דלג לתוכן

העלמת ורידים (Spider Veins and Varicose Veins)

טיפולים אסתטיים
4 דקות קריאה

מטרת הטיפול

מזה עשרות שנים מסייע טיפול העלמת ורידים להעלים דליות וורידי עכביש. ההליך כרוך בהזרקת תמיסה (בדרך כלל תמיסה מלחית) היישר לתוך הוורידים. הדבר גורם לבסוף להיקרשות הדם בוריד. רקמת צלקת מופיעה מעל הוריד, ואז היא נעלמת לאיטה.
טיפול העלמת ורידים נחשב להליך בדוק ומוכח. עד 80% מן הוורידים המוזרקים נעלמים לאחר ההטרשה. עבור ורידים גדולים יותר, ישנם הליכי פשיטת ורידים שונים שאפשר לבצע. עבור ורידי עכביש קטנים יותר, טיפול בלייזר גם הוא אפשרות מוצלחת.

הכנה לטיפול

על מנת לקבוע איזה מהטיפולים של העלמת ורידים יניב את התוצאות הטובות ביותר, יש לבצע בדיקה גופנית ותשאול  מקיף, לגבי ההיסטוריה הרפואית של הנבדק.

במקרים מסוימים הרופא צריך לראות כיצד הדם זורם בתוך הוריד, לשם כך הוא מבצע סריקה לא פולשנית, כמו למשל אולטרסאונד דופלר. על מנת שרופא העור (דרמטולוג) יוכל להמליץ על הטיפול המתאים ביותר, עליו לקחת בחשבון את כל המידע שהתקבל.
 

תהליך הטיפול


להלן תאור מהלכי הטיפולים של העלמת ורידים שפורטו לעיל:
 

טיפול הטרשה ורידית (סקלרותרפיה)
– הטיפול המקובל ביותר של העלמת ורידים, רופאים מטפלים בורידים בלתי רצויים, באמצעות הטרשה ורידית כבר יותר ממאה שנים.
 
במהלך טיפול הטרשה ורידית, מחדירים תמיסה אל תוך הוריד, באמצעות מחט דקה מאד. התמיסה גורמת לדפנות הוריד להתעבות ולהידבק זו אל זו. כתוצאה מכך הוריד נאטם ובסופו של דבר הוא נעלם.
 
לאחר ההזרקות, חובשים את האזור שטופל והמטופל מתבקש להלך במרפאה. במקרים בהם מטפלים ברגל, חובשים אותה בתחבושת אלסטית, או בגרב אלסטי, לפני שהמטופל נעמד על רגליו.
 
לעתים המטופל מתבקש להמתין במרפאה 15 עד 30 דקות לאחר הטיפול, על מנת שרופא העור יוכל להעריך את מצבו.
 
לעתים, על מנת לטפל בורידים, יש צורך ביותר מביקור אחד במרפאה.
 
כריתת דליות אמבולטורית – שיטת העלמת ורידים שמשמשת לטיפול בבעיות ורידים מסוגים רבים. בדרך כלל כריתת דליות אמבולטורית, היא השיטה הטובה ביותר עבור מטופלים צעירים שיש להם ורידים בולטים (דליות). על פי רוב, דפנות הורידים אצל המטופלים הללו עבות וחזקות במידה כזו שאינה מאפשרת שימוש בהטרשה ורידית. 

כריתת דליות אמבולטורית היא שיטה הנפוצה לטיפול בדליות כאשר הן מופיעות באזור המרכזי של הגוף, כלומר לא בגפיים או בראש.
 
טיפול העלמת ורידים זה מתחיל כאשר המטופל עומד על רגליו, על מנת שרופא העור יוכל לסמן את הורידים בהם הוא מעוניין לטפל, באמצעות עט מיוחד. לאחר מכן, המטופל נשכב ורופא העור בודק מחדש את הורידים. 

לאחר שהרופא מסיים לסמן את כל האזורים, הוא משתמש בהרדמה מסוג מסוים, שגורמת לכל האזור להתנפח. הרדמה מסוג זה גורמת לאובדן תחושה זמני ברגל, למשך פרק זמן של עד 10 שעות.
 
לאחר שההרדמה נכנסת לפעולה, רופא העור מבצע סדרה של חיתוכים זעירים. לאחר מכן הוא מחדיר כלים כירורגיים מיוחדים, באמצעותם הוא מרים בעדינות את הוריד ומשחרר אותו, עד שהוא מחליק בקלות החוצה. ברוב המקרים אין צורך בתפרים. כאשר מטפלים בווריד גדול, יש צורך בתפרים.
 
לאחר הסרת הוריד, חובשים את האזור המטופל למניעת זיהומים. לפני שהמטופל נעמד על רגליו חובשים את הרגל בתחבושת אלסטית, או בגרב אלסטי. הטיפול כולו אורך 30 עד 60 דקות.
 
לאחר שנעמד על רגליו, המטופל מתבקש להלך במרפאה במשך 10 דקות, לאחר מכן הוא נבדק שוב, במידה ומצבו טוב הוא יכול לעזוב את המרפאה.
 
טיפול בלייזר ובגלי רדיו – אלו הן שיטות טיפול חדשות יחסית של העלמת ורידים, שמהוות עבור חלק מהמטופלים חלופה לניתוח מסורתי שמבוסס על הסרה וקשירה של ורידים, אותו חייבים לבצע בבית חולים. בעזרת שימוש בגלי רדיו ניתן לטפל בורידים גדולים יותר ברגליים. בלייזר משתמשים לטיפול בורידים גדולים מסוימים ברגליים, ב"ורידי עכביש" דקים מאד, בורידים בכף הרגל או בקרסול ובורידי עכביש שעלולים להופיע לאחר טיפול הטרשה ורידית.
 
כאשר משתמשים בהן לצורך טיפול בורידים גדולים ברגליים, שתי השיטות זהות. מרדימים את העור ומבצעים חתך קטן, כזה שניתן להחדיר דרכו אל תוך הוריד, צנתר (קטטר) של גלי רדיו, או סיב לייזר. כאשר מוציאים את הצנתר או את הסיב, נפלטת אנרגיה שגורמת לווריד להתכווץ ולהיאטם.
 
לאחר טיפול העלמת ורידים, חובשים את האזור, על מנת למנוע זיהום, מלבישים גרב אלסטית או תחבושת אלסטית ומבקשים מהמטופל להלך. הטיפולים משני הסוגים אורכים פחות משעה.
 
כאשר מבצעים טיפול העלמת ורידים בלייזר, לא מחדירים סיב לייזר, אלא מכוונים קרן לייזר אל ורידי העכביש. כל טיפול אורך 10 עד 15 דקות, ניתן לחזור על הטיפול כל חודש עד חודשיים.
 

סיכונים בטיפול


במקרים נדירים של טיפול העלמת ורידים, תיתכן דלקת באזור המפשעה – או שתהיה נפיחות פתאומית של הרגל – או שכיבים קטנים ייווצרו במקום הזריקה. צרו קשר מיידי עם רופאכם אם הדבר קורה.
 
תופעות לוואי של הטיפול הם גירוד עלול להימשך יום או יומיים לאחר הניתוח. ייתכן שיהיו לכם אזורים מורמים ואדומים באזור ההזרקה. אלה אמורים להיעלם תוך מספר ימים. סימני חבורות עלולים להימשך מספר ימים או שבועות. שינוי בצבע העור אפשרי אף הוא.
 

אחרי הטיפול

ברוב המקרים של העלמת ורידים, המטופלים יכולים לחזור לעבודה למחרת יום הטיפול, אך יש צורך בטיפול בבית. יש להחליף את התחבושת על האזור המטופל, על פי ההנחיות.
 
כאשר מטפלים ברגל, לעתים, על מנת להבטיח את התוצאות הקוסמטיות הטובות ביותר, יש צורך ללבוש גרב אלסטי או לחבוש תחבושת אלסטית. בדרך כלל, משתמשים בגרב אלסטית או בתחבושת אלסטית, לפרק זמן של 7 עד 21 ימים ולעתים יותר.
 
הליכה היא חלק בלתי נפרד וחיוני להחלמה, כאשר מטפלים ברגל. ההליכה עוזרת במניעת תופעות לוואי פוטנציאליות. רופא העור מנחה את המטופל לגבי תדירות ההליכה ומשך ההליכה. אין לחזור לעיסוק בפעילות גופנית שדורשת מאמץ, כמו למשל אימון משקולות, לפני שרופא העור מאשר זאת.
 
לאחר כל טיפול העלמת ורידים בלייזר, חשוב להגן על האזור מפני חשיפה לשמש למשך 14 ימים. 

כתוצאה מחשיפה לשמש עלולים להופיע על העור כתמים כהים.

שייך לתחום: ניתוחים בתחום כירורגיה פלסטית

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר אבנר בן שושן
ד"ר אבנר בן שושן כירורגיה פלסטית
ד"ר אלן ביליג
ד"ר אלן ביליג כירורגיה פלסטית
פרופ' אבשלום שלום
פרופ' אבשלום שלום כירורגיה פלסטית
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא העלמת ורידים

אי ספיקה ורידית (דליות ורידים): 4 מיתוסים והאמת
אי ספיקה ורידית (דליות ורידים): 4 מיתוסים והאמת
ד"ר מואנס עג'אג' מאת: ד"ר מואנס עג'אג' 10/04/2022

מה גורם להתפתחות של דליות ורידים? מי צפוי לסבול יותר מהתופעה – גברים או נשים? מהן הסכנות הכרוכות באי טיפול בדליות? ... לכתבה המלאה

אי ספיקה ורידית: אילו טיפולים עשויים לשים סוף לבעיה?
אי ספיקה ורידית: אילו טיפולים עשויים לשים סוף לבעיה?
ד"ר איגור מנביץ מאת: ד"ר איגור מנביץ 08/12/2021
  • חסות

כ-30% מהנשים ו-10% מהגברים יסבלו מאי ספיקה ורידית במהלך החיים. תופעה זו עלולה בשלבים הראשונים לגרום לפגם אסתטי, אך ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום הקטנת חזה

בניהולו של ד"ר שגית משולם-דרזון
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו