ציקלותימיה (Cyclothymia)

ראשי

תאור


שינויים במצב הרוח מוכרים לכל אחד מאיתנו באופן זה או אחר: חלקנו רגילים לחילופים מהירים במצב הרוחב עוד שאחרים מאופיינים במצב רוח יציב יחסית אשר אינו נוטה להשתנות. אנשים המאובחנים כסובלים מהפרעה ציקלותימית מאופיינים בחוסר יציבות באשר מתבטאת בעליות וירידות במצב הרוח. הפרעה זו מזכירה במידת הפרעה דו-קוטבית/מאניה דפרסיה, אם כי בעוצמה מתונה יותר.

תסמינים קליניים

ציקלותימיה היא הפרעה כרונית במצב הרוח, המתאפיינת בתקופות מתחלפות של דיכאון והיפומאניה (שהינה אפיזודה של מאניה הנחשבת קלה מבחינת עוצמת התסמינים ומשך הזמן). בין תקופות אלה האדם יכול לחזור למצב רוח ותפקוד נורמאליים. במקרים אחרים התנודות באות ברצף, מצבי רוח מתחלפים רודפים זה את זה, והשינוי הוא לעיתים בטווח של שעות או ימים ספורים. סימפטומים אלה מתבטאים בשלבים החריפים יותר, הדיכאוניים או ההיפומאניים, של ההפרעה, אך יהיו פחות חמורים מהפרעת דיכאון מז'ורי/קליני או הפרעה דו-קוטבית. אצל רוב הסובלים מהפרעה זו תקופות הדיכאון הן הקשות יותר, והן גם אלו המביאות לחיפוש אחר עזרה וטיפול. התקופות המעורבות, בהן קיימות עליות וירידות חדות במצב הרוח, גורמות לתחושה של חוסר שליטה, חוסר שקט ועצבנות. תלונות אופייניות בקרב הסובלים מהפרעה זו מתמקדות בעיקר בפגיעה בתפקוד בעבודה, במשפחה ובקשרים חברתיים עקב מצב הרוח הבלתי יציב. הסתבכות נפוצה היא שימוש יתר בסמים או אלכוהול, כדי להגביר את הריגוש או כדי להביא לרגיעה. נמצא שבין 5% ל 10% מהסובלים מהפרעה ציקלותימית מגיעים למצבי התמכרות לחומרים, סמים או אלכוהול.

שכיחות

אחוז הלוקים בציקלותימיה מוערך בכ- 1% מהאוכלוסייה, אם כי יתכן שהשכיחות בפועל גבוהה יותר, וחלק מהאנשים לא מגיעים לטיפול ולא מאובחנים. סיבה אפשרית לכך היא שמאחר והתסמינים הם בעוצמה מתונה יותר ואין פגיעה משמעותית בתפקוד, הסובלים מההפרעה לא חשים צורך לפנות לטיפול. התפתחות ההפרעה איטית והדרגתית, והיא מתחילה ע"פ רוב בגיל ההתבגרות, כשגיל הפריצה הנפוץ ביותר הוא בין 15-25. חלק מהסובלים מציקלותימיה יסבלו גם מהפרעת אישיות גבולית (בין 10% ל20% מבעלי הפרעת אישיות גבולית לוקים גם בהפרעה ציקלותימית).

אבחנה על-פי ה- DSM

אבחנה ציקלותימית ניתנת כאשר מתקיימים הקריטריונים הבאים:

• תקופות רבות של סימפטומים היפומאניים המופיעים לסירוגין עם תקופות דיכאוניות (ללא התאמה לקריטריונים של הפרעת דיכאון מז'ורי) במשך שנתיים לפחות (אצל ילדים ומתבגרים - שנה לפחות). במשך התקופה הנזכרת בסעיף 1, האדם לא חופשי מהסימפטומים למשך יותר מחודשיים רצופים.

• במשך השנתיים הראשונות להפרעה אין אפיזודות של דיכאון מז'ורי, מאניה או אפיזודות מעורבות.

• הסימפטומים אינם מוסברים טוב יותר על ידי הפרעה סכיזו-אפקטיבית והם אינם מתווספים לאבחנה של סכיזופרניה, הפרעה סכיזופרניפורמית, הפרעה דלוזיונלית, או הפרעה פסיכוטית לא ספציפית.

• הסימפטומים אינם תוצאה של שימוש בסמים או תרופות, ואינם תוצאה של מצב בריאותי לקוי (כמו היפר-תירואידיזם).

• הסימפטומים גורמים למצוקה משמעותית מבחינה קלינית, או לפגיעה בתפקוד החברתי, התעסוקתי או כל תפקוד משמעותי אחר.

גורמים להפרעה

ישנם מספר גורמים המקושרים להפרעה הציקלותימית:

• גורמים ביולוגים - גנטיים: במשפחותיהם של אנשים הסובלים מהפרעה ציקלותימית שכיחות גבוהה מהרגיל של הפרעות במצב הרוח, במיוחד הפרעה דו-קוטבית. שכיחות זו מחזקת את ההשערה של מקור ביולוגי-גנטי להפרעה.

