פפילומה, HPV (Human Papillomavirus)

ראשי

תאור

וירוס הפפילומה האנושי, HPV, הוא נגיף אשר ההדבקה שלו היא נפוצה מאוד. הנגיף פוגע בשלב כלשהו בחייהם של כ-80% מכלל בני האדם המקיימים יחסי מין. במרבית המקרים, ההדבקה  אינה מלווה בהופעתם של תסמינים כלשהם, והדלקת אשר נוצרת כתוצאה מן הנגיף חולפת בדרך כלל מעצמה ללא כל צורך בטיפול מיוחד.

עם זאת, ישנם סוגים מסוימים של וירוס הפפילומה אשר יכולים להביא לידי היווצרותם של גידולים סרטניים דוגמת סרטן צוואר הרחם, סרטן בחלחולת או פי הטבעת וסרטן הפין.

דימוי תלת ממדי של זיהום וירוס הפפילומה האנושי HPV


סימפטומים


וירוס הפפילומה האנושי חי ומתרבה בקרומיות הריריות של הגוף, כגון אלה אשר נמצאות באיברי המין, או על גבי העור. הופעתן של יבלות באזור אברי המין מצביעה על זיהום כתוצאה מהידבקות בווירוס. היבלות באיברי המין מגוונות מאוד בצורת הופעתן, הן יכולות להיות בולטות או שטוחות, ורודות או בגוון העור, ישנן כאלה אשר צורתן דומה לצורתה של כרובית. לעיתים ישנה יבלת אחת בודדת, ולעיתים מופיעות יבלות רבות. הן יכולות להיות קטנות או גדולות. אצל נשים יופיעו היבלות בנרתיק, באזור הערווה, צוואר הרחם, בפי הטבעת ובחלל הפה, ובגברים הן יכולות להופיע על איבר המין, שק האשכים, פי הטבעת וחלל הפה.

יבלות על גבי איברי המין יכולות להופיע שבועות, ולעיתים גם חודשים, לאחר המגע המיני עם בן אדם אשר נושא את וירוס הפפילומה האנושי. ייתכן והאדם הנגוע אינו מודע כלל כי הוא נגוע בווירוס  וכי הוא אחראי להפצתו של וירוס הפפילומה. 

סיבות וגורמי סיכון

וירוס הפפילומה מועבר על ידי מגע מיני, מופץ על ידי מגע עם רקמות של איברי המין, ריריות, או נוזלי גוף, אשר נגועים בנגיף. הווירוס מועבר מאדם לאדם על ידי מגע מיני מלא או באמצעות מין אוראלי. וירוס קונדלימה יכול לפגוע בעור אשר אינו מכוסה על ידי קונדום, כך ששימוש בקונדום בלבד אינו מספיק בכדי למנוע ממך להידבק בוירוס. 

יתר על כן, מרבית בני האדם כלל אינם ערים לעובדה כי הם נשאים של הוירוס, ומרביתם אינם סובלים מהופעתם של תסמינים כלשהם, כלומר שהם כלל אינם מודעים לעובדה שהם אחראים להעברת המחלה לבן או בת זוגם ובכך הם בעצם תורמים להפצתו של וירוס הפפילומה.

תופעות נלוות וסיבוכים

זני הפפילומה האנושית 16 ו-18 יכולים לגרום באחוז קטן מהנדבקים להתפתחותם של גידולים סרטניים, הכוללים בין השאר את סרטן צוואר הרחם, סרטן החלחולת או פי הטבעת וסרטן הפין. במידה והזיהום נגרם כתוצאה מהידבקות באחד מזני הנגיף המוזכרים לעיל, עלולים להופיע שינויים טרום סרטניים בתאים וברקמות, וזאת מבלי שאלה יהיו מלווים בהופעתם של תסמינים כלשהם. עם זאת, יש לציין כי ברוב המקרים, המערכת החיסונית מפנה את הנגיף בצורה יעילה.

בקרב גברים הומוסקסואלים ישנה חשיפה גבוהה לנגיף, אשר עשויה לגרום לסרטן החלחולת, סרטן פי הטבעת ולסרטן הלוע.

שלא כמו מחלות מין זיהומיות אחרות, קונדומים לא תמיד מונעים את ההדבקות במחלה, מאחר והעברת המחלה אפשרית גם ממגע ידני בלבד.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הופעתן של יבלות באזור איברי המין היא תסמין אחד אשר יכול להביא לאבחון של וירוס הפפילומה. הרופא המטפל בך יבצע בדיקה חזותית פשוטה. זן הנגיף אשר גורם להופעתן של היבלות באזור איברי המין, אינו הזן של הנגיף אשר גורם להתפתחותם של תאים סרטניים.

נשים אשר נדבקות בוירוס שגורם להיווצרותם של תאים סרטניים, לא יגלו כל סממנים מחשידים לכך וייתכן כי תוצאות בדיקת הפאפ הראשונה שלהן תהיינה תקינות. בדיקת פאפ היא בדיקה אשר באמצעותה יכול הרופא המטפל לגלות סממנים של סרטן צוואר הרחם או לגלות את התפתחותם שינויים טרום סרטניים ברקמות.

על מנת לוודא כי השינויים ברקמות הן כתוצאה מהידבקות במחלה, ייתכן והרופא המטפל בך ימליץ על עריכת בדיקה גנטית על מנת לאבחן נשים שתוצאות בדיקות הפאפ שלהן הציגו ממצאים חריגים. בדיקה זו תוכל לומר לך ולרופא המטפל בך האם נדבקת בנגיף הפפילומה האנושי אשר גורם להיווצרותם של תאים סרטניים. רק זנים מסומים של נגיף הפפילומה האנושי יכולים לגרום להיווצרותם של תאים סרטניים. 

למעשה, זני וירוס הפפילומה האנושי שמספרם 16 ו- 18 אחראים לכ-70% מכלל מקרי סרטן צוואר הרחם. הבדיקה הגנטית תבוצע על פי רוב גם אצל נשים אשר החריגות שהתקבלו מבדיקת הפאפ שלהן היו מזעריות. בדיקה זו מבוצעת גם לעיתים כהליך שגרתי אצל נשים שעברו את גיל ה- 30.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בעוד שעדיין לא נמצאה תרופה לטיפול בנגיף הפפילומה האנושי, החדשות הטובות הן שהדלקת חולפת לרוב מעצמה, ללא כל צורך בטיפול. במידה וזה אינו המקרה, ויש צורך במתן טיפול, ישנן אפשרויות טיפול רבות ומגוונות נגד וירוס הפפילומה. יתר על כן, ככל שעולה שיעור בני האדם אשר בוחרים להתחסן בפני הווירוס כך יורד שיעור ההידבקות בנגיף.

לעת עתה, הטיפול בהידבקות במחלה מתמקד בעיקר בטיפול בתסמינים המלווים אותו וטיפול בזיהום אשר נוצר כתוצאה ממנו. התסמינים יכולים לכלול את הופעתן של יבלות באזור איברי המין כתוצאה מהידבקות בנגיף בעל רמת מסוכנות נמוכה (אשר בדרך כלל אינו גורם להיווצרותם של תאים סרטניים), וטיפול בתופעות טרם סרטניות אשר נוצרות כתוצאה מהידבקות בזנים המסוכנים יותר של וירוס פפילומה. 

הטיפול ביבלות המכונות קונדילומה כולל משחות, צריבה, טיפול בחשמל, טיפול בהקפאה וטיפול בלייזר. הטיפול אינו מכחיד את הווירוס, אשר יכול עדיין להימצא בשולי הרקמות הנגועות, ועל כן היבלות יכולות לשוב. 

מניעה

בישראל קיימים מספר חיסונים נגד זני וירוס הפפילומה האנושי אשר יכולים לגרום לסרטן. החיסון – GARDASIL יעיל נגד זני הווירוס 6,11,16 ו-18, הגורמים לרוב המוחלט של היבלות בדרכי המין ולכ-70% ממקרי סרטן צוואר הרחם. החיסון מיועד לילדים וילדות מגיל 9, וניתן עד גיל 45 לנשים ו-26 לגברים. מומלץ להתחסן לפני תחילת קיום מגע מיני וחשיפה אפשרית לווירוס. החיסון מספק הגנה מסוימת גם כנגד זנים אחרים של הווירוס. בנשים בין הגילאים 15-26 החיסון יעיל ב-98% במניעת סרטן צוואר הרחם וב-99% במניעת יבלות. בגברים בין הגילאים 16-26, לחיסון יעילות של כ-90% במניעת נגעים הקשורים בארבעת הזנים – 6,11,16 ו-18. החיסון בגברים הטרוסקסואלים תורם גם בהפחתת שיעורי ההדבקה בקרב נשים, ועל כן הוא חשוב.

חיסון נוסף בשם – CERVARIX, יעיל נגד זני הנגיף 16 ו-18, ואינו מקנה הגנה כנגד יבלות מין (אשר נגרמות על-ידי זנים אחרים של הנגיף). החיסון מיועד לילדות מגיל 9. לנשים בגיל 26 שאינן נמצאות במערכת יחסים קבוע מומלץ לשקול להתחסן בחיסון זה.

בישראל החיסון נגד נגיף הפפילומה מאושר מגיל 9, וניתן כחלק מתוכנית החיסונים לבנים ובנות בכיתה ח'.


פורומים, אקנה – פצעי בגרות

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
פגמינטציה הילה מלכה 02/12/2019 18:56
 • שלום אני שנה אחריי לידה,לאחר הלידה הפנים הפריחו ענני פגמינטציה , האם יש משחה שמעבירה את הכתמים אפילו מעלימה?הכתמים בצידי הפנים והמצח.

 • + הוסף תגובה
פיממנטציה ד"ר שמואל יורב 03/12/2019 11:40
 • לא הפורום המתאים .גשי לרופא עור .יש בהחלט טיפול

 • + הוסף תגובה
אפידו - צלקות ענת 26/11/2019 12:01
 • שלום רב, בעבר התייעצתי איתך לגבי שימוש באפידו לבני. עתה, לאחר כשלושה חודשים יש שיפור במצב האקנה של בני, אולם אני שמה לב שהיכן שהיו פצעים יש כעין צלקות/ חורים אדומים קטנים או ללא צבע, פשוט עור מחורר. האם הם ייעלמו? האם האפידו לא גרם לכך? האם יש להפסיק השימוש? תודה רבה

 • + הוסף תגובה
אפידו צלקות ד"ר שמואל יורב 03/12/2019 11:39
 • בהסתיגות שלא ראיתי מצב הפנים אין ביכולתי לדעת מה מצב העור .התרופה מתאימה לאקנה לא לצלקותו והיא לא הגורם להם אלא האקנה עצמה .יש להתיעץ עם רופא עור מומחה שיבדוק מצב האקנה והעור ויחליט על המשך טיפול

 • + הוסף תגובה
ראקוטן וקעקוע Arela 22/11/2019 16:19
 • רציתי לדעת כמה זמן מסיום הטיפול בראקוטן אפשר לעשות קעקוע?

 • + הוסף תגובה
רואקוטאן וקעקוע ד"ר שמואל יורב 24/11/2019 10:34
 • הייתי מייעץ בין חודש לחודשיים אחרי סיום הטיפול תלוי בעור. היוועץ פיזית עם רופא עור אחרי תום הטיפול

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!