בדיקת EEG ( Electroencephalography ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

אלקטרואנצפלוגרפיה (EEG) היא בדיקה שבאמצעותה נרשמת הפעילות החשמלית במוח.

כל מצב שפוגע בתפקוד תאי עצב של המוח יכול להשתקף כהפרעה ברישום גלי המוח ב-EEG. תהליכים הפוגעים במוח בצורה מוקדית מתבטאים ברישום כגלים איטיים באזור הנגוע. תהליכים הפוגעים במוח בצורה מפושטת כגון דלקת מוח, הפרעות מטבוליות, הרעלות ותהליכים ניווניים גורמים להופעת גלים איטיים מפושטים, באזורים רבים. לכן, בדיקת EEG יכולה לשמש באבחון בעיות כגון: הפרעות שינה, אפילפסיה, גידולי מוח, פציעות ראש, דמנציה, שבץ מוחי, דלקת מוח (אנצפליטיס) או בעיות תפקוד אחרות במוח. EEG גם מאפשרת לעקוב אחר פעילות חשמלית של המוח בזמן הרדמה מלאה או במצב של חוסר הכרה.

תרשים תוצאות בדיקת EEG (אלקטרואנצפלוגרפיה)

תרשים תוצאות בדיקת EEG (אלקטרואנצפלוגרפיה)

בדיקת ה-EEG מודדת ישירות את הפעילות החשמלית במוח ולכן משמשת לאבחון אפילפסיה (כפיון), שמאופיינת בפעילות חשמלית מוגברת ובלתי תקינה במוח עם גלי מוח חדים או זיזיים. אצל חלק ניכר מחולי אפילפסיה ה-EEG משקף פעילות אפילפטית גם בין ההתקפים. צורת ההתפרצות החשמלית, שיכולה להופיע באזור ממוקם של המוח או בצורה מפושטת על פני המוח כולו, שבין ההתקפים מסייעת לקביעת סוג ההתקפים של החולה. עם זאת, לחלק מהחולים יכול להיות EEG שמפורש כתקין, ולהיפך, במקרים נדירים, עלולה להופיע פעילות אפילפטית ב-EEG גם אצל אנשים ללא אפילפסיה

אפשר להגדיל את רגישות הבדיקה על ידי רישום EEG במהלך שינה לאחר חסך שינה או על ידי רישום רצוף במשך 24 שעות, באמצעות מכשיר נייד. הבדיקה האמינה ביותר לאבחון אירועים אפילפטיים היא ניטור וידיאו - EEG. הבדיקה מאפשרת רישום בו-זמני של הפעילות החשמלית במוח ומצלמת את התנהגותו של החולה בזמן ההתקף האפילפטי. 
פרופ' מירי נויפלד

אוכלוסיות בסיכון

הבדיקה אינה גורמת לכאב ונטולת סיכונים באופן כללי.


אופן ביצוע הבדיקה

הפעילות החשמלית נקלטת דרך אלקטרודות ה-EEG שמוצמדות בנקודות מוגדרות על פני הקרקפת ומוגברת פי כמיליון. היא נרשמת כגלים בעלי תדירות משתנה על נייר או ישירות בזיכרון המחשב. בעת הבדיקה, נרשמת הפעילות העצמונית של המוח בזמן ערות, במהלך שינה ובעת הפעלה על ידי איוורור-יתר והבהובי אור.


בדיקת EEG נמשכת כשעה במצב רגיל או יותר במידה ובודקים את פעילות המוח בשינה. טווחי התדירות (מס' גלים לשנייה) של גלי ה-EEG הם: דלתא (δ) - פחות מ-4; טטא (σ) בין  7-4; אלפא (α) בין  12-8; בטא (β) - מעל 13 גלים לשנייה.

תדירות הגלים ברישום ה-EEG תלויה בגיל הנבדק ובמצב ההכרה.


הכנה לבדיקה:

אין צורך בהכנה מיוחדת, אך רצוי לדווח לרופא מראש אם נוטלים תרופות, במידה וזה אפשרי. מומלץ להימנע משתיית קפה, כי הוא עלול להשפיע על תוצאות הבדיקה ולא למרוח תכשירי שיער כמו מרכך, קרם, ג'ל או תרסיס אחרי חפיפה, כי זה עלול להקשות על הצמדת האלקטרודות של מכשיר EEG.


תוצאה תקינה אופיינית של בדיקת EEG של אדם מבוגר במצב של ערנות אך עם עיניים סגורות היא פעילות אלפא באזורים האחוריים של המוח, ופעילות בטא מפושטת עם פקיחת עיניים. פעילות גלי טטא ודלתא מופיעה בגיל ילדות בערנות ובכל גיל במהלך שינה.
מאמרים לפי נושא EEG

מאמרים נוספים בתחום
ארגון המזון והחקלאות האירופאי הזהיר החודש מפני התפשטותה של מחלת הפרה המשוגעת ברחבי העולם כולו, והמליץ לממשלות לנקוט בצעדים דחופים על מנת למנוע את העברת גורם המחלה לבני אדם. הארגון מזהיר כי כל המ...
בעשורים האחרונים נרשמה עלייה מתמדת במספר הילדים המאובחנים כסובלים מהפרעה בקשת האוטיסטית בכלל, ומתסמונת אספרגר בפרט. טכנולוגיית נוירופידבק היא תהליך של אימון המוביל לשיפור הדרגתי בפעילות החשמלית במוח, ...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!