דלג לתוכן

כאב פנטום (Phantom pain)

כאב
2 דקות קריאה
פנטום, הוא החלק הקטוע של הגף אשר אינו קיים עוד בגוף.
תסמונת הפנטום כוללת שלושה מצבים קליניים: כאב בגדם, תחושות פנטום וכאב פנטום.
כאב בגדם: קיים אצל כל החולים לאחר הקטיעה ולרוב חולף בתוך מספר שבועות. ב-20%-5% מהחולים, הכאב מתמיד והופך לכרוני. זהו כאב חד, עוויתי, דוקר ושורף ומלווה לעיתים בקפיצות בלתי רצוניות של הגדם. הסיבות העיקריות לכאב הן זיהום בגדם, אספקת דם ירודה, בליטות עצם ונירומות בקצה הגדם. (נירומה היא פקעת של קצה עצב קטוע והיא רגישה ביותר לכל מגע, גירוי ולחץ). מניעה, כוללת טיפול טוב בגדם והתאמת תותבת נוחה.

יכולים להגביר או לעורר כאב: לחץ נפשי וחרדה, כאבים במקום אחר בגוף, שינויים במזג אוויר ופגיעה או לחץ על הגדם כולל התותבת. לעיתים, קיים קשר בין כאבי פנטום לכאב בגף לפני הניתוח.
המנגנון של כאב פנטום מורכב ולא ברור לחלוטין.
כל איבר בגוף מיוצג על ידי קבוצות תאים באזורים התחושתיים במוח - מין חותמת עצבית של איברי הגוף במוח. למרות הקטיעה, אותה חותמת נשארת ואחראית לתחושת הפנטום. כתוצאה מהפסקת הגירויים התחושתיים מהגף הקטוע, מתחוללים שינויים פיזיולוגיים ומבניים בתאי עצב בגדם, בקרן האחורית של חוט השדרה, ובאזורים תחושתיים במוח. נוצר מצב של עוררות וריגוש-יתר של תאים והופעה של כאבים נירופטיים, כמו כאבי פנטום.

ד"ר ארנולד שטיין

סימפטומים

תחושת פנטום: כמעט כל החולים, לאחר קטיעה, חווים את התחושה שהחלק החסר של הגף עדיין קיים. החוויות יכולות להיות אמיתיות מאוד, עם הרגשת מגע, חום, לחץ, עקצוץ, גודל וצורה. שכיחות מאוד, הן תחושת תנועה של הגף או האצבעות ותנוחות מוזרות ומעוותות של הגף. תופעה מעניינת נוספת היא - Telescoping, או קיצור הפנטום, כאשר עם הזמן הקצוות של הפנטום מתקרבות לגדם ונעלמות בתוכו. תופעה זו היא סימן טוב והיא מלווה בשכיחות ובעוצמה נמוכים יותר של כאבי פנטום.

כאב פנטום: כשני שלישים מהחולים הקטועים, סובלים נוסף על התחושות, גם מכאבי פנטום. הכאב מתחיל בדרך כלל בימים הראשונים לאחר הניתוח ועלול להימשך שנים. הוא יכול להיות קבוע או להופיע לסירוגין במשך ובעוצמה משתנים. הכאב מתואר כחד, חותך, עוויתי, מוחץ, יורה, שורף, כמו זרם חשמל ואכזרי.

טיפולים ותרופות

הטיפול בכאבי פנטום, הוא קשה ועם הצלחה חלקית בלבד. טיפול בנוגדי דיכאון (Amitriptyline) ונוגדי כיפיון (Gabapentine, Carbamezapine) הוא הבסיס לסוג זה של כאבים. תרופות נוספות שנוסו ביעילות משתנה, כוללות בין השאר: תרופות אנטי-דלקתיות, Opioids, Ketamine ו-Calcitonin. נוסף להן, הוזרקו תרופות לחלל האפידורלי, בוצעו חסמים עצביים וחסמים של מערכת העצבים הסימפתטית. נעשו ניתוחים המבוססים על פגיעה בררנית במסילות עצביות המעורבות בהולכת הכאב. בין השיטות החדשות, ניתן לציין השתלת אלקטרודות לגירוי חוט השדרה ואזורים ספציפיים במוח.
רופאים בתחום
ד"ר רפי קליין
ד"ר רפי קליין כירורגיה
ד"ר אלה קוזמינסקי
ד"ר אלה קוזמינסקי נוירולוגיה
פרופ' טלי סיגל
פרופ' טלי סיגל נוירולוגיה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו