נמק גזי (Gas gangrene)

ראשי

תאור

מצב חירום רפואי שמקורו בזיהום בחיידקי קלוסטרידיום. נמק גזי הוא נמק (מוות של רקמה) עם יצירה מקומית של גז.
חיידקי הקלוסטרידיום הם אנאירוביים (מתרבים בחוסר חמצן) ונמצאים בקביעות בצורת נבגים בקרקע ובמעי הגס. על מנת שיחול נמק גזי חייבים להתקיים שני תנאים: קיום רקמה שנפגעה מחבלה, או מחסימת כלי דם ולוקה בחוסר אספקת דם וחמצן וחדירה של נבגי קלוסטרידיום לתוכה.

כשני שלישים מהמקרים מתרחשים בפצעי חבלה או ניתוח. השליש הנותר, קורה ללא פצע מוקדם ומאפיין חולים עם מחלות כלי הדם ההיקפיים, סוכרת, סרטן המעי הגס או תנגודת חיסונית ירודה. במקרים אלה, חודרים חיידקים מן המעי למחזור הדם ודרכו אל הרקמות. בארה"ב מדווח על כ-2000 מקרים בשנה.

פרופ' עמנואל סיקולר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


כאב עז במקום הזיהום הוא אחד התסמינים הראשונים ועשוי להופיע תוך שעות. בבדיקה מתגלים בצקת, שינויים בצבע הרקמה לגוונים של חום, הפרשה מן הפצע, שלפוחיות וגז ברקמה. את הגז ניתן לחוש בלחץ קל על האזור הנגוע. התחושה היא של ספוג רך המלא בחללי אוויר. הסימנים המקומיים עלולים להתפשט במהירות של מספר סנטימטרים לשעה.

בהמשך מופיעים מק, בעיקר של רקמת השריר, חום, וסימנים של הלם זיהומי, הכוללים דופק מהיר, ירידה בלחץ-הדם, ערפול הכרה ופגיעה רב-מערכתית. התמותה גבוהה, מעל 25% במקרים הקשורים לחבלה ומעל 70% במקרים ללא חבלה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

נוכח מהירות הופעת הסימנים יש לאבחון מהיר חשיבות עליונה. האבחון נקבע על סמך הממצאים הקליניים, זיהוי החיידקים בתרבית וצילומי רנטגן או טומוגרפיה מחשבית המגלים גז ברקמה.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בטיפול בנמק גזי, הטרייה ניתוחית נרחבת של האזור הנגוע ומתן אנטיביוטיקה לתוך הווריד הם אמצעי הטיפול החשובים ביותר. נוסף על כך יש לתת טיפול תומך בנוזלים ומלחים. מכיוון שמעורבים בו חיידקים אנאירוביים, יש צורך במתן חמצן. יש המטפלים בחמצן בתא לחץ אך אין ודאות כי אמצעי זה משפר את סיכויי ההחלמה.

צעדי מניעה חשובים הם הטריית פצעים וטיפול אנטיביוטי מונע ללוקים בפצעים מזוהמים, או לחולי סוכרת עם מחלת כלי הדם ההיקפיים העוברים ניתוחי גפיים.

פורומים מחלות שד וכירורגיה של השד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הפרשה משד אחד יוליה 24/11/2020 22:02
 • שלום! קודם כל, המון תודות על העזרה. זה לא מובן מאליו לבזבז את זמנך ולענות על שאלות של כל כך הרבה נשים. באמת הרבה תודות. השאלה שלי היא כזו. אני בת 43,9, לידה יחידה לפני 18 שנה. בשנת 2018 שלחו אותי לבדיקת אולטרסאונד (כי הייתי בת 41 והרופא אמר שעכשיו אני צריך להיבדק כל שנתיים). באולטרסאונד הם ראו משהו חשוד בשד שמאל, עשו לי ביופסיה, שהראתה ציסטה. לאחר מכן, כל חצי שנה הלכתי לרופא לבדיקה. בסוף מאי 2020 עשיתי ממוגרפיה ואולטרסאונד - כל התוצאות היו תקינות. לפני כמה שבועות, בבדיקה עצמית, כאשר לחצתי על הפטמה, ראיתי טיפה בצבע חום כהה. הלכתי לרופא ושלח אותי לבדיקת מ.ר.י שהיתה תקינה. (אם הבנתי נכון את התשובה).יחד עם זאת, ההפרשות חומות לא נעלמו ויש טיפת הפרשה אם למחוץ ליד הפטמה במקום מסוים. יש הפרשות בלחיצה חזקה גם מהפטמה השנייה, אבל הן לא נראות דמיות. מספר פעמים ביום יש לי תחושה לא נעימה בשד השמאלי. חשבתי שזה יכולה להיות פפילומה אבל בדיקת מ.ר.י לא משקפת את זה. אני מתכננת הריון, אני גם מאוד מפחדת שיגלו לי משהו רע כשיהיה מאוחר מדי... השאלה היא, מה יכולה להיות סיבה להפרשות חומות משד אחד אם ממוגרפיה, אולטרסאונד ו מ.ר.י תקינים? תודה מראש. הצילום והתשובה של הבדיקה מצורפים: https://ibb.co/pjfrL7q

 • + הוסף תגובה
ילדה בת שבע בשד שמאל גוש קטן גל 25/07/2013 21:01
 • שלום ביתי בת שבע בחודש הבא וגיליתי גוש קטן בשד צד שמאל, הרופא אמרה שאין סיבה לדאוג אך נתנה לי רשימת רפאים ללכת אליהם: כירורג שד, אולטראסאונד, צילום כף יד, אנדוקרינולוג.. ואני בשיא הלחץ מה זה אומר? ונתנו לי תורים לעוד 10 ימים, כמה זה מלחיץ.. עזרו לי בתשובה מהירה.. בכבוד גל

 • + הוסף תגובה
בת 7 עם גוש בשד. פרופ' משה פפא 26/07/2013 10:07
 • קשה דרך האינרנט להבין בדיוק במה מדובר. בכל מקרה אם החשש בפני ממאירות - אזי הסיכוי לכך נמוך ביותר עד כדי אפסי. בגיל הזה יכולים להופיע גושים מסיבות שונות וחלקן לא קשורות לשד. ואם בשד אזי הסיבה יכולה להיות הורמונלית ולכן שלח הרופא המטפל לבדיקות אנדוקריניות. מציע לבצע סונוגרם ובדיקת כירורג ואחכ להמשיך . שבת שלום ובריאות שלמה .

 • + הוסף תגובה
ילדה בת שבע עם גוש בשד דר' טטיאנה דורפמן 26/07/2013 10:15
 • גלי שלום. רוב הגושים בשד אצל ילדות הם שפירים ( לא סרטנים) ובדרך כלל הם נעלמים באופן ספונטני. בגיל ילדות שד מתחיל להתפתח תחת השפעה של הורמונים המופרשים בגופינו. צריך להבדיל בין התפתחות שד מוקדמת לתחילת גיל התבגרות כאשר גדילת השד יכולה להראות כגוש בשד ובמיוחד במצב ששד מתפתח בצד האחד. הדאגה שלך בתור אימא היא ברורה אך אין לך סיבה להילחץ. צריך לבצע את הבדיקות המומלצות ולא נראה בזה דחיפות מיידית. בברכה.

 • + הוסף תגובה
ילדה בת ששבשד שמאל גוש קטן ונפיחות מלי 24/08/2015 12:36
 • שלום,ילדה שלי בת 6 ויש לה מן גוש כזה בפיטמה ,והפיטמה מקופלת כלפי פנים ונפיחות סביב השד הזה,במגע בפיטמה יש כאבים ללא אודם.. אני לחוצההה מאוד...האם זה תהליך של היתבגרות?שלחו אותי לUS וכירורג מחכה שיגיע התור ביום ראשון..

 • + הוסף תגובה
פטמה אחת קשה כואבת לילדה בת9 מזל 03/11/2020 22:22
הפרשה קטנה מהשד... שירז 03/11/2020 16:22
 • שלום, בת 31 שנתיים אחרי לידה. כשאני לוחצת על השד יוצאת הפרשה חלבית ממש נקודה מהפטמה. לפני שנה בעקבות כאבים עשיתי אולטרסאונד שד ובדיקה ידנית והכל היה תקין. האם זה מסוכן?

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!