פזילה (Strabismus)

ראשי

תאור

פזילה היא מצב שבו צירי הראייה בשתי העיניים אינם מתלכדים. פזילה יכולה להופיע במבט ישר לפנים או במבטים לצדדים וכן יכולה להיות קבועה או משתנה בזמנים שונים.
פזילה גורמת להפרעה בראייה הדו-עינית (לדוגמה, הפרעה בראיית עומק) וכן לעיתים לכפל-ראייה (דיפלופיה).

אחד הסיבוכים העיקריים של פזילה, הוא התפתחות של עין עצלה, הנגרמת עקב דיכוי הראייה בעין אחת. ברוב המקרים הפזילה ניכרת על ידי האחרים ולכן גורמת להפרעה אסתטית במראה הפנים, ולעיתים להפרעות פסיכולוגיות מישניות.

צורות פזילה -  אנו מבדילים בשתי צורות עיקריות של פזילה:

1. קומיטנטית, זהו מצב שבו זווית הפזילה (מידת הסטייה של העין) היא אותה זווית בכל כיווני המבט.

2. בלתי קומיטנטית, זהו מצב שבו זווית הפזילה היא שונה בכיווני המבט השונים. צורה זו, יכולה לנבוע משיתוק של אחד או יותר מהשרירים השולטים בתנועות העין.

כיוון הסטייה של העין מגדיר את צורת הפזילה: בפזילת אזוטרופיה - סטיית העין היא בכיוון האף.

בפזילת אקזוטרופיה - סטית העין היא בכיוון האוזן. בפזילת היפרטרופיה - סטיית העין היא כלפי מעלה. בפזילת היפוטרופיה - סטיית העין היא כלפי מטה.

פזילה יכולה להופיע בכל גיל במהלך החיים, אם כי רוב הפזילות מופיעות בתקופת הילדות. פזילת אזוטרופיה של התינוקות (Infantile esotropia) מופיעה בחודשים הראשונים לחיים. פזילה מסוג אזוטרופיה אקומודטיבית (Accommodative esotropia) מתפתחת בגיל שבין שנתיים לשלוש שנים והיא נובעת מרוחק-ראייה. פזילה המופיעה מאוחר יותר במהלך החיים מכונה פזילה נרכשת; פזילות אלו בחלקן, נובעות מליקוי ראייה בעין אחת או בשתי העיניים.

שיטות הטיפול בפזילה יכולות לכלול הרכבת משקפיים (בדרך כלל, לתיקון רוחק-ראייה) או טיפות עיניים, אולם לעיתים יש צורך בניתוח של שרירי העיניים.

התיקון בניתוח של פזילה מבוסס בעיקרו על:
1. החלשת כוח משיכתו של השריר וזאת על ידי השגתו אחורנית על גלגל העין
Recession .2 - קיצור השריר (Recession) ועל ידי כך, חיזוק כוח המשיכה שלו.

שיטת טיפול חדשה יותר, היא הזרקת רעלן הבוטולינום. שיטה זו, יעילה לטיפול בזוויות פזילה קטנות בלבד.

תרופות לטיפול בפזילה:

בוטוקס

ד"ר אברהם שפירר

פורומים עיניים ילדים, פזילה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ראיה נעמי 25/11/2020 12:52
 • שלום אני חולת סכרת נעורים מילדות נבדקת כל חצי שנה אצל רופא עיניים אני מבוגרת מעל 60 שמתי לב שהעין השמאלית פוננה יותר לכיוון האף לא התיחסתי עד שבוקר אחד התעוררתי וראיתי כפל ראיה בשני העיניים הלכתי שוב להיבדק הרופא בדק טוב ונתן לי לעשות משקפיי פריזמה ואמר שאפשר לנתח את העין הפוזלת אבל בשבילי זה מורכב כי אני לא מאוזנת מבחינת הסכרת מה דעתך בנושא דר

 • + הוסף תגובה
רוחק ראיה אצל ילד בן 3 שלמה 21/11/2020 22:01
 • שלום וברכה, הבן שלנו בן 3.5 אובחן בבדיקת עיניים שגרתית כסובל מרוחק ראיה בשני העיניים (אובחן מספר +4.5 בשני העיניים). לא שמנו לב להפרעות אצלו בראיה, כך שזה היה הפתעה עבורינו. הרופא הנחה אותנו שצריך להתאים לו משקפיים על מנת שלא תתפתח פזילה. ממה שקראנו הבננו שרוחק ראיה היא תופעה שכיחה אצל ילדים, אך מעל מספר 4 זה דורש טיפול. האם יש גישות אחרות שאינן ממליצות על שימוש במשקפיים בגיל זה? (אולי על מנת שהגוף יתקן את עצמו, ולא יתרגל לבעיה?) האם התופעה צפויה להיעלם או להשתפר עם הגיל? אין לנו רוחק ראיה במשפחה, אך לי עצמי יש קוצר ראיה מבית ספר יסודי. האם יש קשר גנטי בין רוחק ראיה לקוצר ראיה? נשמח מאוד להבין ולשמוע יותר על נושא זה. בתודה, שלמה

 • + הוסף תגובה
תינוקת בת שנה ורבע עם פזילה פתאומית ציפי 05/11/2020 20:01
 • בתי החלה לפזול בשבוע וחצי האחרונים לסירוגין, בתכיפות הולכת וגדלה. יש לציין 1. שבימים האלו היא גם לא הרגישה טוב, דלקת אוזניים והפרעה בנשימה וכן שלפני שבועיים היה חיסון עם תופעות לוואי של חום והרגשה רעה.

 • + הוסף תגובה
תינוקת עם פזילה פרופ' גד דותן 09/11/2020 17:32
 • שלום, הופעה של פזילה חדשה לאחר מחלת חום או חיסון יכולה להעיד על חולשה של עצב שישי האחראי על עצבוב אחד משרירי העיניים, במצב זה נדרשת בדיקת רופא דחופה.

 • + הוסף תגובה
תינוקת בת שנה ורבע עם פזילה פתאומית ציפי 09/11/2020 19:23
 • תודה רבה! הלכתי לשני רופאי עיניים, ושניהם אמרו להתחיל עם משקפי פלוס. האם לחשוש וללכת שוב, או שסביר שבדקו את העניין של העצבוב שהזכרת. תודה רבה!!!

 • + הוסף תגובה
תינוקת עם פזילה פרופ' גד דותן 12/11/2020 20:21
 • שלום, אם נבדקה כבר ע"י שני רופאי עיניים, ושניהם המליצו על משקפיים, לא נראה שיש צורך בבדיקה נוספת, אלא רק במעקב אחרי שמתחילה להרכיב משקפיים.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!