורש כף היד על מנת לצמצם את הלחץ המופעל על עצב התווך הנמצא בפרק כף היד. 

ניתוח כף יד מבוצע על ידי חיתוך הרצועה אשר יוצרת את החלק העליון של תעלת שורש כף היד. חיתוך רצועה זו משחררת את הלחץ המופעל על עצב התווך. ניתן להסיר במהלך הניתוח גם כל רקמה אחרת (כגון רקמה של גידול) אשר יכולה אף היא להפעיל לחץ על עצב התווך.

הליך הניתוח
מרבית בני האדם אשר סובלים מתסמונת תעלת שורש כף היד מטופלים ללא צורך בביצוע ניתוח כף יד.

 
ביצוע הליך ניתוחי נשקל רק במקרים הבאים:


 • התסמינים אשר אינם משתפרים לאחר זמן ממושך של טיפולים שאינם ניתוחיים. באופן כללי ביצוע הליך ניתוחי אינו נשקל אלא לאחר טיפול שאינו ניתוחי הניתן במשך תקופה של 3 עד 12 חודשים. אולם זאת בהתבסס על ההנחה כי אתה סובל מתסמינים מתמשכים ולא מראה על סימנים של נזק עצבי. הופעת סימנים של נזק עצבי יחיש את הצורך בביצוע הליך ניתוחי.
 • כאשר התסמינים מגבילים אותך בביצוע פעולות יום יומיות, כגון כאשר אתה סובל מאובדן תחושה תמידי או נתקל בבעיות תיאום (קואורדינציה) באצבעותיך או בידך, תחושת חולשה באגודל, או כאשר שנתך מופרעת על ידי הופעת כאבים.
 • כאשר יש נזק חמור לעצב התווך (הבא לידי ביטוי בבדיקות עצביות ובאובדן תפקוד האגודל או האצבע) או כאשר ישנה סכנה לגרימת נזק לעצב.

סוגי ניתוחים

ניתוח כף יד הנפוץ ביותר על מנת לשחרר את תעלת שורש כף היד כרוך בחיתוך הרצועה החוצה את שורש כף היד על מנת לשחרר את הלחץ המופעל על עצב התווך הנמצא בפרק כף היד.

ישנן שתי גישות ניתוחיות על מנת לבצע הליך זה:
 • ניתוח כף יד פתוח בתעלת שורש כף היד, אשר מאפשר לרופא המטפל לראות טווח רחב יותר מן הרקמות הפנימיות, אשר כוללות גם את מלוא רוחבה של הרצועה החוצה שאותה יש לחתוך. ביצוע הליך ניתוחי פתוח כרוך בביצוע חתך בכף היד ובפרק כף היד, אשר גורם להתערבות בטווח רקמות נרחב יותר, ובעקבות כך נדרשת תקופת החלמה ארוכה יותר. הניתוח מותיר אחריו צלקת ארוכה ומציקה יותר מאשר בניתוח המבוצע בעזרת אנדוסקופיה.
 • ניתוח כף יד לשחרור תעלת שורש כף היד המבוצע בעזרת אנדוסקופיה, דורש ביצוע חתך קטן בלבד בשורש כף היד (כניסה בודדת) או ביצוע שני חתכים האחד בשורש כף היד והשני בכף היד (כניסה כפולה). שיטה זו מערבת טווח מצומצם יותר של רקמות בכף היד. ההחלמה הינה מהירה יותר מאשר בביצוע הליך ניתוחי פתוח. הצלקות מחלימות מהר יותר, הן קטנות יותר, ונוטות להיות מכאיבות פחות כשלושה חודשים לאחר הניתוח. ישנו שיעור מעט גבוה יותר של ביצוע ניתוחים חוזרים לאחר ביצוע ניתוח לשחרור תעלת שורש כף היד בעזרת אנדוסקופיה.
חלק מן הרופאים המנתחים מבצעים כיום ניתוחים פתוחים מצומצמים או קטנים לשחרור תעלת שורש כף היד. הליך זה מצריך ביצוע חתך קטן יותר מאשר בניתוח הפתוח השגרתי לשחרור תעלת שורש כף היד וזאת על מנת לצמצם את משך ההחלמה ואת גודל הצלקת הנותרת. 