• גורמים פסיכולוגיים: לפי הגישה הדינמית ההפרעה נובעת מקונפליקט לא פתור או טראומה שהתרחשה בשלב ההתפתחות האוראלי. ההנחה הפסיכולוגית היא של סופר-אגו נוקשה ומעניש, שמתבטא במיוחד בשלב הדיכאוני של מהלך ההפרעה. האפיזודות ההיפומאניות מוסברות כניסיון להשליך את הסופר-אגו ולהתגבר על העכבות שהוא יוצר. היפומאניה מגיעה פעמים רבות בעקבות אובדן בתחום הבינאישי, והיא מכסה על תחושות של דיכאון. ניתן אם כן להניח כי התחושה האופורית מסתירה ומכחישה את ההזדקקות ליחסים של קבלה ואהבה, ועל כן, מקשה על ההכרה בקשיים ובבעיות שהנושא מעורר.

טיפול

ההפרעה הציקלותימית מביאה הן למצוקה והן לפגיעה תפקודית בתחום התעסוקתי, הבין אישי וכד', וטיפולים שונים עשויים להביא לשיפור משמעותי.

• תרופות פסיכיאטריות: טיפול במייצבי מצב רוח, כגון ליתיום נחשב אפקטיבי ביותר, וכן שימוש בתרופות נוגדות- מאניה אחרות. השימוש בתרופות מסוג נוגדי דיכאון לעומת זאת צריך להיות זהיר, משום שיש לטיפול מסוג זה נטייה להשרות מצבי מאניה או היפומאניה בקרב הסובלים מהפרעה ציקלותימית. חשוב לציין כי התרופות ניתנות במסגרת ייעוץ פסיכיאטרי.

• פסיכותרפיה: תתמקד בעידוד המודעות למצב ופיתוח דרכים להתמודדות עם מצבי הרוח המשתנים. כמו כן, הטיפול יהווה תמיכה בתיקון נזקים שנגרמו בעבודה, במשפחה וביחסים בינאישיים. עקב המהלך הכרוני של ההפרעה, הטיפול יהיה בד"כ לאורך זמן. טיפול קבוצתי או טיפול משפחתי יכולים גם הם להיות מלמדים ותומכים.

פורומים דיכאון אחרי לידה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
משך הדיכאון לאחר לידה רוית 09/03/2020 17:15
  • בעלי רוצה עוד ילד, ואני חוששת מדיכאון נוסף, כמו שחוויתי אחרי הראשונה. יש איך להימנע? תודה

  • + הוסף תגובה
הישנות של דיכאון לאחר לידה דר' יוסי חלבן 12/03/2020 07:18
  • רוית שלום, החשש שלך מובן, שכן הסיכון לחוות דיכאון לאחר לידה הוא גדול יותר אצל נשים שחוו זאת בעבר. עם זאת, זה כמובן לא קורה בכל המקרים ואף לא ברובם. יש 2 אפשרויות הראשונה במידה שאת מחליטה על הריון נוסף להסתפק במעקב סדיר אצל פסיכיאטר, רופא המשפחה או אחות טיפת חלב שמצויה בנושא, סמוך ללידה כך שניתן יהיה במידת הצורך לזהות בשלב מוקדם את הסימפטומים הדיכאוניים במידה שיופיעו. השניה היא להתחיל לאחר הלידה בטפול מונע בתרופה נוגדת דיכאון, רצוי באותה התרופה שקבלת, אם בכלל, בפעם הקודמת. לדעתי, זו האפשרות הפחות טובה, שכן בהרבה מאוד מקרים לא יהיה דיכאון חוזר וכן, מאחר שאיננו יודעים לנבא מתי הדיכאון מסוג זה מופיע וכן כמה זמן נמשך הגל הדיכאוני יהיה עליך ליטול תרופה במשך חדשים שאולי אינך זקוקה לה. יש לקחת בחשבון גורמים כמו חומרת הדיכאון שסבלת ממנו בפעם הקודמת, משך הזמן שחלף עד ששבת לאיתנך, התגובה לטיפול שקבלת בעבר וגורמים נוספים. בכגל מקרה כדאי מאוד שתפני לפסיכיאטר על מנת לקבל ייעוץ יסודי

  • + הוסף תגובה
טיפול tDCS ד"ר סרג'יו מרצ'בסקי 19/02/2020 17:15
  • ליוסי שלום זה סרג'יו שעבדנו ביחד הרבה שנים. כפי שאתה יודע אני גם פסיכיאטר ולאחרונה התחלתי לעסוק בטיפול tDCS. טיפול גריה חשמלית של המוח בתדירות נמוכה, טיפול שיכול להיות יעיל בטיפול ביכאון. (רמת המלצה B). ניסיתי לחפש חומר על הטיפול בהריון והנקה ומצאתי מחקר מבוקר אחד קנדי שפורסם לפני חודש. במחקר זה טפלו ב- 20 נשים בדיכאון בזמן הריון והשיגו 75% רמיסה בקבוצת הטיפול הפעיל מול 12% בקבוצת טיפול דמי. זה אומנם טיפול שמומלץ בינתיים לדיכאון קל עד בינוני, אך יכול להיות מתאים לנשים שלא רוצות טיפול תרופתי. רציתי לשאול אתך האם שמעת על טיפול זה ומה דעתך? תודה

  • + הוסף תגובה
tDCS יוסי חלבן 20/02/2020 00:28
  • סרג'יו שלום, לצערי לא שמעתי על הטיפול הזה, אם כי נשמע מעניין ומעודד. אנסה לחפש משהו בנושא. דרך אגב אתה לא צריך את ההקדמה שעבדנו יחד הרבה שנים. אני עדין לא סנילי וזוכר אותך כמובן.....

  • + הוסף תגובה
משך הדיכאון אפי 09/02/2020 10:06
  • אני עייפה מאוד, אין לי כח וחשק לקום לטפל בתינוקת. האם אלה סימנים של דיכאון? כדאי לטפל?

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!