נמק גזי (Gas gangrene)

ראשי

תאור

מצב חירום רפואי שמקורו בזיהום בחיידקי קלוסטרידיום. נמק גזי הוא נמק (מוות של רקמה) עם יצירה מקומית של גז.
חיידקי הקלוסטרידיום הם אנאירוביים (מתרבים בחוסר חמצן) ונמצאים בקביעות בצורת נבגים בקרקע ובמעי הגס. על מנת שיחול נמק גזי חייבים להתקיים שני תנאים: קיום רקמה שנפגעה מחבלה, או מחסימת כלי דם ולוקה בחוסר אספקת דם וחמצן וחדירה של נבגי קלוסטרידיום לתוכה.

כשני שלישים מהמקרים מתרחשים בפצעי חבלה או ניתוח. השליש הנותר, קורה ללא פצע מוקדם ומאפיין חולים עם מחלות כלי הדם ההיקפיים, סוכרת, סרטן המעי הגס או תנגודת חיסונית ירודה. במקרים אלה, חודרים חיידקים מן המעי למחזור הדם ודרכו אל הרקמות. בארה"ב מדווח על כ-2000 מקרים בשנה.

פרופ' עמנואל סיקולר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


כאב עז במקום הזיהום הוא אחד התסמינים הראשונים ועשוי להופיע תוך שעות. בבדיקה מתגלים בצקת, שינויים בצבע הרקמה לגוונים של חום, הפרשה מן הפצע, שלפוחיות וגז ברקמה. את הגז ניתן לחוש בלחץ קל על האזור הנגוע. התחושה היא של ספוג רך המלא בחללי אוויר. הסימנים המקומיים עלולים להתפשט במהירות של מספר סנטימטרים לשעה.

בהמשך מופיעים מק, בעיקר של רקמת השריר, חום, וסימנים של הלם זיהומי, הכוללים דופק מהיר, ירידה בלחץ-הדם, ערפול הכרה ופגיעה רב-מערכתית. התמותה גבוהה, מעל 25% במקרים הקשורים לחבלה ומעל 70% במקרים ללא חבלה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

נוכח מהירות הופעת הסימנים יש לאבחון מהיר חשיבות עליונה. האבחון נקבע על סמך הממצאים הקליניים, זיהוי החיידקים בתרבית וצילומי רנטגן או טומוגרפיה מחשבית המגלים גז ברקמה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בטיפול בנמק גזי, הטרייה ניתוחית נרחבת של האזור הנגוע ומתן אנטיביוטיקה לתוך הווריד הם אמצעי הטיפול החשובים ביותר. נוסף על כך יש לתת טיפול תומך בנוזלים ומלחים. מכיוון שמעורבים בו חיידקים אנאירוביים, יש צורך במתן חמצן. יש המטפלים בחמצן בתא לחץ אך אין ודאות כי אמצעי זה משפר את סיכויי ההחלמה.

צעדי מניעה חשובים הם הטריית פצעים וטיפול אנטיביוטי מונע ללוקים בפצעים מזוהמים, או לחולי סוכרת עם מחלת כלי הדם ההיקפיים העוברים ניתוחי גפיים.

פורומים כירורגיה כללית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
צרבות כיח דמי יעל 02/07/2020 20:07
  • אני כבר מספר חודשים סובלת מצרבות קשות מאטד אם אני אוכלת בערב אני מתעוררת בבוקר עם כיח דמי חשוב לציין שהכל החל עם לקיחת אנטביוטיקה מסוג ציפרודקס שעשתה לי נזק בקיבה...והםרעות קצב עד כדי הגעה לצינתור . אשמח לקבל המלצות איזה בדיקות לעשות פשוט מיואשת כבר

  • + הוסף תגובה
כאבי בטן שמאלית סואעד 02/07/2020 18:01
  • שלום , כבר במשך חצי שנה אפילו יותר אני סובלת מכאבים בבטן העליונה ממש מתחת לצלעות בצד שמאל, כאבים שהם נסבלים אך לרוב גורמים לי אי נוחות לפני שינה או כשאני נוהגת ואף אחרי שאני אוכל. פניתי לרופא משפחה והוא שלח אותי לצילום גסטרווקולונוסקופיה אשר היו תקינות וגם סי טי בטן היה תקין . אך אני עדיין כאוב אשמח לעזרה

  • + הוסף תגובה
אבנים בכיס המרה יהודה 01/07/2020 19:02
  • שלום רב לפני מספר שנים התגלו לי אבנים בכיס המרה.לאחרונה היו לי כאבים מתחת לצלעות.כירורג שלח אותי לסיטי יצא תקין.באולטרסאונד ראו אבנים.יש לי כאבים בצד ימין בטן עליונה מתחת לצלעות,מקרין לגב עליון ותחתון.האם לעבור ניתוח? הרופא אמר שרוב הסיכויים שזה מזה,ושזנ ימנע דלקת עתידית בלבלב.אין פיתרון אחר?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!