ניתוח כף יד כזה מאפשר לרופא המנתח לראות את הרצועה במישרין במהלך הניתוח וזאת על מנת למנוע גרימת נזק לעצב התווך עצמו. הליך זה יכול להיות מבטיח, אולם כרגע ישנם מעט מחקרים אשר משווים את תוצאותיו להליך הניתוח הפתוח לשחרור תעלת שורש כף היד או להליך האנדוסקופיה.


אחרי הניתוח

חשוב מאוד להימנע לאחר נמכל פעילות אשר יכולה הייתה להיות הגורם להופעת תסמונת תעלת שורש כף היד או לשנות את האופן שבו אתה מבצע את הפעולה הזו.
מומחים


מאמרים לפי נושא ניתוח כף יד

מאמרים נוספים בתחום
חלק גדול מאוד מהכאבים שאנו חשים (יש כאלה הטוענים כי 90%), מקורם במערך התנועה של הגוף – השרירים. אך מנגד, טיפולים בכאב הן ברפואה והן באמצעים הפרא-רפואיים אינם מתמקדים מספיק במערך השרירים של הגוף. כא...
מהי מחלת דופיטרן? מחלת דופיטרן, או בשמה הלועזי Dupuytren`s Contracture, היא עיוות בכף היד המתפתח באיטיות לרוב לאורך שנים. העיוות פוגע ברקמת החיבור מתחת לעור כף היד ויוצר גושים שמתמזגים ויוצרים מעין...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח כף יד

בתחום
טוב עשית שקבעת תור לפיזיותרפיה, שם ידעו לאבחן את הבעיה שלך במדויק, ולתת לך תרגילים נכונים. בינתיים, אני ממליצה לך לא לאמץ את הכתף, ודווקא להימנע מתרגילים. אם יש תרגילים שאתה כבר עושה בחדר כושר או במ...
Kienbock's disease (קינבוק), היא מחלה של עצם הלונאטום, אחת מעצמות פרק כף היד. במחלה, אספקת הדם לעצם נפגעת עד שהיא נהרסת ומתמוטטת. המהלך הוא בדרך כלל הדרגתי ומתבטא בכאב, נוקשות, רגישות ונפיחות בכף ...

פורומים כאבים בכתף ובמרפק

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
כאבים בכתף ובשכמה עמית 09/08/2020 23:04
 • היי, לפני כמה חודשים בתרגיל לחיצת חזה הרגשתי משהו בכתף יוצא וחוזר למקומו, לא כל כך כאב אבל הורגשה חולשה ביד מיד לאחר מכן. כמה ימים לאחר הפציעה ביצעתי אולטרסאונד, הכל היה תקין חוץ מנוזל בSubacromial Bursa. הכאבים הורגשו לאורך כל היד עד קצות האצבעות, עם מעט עקצוצים. לאחר שיפור התחלתי לחזור בהדרגה לפעילות בחדר הכושר, והכאבים חזרו וכנראה שהחמרתי את המצב. החלטתי להפסיק לגמרי ולתת למקום זמן לנוח. לפני חודש בערך התחלתי פיזיותרפיה, הכאבים קצת השתפרו. הפיזיותרפיסט אומר שאין צורך בmri כי אופן הטיפול לא ישתנה. יש כאב ב External rotation עם התנגדות, הפיזיותרפיסט חושד שמדובר באינפרספינטוס (שגם כואב למגע). שמתי לב שבהרמת היד מעל הראש נשמעות חריקות וקולות מעצם השכמה, כאילו היא מתחככת בצלעות או בעצם אחרת. בבדיקת רנטגן שנערכה גם היא מיד לאחר הפציעה הכל היה תקין. רציתי לשאול במה לדעתך מדובר. כרגע כאבים במנוחה במשך רוב היום בעוצמה של 2-3/10. הכאב לא מתגבר בלילה.

 • + הוסף תגובה
שכחתי לציין עמית 09/08/2020 23:12
 • רק רציתי להוסיף, תרופות אנטי דלקתיות לא כל כך עזרו לכאבים אבל שיפרו את העקצוצים משמעותית. כרגע בפיזיותרפיה מחזק את שרירי הגב והכתף לייצוב המפרק, תרגילי לחיצה כואבים לביצוע, בעיקר תרגילי חזה. לא נערך אולטרסאונד לגב, רק לכתף. ללא עבר מלא בפציעות, הייתה לי רק פציעה אחת לפני שנתיים של תת פריקה של עצם הבריח באותה כתף. תודה רבה ולילה טוב.

