דלג לתוכן

פרפרניה

late life Paraphrenia
המומחים של Infomed מסבירים:

פרפרניה היא סוג של פרנויה המתפתחת בזקנה. במרבית המקרים מדובר באמונה כוזבת המתמקדת בנושא מסוים ומציאותי, כאשר שאר חלקי האישיות נשמרים כפי שהיו. הפרפניות הנפוצות נוגעות ל"מחשבות רדיפה" הכוללות חשש מופרז מרמאות, פגיעה או ניצול ע"י הסביבה. כמו כן, יכולה הפרפניה להתמקד בחשש מבגידת בן/בת הזוג. נושא הבגידה נפוץ במיוחד כאשר אחד מבני הזוג צעיר או בריא יותר מבן הזוג השני.

הסיבות להתעוררות הפרפרניה מגוונות ומושפעות הן מתהליך של התדרדרות מנטלית ופגיעה בחושים (למשל, אדם ששמיעתו וראייתו מתדרדרים עשוי לחוש עצמו פגיע וחסר שליטה ולהפוך פגיע יותר לפיתוח חשדנות מופרזת) והן מטראומות בגילאים צעירים כגון הגירה, פרידה מההורים, מצבי בריחה והסתתרות וכן הלאה. בנוסף, נראה כי תסמינים "פרפרניים" מגנים על הלוקה בהם מפני רגשות קשים יותר של ייאוש, חרדה ודיכאון. לדוגמא, אדם אשר חושש מעזיבתה של אשתו הבריאה ממנו עשוי "להעדיף" את הקנאה והכעס עליה על פני תחושות הכאב, החשש ואובדן השליטה בחיים.

פעמים רבות מסייעת הפרפרניה לזקן לשלוט ולתפעל את סביבתו באופן שמאפשר לו לשמר תחושות שליטה ויכולת. עם זאת, הפרפרניה מביאה עמה גם סבל וחרדה משמעותיים ומומלץ מאוד לטפל בה על מנת להקל הן על הזקן והן על המטפלים בו. ראשית, יש להכיר בקשייו של הזקן ולהשתדל להקל עליו באמצעות ניסיון לבסס קשר של אמון ומציאת פתרונות מעשיים לחששותיו. לדוגמא, ניתן לאפשר לזקן החי בבית אבות לנעול את מגירותיו, להסביר לו מהי התרופה הניתנת לו וכן הלאה. בנוסף, ניתן להיעזר בטיפול תרופתי אנטי פסיכוטי או בטיפול פסיכולוגי, המאפשר הרגעה, תמיכה ושיפור הדימוי העצמי ותחושת הביטחון. בהמשך, עשוי המטפל לעזור למטופל לזהות את מערך החשיבה הבלתי הגיוני ולהמירו במערך יעיל יותר.

  המומחים שלנו לפסיכיאטריה

  רפואת שיניים
  ד"ר מנחם דויטש
  5.0
  ( 7 חוות דעת )
  "מצויינת"
  קראו עליי עוד
  רפואה אסתטית
  ד"ר מריאנה ויינרמן - רשת מרפאות קליניקה חדשנית ביותר אשר משתמשת בטכנולוגיות המתקדמות בעולם האסתטיקה ויופי
  קראו עליי עוד
  דימות
  פרופסור חן הופמן ד"ר חן הופמן מנהל שירות לנוירורדיולוגיה לא פולשנית, אחראי הדמיית מוח בילדים ובעוברים במחלקת הדימות, מרכז רפואי ע"ש שיבא, בית חולים תל השומר
  קראו עליי עוד
  לכל המומחים שלנו לפסיכיאטריה>
  באנר הצטרפות

  רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

  שווה לך להצטרף!
  youtube ערוץ הוידאו של
  Infomed
  הפייסבוק
  שלנו
  instagram האינסטגרם
  שלנו