//

פזילה (Strabismus)

ראשי

תאור

פזילה היא מצב שבו צירי הראייה בשתי העיניים אינם מתלכדים. פזילה יכולה להופיע במבט ישר לפנים או במבטים לצדדים וכן יכולה להיות קבועה או משתנה בזמנים שונים.
פזילה גורמת להפרעה בראייה הדו-עינית (לדוגמה, הפרעה בראיית עומק) וכן לעיתים לכפל-ראייה (דיפלופיה).

אחד הסיבוכים העיקריים של פזילה, הוא התפתחות של עין עצלה, הנגרמת עקב דיכוי הראייה בעין אחת. ברוב המקרים הפזילה ניכרת על ידי האחרים ולכן גורמת להפרעה אסתטית במראה הפנים, ולעיתים להפרעות פסיכולוגיות מישניות.

צורות פזילה -  אנו מבדילים בשתי צורות עיקריות של פזילה:

1. קומיטנטית, זהו מצב שבו זווית הפזילה (מידת הסטייה של העין) היא אותה זווית בכל כיווני המבט.

2. בלתי קומיטנטית, זהו מצב שבו זווית הפזילה היא שונה בכיווני המבט השונים. צורה זו, יכולה לנבוע משיתוק של אחד או יותר מהשרירים השולטים בתנועות העין.

כיוון הסטייה של העין מגדיר את צורת הפזילה: בפזילת אזוטרופיה - סטיית העין היא בכיוון האף.

בפזילת אקזוטרופיה - סטית העין היא בכיוון האוזן. בפזילת היפרטרופיה - סטיית העין היא כלפי מעלה. בפזילת היפוטרופיה - סטיית העין היא כלפי מטה.

פזילה יכולה להופיע בכל גיל במהלך החיים, אם כי רוב הפזילות מופיעות בתקופת הילדות. פזילת אזוטרופיה של התינוקות (Infantile esotropia) מופיעה בחודשים הראשונים לחיים. פזילה מסוג אזוטרופיה אקומודטיבית (Accommodative esotropia) מתפתחת בגיל שבין שנתיים לשלוש שנים והיא נובעת מרוחק-ראייה. פזילה המופיעה מאוחר יותר במהלך החיים מכונה פזילה נרכשת; פזילות אלו בחלקן, נובעות מליקוי ראייה בעין אחת או בשתי העיניים.

שיטות הטיפול בפזילה יכולות לכלול הרכבת משקפיים (בדרך כלל, לתיקון רוחק-ראייה) או טיפות עיניים, אולם לעיתים יש צורך בניתוח של שרירי העיניים.

התיקון בניתוח של פזילה מבוסס בעיקרו על:
1. החלשת כוח משיכתו של השריר וזאת על ידי השגתו אחורנית על גלגל העין
Recession .2 - קיצור השריר (Recession) ועל ידי כך, חיזוק כוח המשיכה שלו.

שיטת טיפול חדשה יותר, היא הזרקת רעלן הבוטולינום. שיטה זו, יעילה לטיפול בזוויות פזילה קטנות בלבד.

תרופות לטיפול בפזילה:

בוטוקס

ד"ר אברהם שפירר

פורומים ניתוח הרמת עפעפיים ופלסטיקה של העין

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
בלט עין מרדכי 13/07/2020 14:45
 • שלום ד"ר רייך. אני בן 26, בשל הופעה פתאומית של ראייה עקומה עברתי מספר בדיקות עיניים (שבנתיים לא הצליחו למצוא את הגורם לבעיה), בכל מקרה, אחת הרופאות שבדקה אותי אמרה לי שיש לי בלט עין קטן וסימטרי. בבדיקת דם נראה שהTSH תקין, MRI מראה שמבנה הארובות תקין. לאחר שראתה תמונה שלי מלפני שנה וחודשיים טענה שגם אז היה לי בלט עין ולא נראה שינוי במצב. השאלה שלי- יכול להיות שבלט עין הוא משהו שנולדים איתו (ופשוט לא אובחן עד עכשיו)? אם כן, מה ניתן, והאם צריך לעשות משהו בעניין (מציין שאני סובל מיובש בעיניים- יכול להיות קשור?)?

 • + הוסף תגובה
בלט עין דר' אהוד רייך 13/07/2020 15:28
 • בלט יכול להיות מבני. אך יש להבדק אצל מומחה לארובה, עם תמונות ישנות יותר

 • + הוסף תגובה
נפילת עפעפיים בגיל צעיר א 10/07/2020 11:07
 • שלום רב . אני בת 37 (בהריון חודש שישי) בחודשים האחרונים אני יותר ויותר שעה לב שהעפעף העליון נופל ומכסה שטח מהעין . לא יודעת איך דבר כזה יכול לקרות בגיל כזה , חשבתי שזה עניין ששייך יותר לגיל המבוגר . אני משתמשת בעדשות מגע באופן קבוע ושמעתי שזה יכול להיות חלק מהקודם לנפילת עפעפיים. ברור לי שאין מה לעשות כרגע נוכח ההריון . אבל השאלה שלי אם השימוש בעדשות רק יחמיר את המצב עד אחרי הלידה ועדיף להסיר אותן או שזה כבר לא משנה והנזק נעשה ? האם להריון יש קשר למצב כזה של נפילת עפעף ואולי אחרי ההריון המצב יכול להשתנות? בקיצור , עד לאחר הלידה , להסיר עדשות ? ללכת לבדיקה ? מה ניתן לעשות בנתיים ? תודה רבה .

 • + הוסף תגובה
צניחת עפעף בהריון דר' אהוד רייך 10/07/2020 12:38
 • ממליץ ללכת להבדק בהקדם אצל אוקולופלסטיקאי על מנת לשלול מצב אוטואימוני שיכול להופיע סביב הריון. ובהחלט כדאי להמנע מעדשות מגע עד לבדיקה.

 • + הוסף תגובה
ליכסון עיניים הדר 08/06/2020 17:20
 • שלום, האם יש ניתוח שאפשר ללכסן את העיניים? (הרמה של הזווית החיצונית של העין) תודה

 • + הוסף תגובה
הרמת הזווית דר' אהוד רייך 09/06/2020 06:28
 • ניתן הלרים את הסוית אך מראה עיניים אסייתיות מורכב יותר ממתיחת הזוית בלבד. אני ממליץ ללכת להתייעץ עם מנתח עפעפיים בנושא

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!