 • + הוסף תגובה
כאבים בכתף שמאל דידי 08/08/2020 18:32
 • ד"ר סלע ערב טוב, אני עם כאבים בכתף שמאל, מוגבלת בתנועה (יכולה להרים את היד עד לגובה מסוים), נטלתי תרופות נוגדות דלקת, עברתי זריקות אצל מומחה לכתף אך כלום לא עזר. בבדיקת אולטרסאונד נמצאה התשובה הבאה: גיד הסופרהספינטוס: עובי תקין. בחלק דיסטלי של הגיד הודגם אזור היפואקוגני 0.5*0.3. אשמח לעזרתך לגבי הבדיקה. האם זהו מצב הדורש ניתוח? תודה רבה!

 • + הוסף תגובה
שכחתי לציין דידי 08/08/2020 19:12
 • אני בת 41. הכאב בכתף כבר המון זמן (כמה שנים). לא התחיל מחבלה אותה אני זוכרת. זו היתה תקופה שבה טופלתי בשיאצו דרך קופת חולים + קיבלתי מתנה עיסוי בספא. הרופא אמר שיתכן ואחד הטיפולים העמיס על הכתף, אבל נכון לכרגע לא ידועה הסיבה לכל זה. תודה!

 • + הוסף תגובה
כאבים בכתף שמאל דר' ירון סלע 09/08/2020 08:58
 • שלום רב דידי, ותודה על פנייתך ! האם נבדקה האפשרות של כתף קפואה ? האם בבדיקה הגופנית יש קושי הן בתנועה אקטיבית והן בתנועה פאסיבית של היד ? האם טופלת בפיזיותרפיה / הידרותרפיה לאורך התקופה , בנוסף להזרקות ? האם בוצע צילום רנטגן בנוסף לבדיקה הסונוגרפית ? יש לשלול בעיות גרמיות כדוגמת שחיקה סחוסית כמקור לנוקשות בתנועה (וזו רק דוגמה אחת...) אשמח לראות הבדיקה בעיניי, ולייעץ בנושא באופן ישיר. ללא בדיקת הישירה, אני מוגבל ביכולת העזרה. אאחל לך בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה
כאבים בכתף שמאל דידי 09/08/2020 10:51
 • שלום ד"ר, בוצע רנטגן אך ללא ממצאים והרופא גם שלל כתף קפואה. פיזיותרפיה עברתי בכמה סדרות אך ללא הועיל. אשמח לתאם אליך תור ולהראות לך את הבדיקה. אצור קשר עם קופת החולים. המון תודה!!

 • + הוסף תגובה
כאבים בכתף שמאל דר' ירון סלע 09/08/2020 11:02
כרב חד במרכז החזה העליון אביטל 08/08/2020 12:09
 • בת 52 , לפני כיומיים לאחר קניות , העברתי אבטיח כבד מעגלה לרכב , תוך כדי כאילו נשמט ואחזתי בחוזקה , התנועה בסטרס גרמה לכאב חד מאד במרכז החזה העליון שנמשך כחצי דקה , הייתי קצת מבולבלת ולא הבנתי מה נגרם, אחרי מס דקות ובחינת הנשימה והתנועה , סהכ היה בסדר והמשכתי . עדין בתנועה חדה יש כאב , יש כאב באזור כתף ימין ומתחת. יבנה תחושה עמומה של כאב פנימי וכאב חזק יותר בתנועה חזקה או הרמה. האם יש צורך להגיע לרופא?

 • + הוסף תגובה
כאב חד במרכז החזה העליון דר' ירון סלע 09/08/2020 09:11
 • שלום רב אביטל, ותודה על פנייתך ! התשובה היא כן. יש צורך להיבדק על ידי רופא. נושא של כאבים בבית החזה, על סוגיהם השונים ומקורותיהם השונים, תמיד מצריך התייחסות "לחומרה" ולא "לקולה". יש לשלול בעיות משמעותיות על ידי רופא המשפחה, הזמין ברמה היומית, ובמידה ויראה לנכון, יפנה אותך למומחה כתף. הבדיקה הגופנית קריטית כאן. יש לבדוק את הלב והריאות, ובנוסף, את מערכת השרירים והשלד. יתכן מתיחה של שריר בית החזה הקדמי, או קרע או בעיות סחוס/עצם במפרק עם בית החזה הקדמית. מומלץ להתחיל לפחות עם צילום חזה וכתף, ולהשלים עם בדיקת US מקומית. בריאות שלמה !

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!