דלקת צוואר הרחם (Cervicitis)

ראשי

תאור

דלקת בצוואר הרחם היא הדלקת השכיחה ביותר בין כל ההפרעות הגינקולוגיות. כמחצית מאוכלוסיית הנשים לוקה בה לפחות פעם אחת במשך חייהן. אישה שקיימה מגע מיני, ולו רק פעם אחת, הסובלת מכאבי בטן או מהפרשה יוצאת דופן מהלדן, ייתכן שהיא לוקה בדלקת בצוואר הרחם. למרות שזו שכיחה מאוד, היא אינה ניתנת עדיין לאבחון עצמי, מפני שהתסמינים, אם קיימים, דומים לתסמינים האופייניים למחלות שכיחות אחרות, למשל דלקת הלדן.
ד"ר מוחמד קיס

סימפטומים


כאמור התסמין הראשון של דלקת בצוואר הרחם הוא הפרשה מהלדן שמתגברת מייד לאחר המחזור החודשי. סימנים אחרים הם דימום, גירוד או גירוי של החלק החיצוני של הלדן, כאב בזמן קיום יחסי מין, צריבה בעת מתן שתן, וכאב בגב התחתון.
דלקת קלה בצוואר הרחם יכולה להתרחש ללא תסמינים כלל. אם הדלקת בדרגת חומרה גבוהה, עלולים להופיע הפרשה סמיכה שריחה רע, גירוד לדני חד, או כאבים באזור הבטן התחתונה. הפרשה מוגברת בלדן מפריעה לזרע להיכנס לתעלה של צוואר הרחם, והזיהום עלול להתפשט לרחם או לחצוצרות. לפיכך, כאשר מופיעות תופעות של כאב או הפרשה יוצאת דופן יש להיוועץ ברופא.

סיבות וגורמי סיכון

הגורמים העיקריים לדלקת בצוואר הרחם הם כלמידיה או חיידק הזיבה (גונוריאה). אם הם אינם מטופלים, הם עלולים לחדור לחלל הבטן ולגרום לדלקת בחצוצרות ואף לעקרות.

מניעה וטיפול

מניעה

פעולות מחייבות למניעת דלקת בצוואר הרחם:
- הגבלת המגעים המיניים כאשר מופיעה דלקת בלדן, ולבישת קונדום;
- הפרשה יוצאת דופן מהלדן או כאב באזור האגן או הבטן התחתונה, מחייבים פנייה לרופא בהקדם;
- חשוב לטפל בדלקת בלדן באופן מיידי.

פורומים אמצעי מניעה והתקנים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
דימום בין וסתי+ יובש בנרתיק לי 04/08/2020 14:27
 • היי, אני בת 28 התחלתי בפעם הראשונה לפני שבועיים חפיסה של גלולות מסוג קלייר ביום הראשון של המחזור. מסיום המחזור יש לי דימום בין ויסתי שנחלש ומתחזק לסירוגין האם יש דרך לעצור את הדימום הזה כבר עכשיו (מבלי להמתין פרק זמן של שלושה חודשים) בנוסף לכך התחיל לי יובש בנרתיק דבר שלא היה לפני, איך ניתן למנוע את זה? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
קלייר ד"ר אילן ברעם 04/08/2020 16:28
 • בכל גלולה שמתחילים יכול ליהיות דימום בינוסתי ב 1-2 חודשים ראשונים ואף יובש בנרתיק איננו נדיר, סיימי לפחות 3 חודשים

 • + הוסף תגובה
התקן למניעת דימומים איילה 02/08/2020 23:31
 • בת 50, וסת מאד סדירה אבל דימומים קשים כבר שנים. לא סובלת מכאבים אבל אנמית כל הזמן. לאחר בירור מקיף (בדיקות דם, אולטראסאונד) הוחלט לשים התקן מירנה. 1. האם השימוש במירנה נכון להפסקת הדימומים? 2. האם בגילי מתאים להשתמש בהתקן זה? 3. האם יש זמן עדיף לשים את ההתקן? (בזמן הדימום הויסתי או אפשר בכל זמן נתון)

 • + הוסף תגובה
התקן למניעת דימום ד"ר אילן ברעם 04/08/2020 16:26
 • מירנה הוא פתרון מצויין עבורך, אפשרי להתקינו בכל יום במהלך החודש אם אינך בהריון

 • + הוסף תגובה
גלולת פומיניק נטלי 02/08/2020 09:46
 • שלום דוקטור , אני חיילת בת 21 עם מיגרנות אאורה והנוירולוג הציע לי לקחת גלולות מסוג פומיניק . הבנתי שלוקחים את הגלולות האלה ברצף ללא הפסקה 28 יום , כשהייתי אצל רופא נשים לא הכי הבנתי מתי אמור להגיע לי המחזור ? אם בכלל יש מחזור ? אשמח אם תוכל לפרט קצת על הגלולה עצמה . התחלתי את החפיסה השניה שלי והיה לי מחזור מסיבי ברגע שהתחלתי את החפיסה הראשונה . מתי אמור להגיע המחזור של החפיסה השניה ? פשוט קצת מלחיץ שלא יהיה לי מחזור בזמן שאני נוטלת את הגלולות האלו . תודה ושבוע טוב .

 • + הוסף תגובה
פומיניק ד"ר אילן ברעם 02/08/2020 11:28
 • פומיניק הן גלולות המכילות הורמון אחד בלבד בניגוד לגלולות ה"רגילות" המכילות 2 הורמונים. הפומיניק נלקחות ברצף וללא הפסקה ובעקרון אין איתן וסת , לפחות לא וסת סדיר, כך צריך ליהיות ולא צריך לדאוג. החסרון היחיד של גלולות מסוכ=ג זה הוא שחייבים להקפיד על לקיחתן בזמן מדוייק אחרת הן פחות בטוחות במניעת הריון

 • + הוסף תגובה
פומיניק נטלי 03/08/2020 10:02
 • הבנתי דוקטור , השאלה אם זה לא מסכן את הבריאות שלי שהמחזור לא יוצא באופן טבעי אחת לחודש .

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!