דלג לתוכן

קשירת דליות בוושט (Varicose veins ligation)

2 דקות קריאה
קשירה אנדוסקופית של דליות התפתחה בניסיון למצוא פתרון אנדוסקופי לדליות בפחות סיבוכים מאשר בשיטת ההטרשה של כלי הדם (סקלורתרפיה). הקשירה נמצאה יעילה בעיקר בדליות בוושט ולא בדליות בקיבה.

העיקרון הוא לקשור גומייה סביב חלק מהדלייה או סביב הדלייה בשלמותה ולמנוע על ידי כך חסימת הדלייה על ידי קריש. רקמת הדלייה שנקשרה עוברת נמק ונושרת לחלל הקיבה תוך ימים עד שבועות. היא מותירה התכייבות שטחית של הרירית הנוטה להחלמה מהירה.

שיטת טיפול זו מיושמת משנת 1986, וההתקדמות הטכנית הושגה כאשר הוכנס מכשיר המתחבר לאנדוסקופ הסטנדרטי, יורה עד 6 גומיות, והופך בכך את השיטה לפשוטה ובטוחה.

השיטה מקובלת לחיסול דליות הממוקמות בחמשת הס"מ בקטע התחתון של הוושט, אך אינה מוסכמת כשיטת טיפול בדמם חד מדליות. הנימוק העיקרי של המסתייגים קשור בכך שבדמם חד, שדה הראייה מוגבל וקיימת אפשרות שהגומייה תיקשר סביב רירית הוושט במקום סביב הדלייה. עם זאת קשירת רירית ללא דלייה אינה גורמת כל נזק, וכן קיימת כיום אפשרות שטיפה להבטחת זיהוי הדלייה. בסקלרותרפיה, לעומת זאת, חשוב מאוד להגיע לדליה עצמה ולא לרקמה סביבה.

בהשוואה בין שתי שיטות הטיפול נמצא כי הקשירה יעילה יותר: ניתן להגיע לשליטה בדמם על ידי קשירת דליות ב-86% מהמקרים בעוד שהסקלרותרפיה יעילה בדם חד רק ב-77% (נתון זה מסתמך על אחד המחקרים המשכנעים). כפי שנהוג בסקלרותרפיה, גם בקשירה יש לחזור על ההליך כל 10-7 ימים, וכל עוד אין חסימה מלאה של הדלייה ייתכן דמם נישנה. חסימת הדלייה בעקבות קשירה מושגת תוך 3.7 טיפולים בעוד שלהגיע לחסימה בעזרת סקלרותרפיה נדרשים כ-4.9 טיפולים. ניתן לקשור דלייה שעברה קודם לכן סקלרותרפיה אך טכנית ההליך קשה יותר. יתרון נוסף של הקשירה הוא בכך שאין צורך להיזהר מקשירה ליד רירית מכוייבת כפי שנדרש בעקבות סקלרותרפיה. קיימת גם שיטה המשלבת הטרשה (סקלריזציה) וקשירה, אך לא נמצא לה יתרון משמעותי בהשוואה לכל אחת מהשיטות שהוזכרו.

סיבוכי הקשירה פחותים מסיבוכי הסקלריזציה (11% לעומת 25%). חום ודלקת במיצר בית החזה (מדיאסטיניטיס) לא תוארו! כאב אינו שכיח, הירידה בתפקוד הוושט מצומצמת יותר בהשוואה לסקלרותרפיה, ופחות זיהום מחיידקים בדם וזיהומי ריאות. התפתחות ליקוי בתפקוד הקיבה (גסטרופתיה) כתוצאה מעליית הלחץ השערי שכיחה יותר בעקבות קשירה מאשר לאחר סקלרותרפיה. מבחינת המחיר אין הבדל משמעותי בין קשירה לסקלרותרפיה.

פרופ' רן אורן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
רופאים בתחום
ד"ר אירנה אלון
ד"ר אירנה אלון גסטרואנטרולוגיה
ד"ר חורחה פפר
ד"ר חורחה פפר גסטרואנטרולוגיה
פרופ' דן קרטר
פרופ' דן קרטר גסטרואנטרולוגיה

שאלות מתוך פורום גסטרו

בניהולו של פרופ' דן קרטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו