קדחת צהובה (Yellow Fever)

ראשי

תאור

קדחת צהובה היא מחלה קשה, המועברת על ידי עקיצת יתוש Aedes. המחלה קיימת מזה שנים רבות באפריקה, והועברה לדרום אמריקה עם הגעת העבדים השחורים. כיום מדווח על קיום המחלה מ-15 מדינות, ו-32 מדינות נוספות נמצאות בסיכון גבוה להופעת המחלה.
כל המדינות שבהן יש קדחת צהובה נמצאות ביבשת אפריקה או בדרום אמריקה. היא איננה קיימת באסיה. בשנים האחרונות נרשמה עלייה ניכרת בתפוצת המחלה בדרום אמריקה (לרבות מספר מקרי מוות בין מטיילים שלא חוסנו). נכון להיום זוהי המחלה היחידה שהחיסון נגדה נדרש על פי החוק, ולכן בשדות תעופה רבים באפריקה או בדרום אמריקה על הנוסע להציג תעודת חיסון בינלאומית עם אישור על קבלת החיסון. נוסעים אשר נאסר עליהם לקבל את החיסון עקב הורית-נגד חייבים להצטייד באישור רפואי.

קדחת צהובה מועברת על ידי יתושים שרוכשים את הנגיף מקופים או מחולים אחרים. לאחר תקופת דגירה של 14-1 יום, החולה נעשה צהוב (כפי שהשם מרמז), מתפתחים אצלו חום גבוה ודימומים, בעיקר מהקיבה. שיעור התמותה הוא 10%-60%. לא קיים טיפול למחלה.

פרופ' אלי שוורץ

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

מניעה וטיפול

מניעה

אחד החיסונים הוותיקים (קיים יותר מ-60 שנה), מורכב מנגיף מוחלש שגדל על ביצי תרנגולות פוריות. המינון הוא 0.5 סמ"ק מתחת לעור. החיסון תקף ל-10 שנים.

מאחר שזהו נגיף חי, אסור לחסן בו אישה בהריון. תינוקות ניתן לחסן רק מגיל 9 חודשים ומעלה. כמו כן אין לחסן אדם אלרגי לביצים.

פורומים מחלות כבד מבוגרים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בדיקות מעבדה היפטיטיס ב דורי 03/12/2020 15:17
  • שלום רב לפרופסור הנכבדה. להלן תוצאות בדיקות מעבדה מהחודש שעבר. hepatitis bs ab 353.20iu/l hepatitis bs ag-negative hepatitis bc igm-negative hepatitis bc ab TOT-positive hepatitis be ag-negative hepatitis be ab-positive hepatitis c ab-negative hbv quantitative PCR-not detected האם אני נשא של הנגיף? האם אני מדבק ? אינזמי כבד תקינים. תודה רבה דורי

  • + הוסף תגובה
מה הקוד של משרד הבריאות לסיטי תלת פאזי לכבד רות 03/12/2020 13:01
  • הופנתי לסיטי בטן פרוטוקול כבד איזה קוד של משרד הבריאות צריך להיות בהפניה

  • + הוסף תגובה
שאלה לגבי טיסה דן 02/12/2020 14:35
  • שלום לפי כל הבדיקות שעשית מ א ועד ת אני בתחילת שחמת עקב סכרת כבד שומני כתבתי פה כמה פעמים ירידה של 18 קילו כבר אינזימי הבכבד ברוך השם בנורמה לאחר הדיאטה השאלה עם קיים דליה או 2 ממש מינימליות קימת איזה בעיה לטוס או לא קשור בכלל כי אני טס יום ראשון 6 שעות תודה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!