דלג לתוכן

זאבת דיסקואידית (Discoid Lupus Erythematosus)

זאבת דיסקואידית, DLE (Discoid Lupus Erythematosus)
2 דקות קריאה
זאבת דיסקואידית

זאבת דיסקואידית (Discoid Lupus Eryrthematosus - DLE) היא מחלה דלקתית של העור היכולה להופיע כמחלה בפני עצמה, או כאחד הביטויים של זאבת אדמנתית מערכתית (Systemic Lupus Erythematosus). הנגעים האופייניים בעור למחלה זו שטוחים או מורמים מעט, בצבע אדמדם, עם גבול ברור שצבעו כהה מהעור הבריא, וקשקשת על פני הנגע. עם הזמן נגעים אלה נעשים עגולים ודמויי מטבע, עם מרכז שטוח, מצולק, שצבעו בהיר יותר מהעור הבריא.

הנגעים מופיעים בדרך כלל באזורים חשופים לשמש: על הפנים, באזור המחשוף ועל גבי האמות, אך גם באזורים שאינם חשופים, בעיקר על הקרקפת. נגעים בקרקפת עלולים להוביל להצטלקות ולאובדן בלתי הפיך של שיער באזור הנגוע.

זאבת דיסקואידית מתפתחת אצל 30%-15% מחולי זאבת אדמנתית מערכתית ויכולה להיות הביטוי הראשון למחלה אצל 5%-10% מהחולים. זאבת אדמנתית מערכתית שכיחה פי 7 מזאבת דיסקואידית. זאבת דיסקואידית מופיעה בדרך כלל בגיל 40-20 ופוגעת בשני המינים אך בנשים פי 3 מאשר בגברים. גורמים סביבתיים כגון חשיפה לקרני UVB ועישון סיגריות, יכולים לעורר או להחמיר זאבת דיסקואידית. חבלה בעור יכולה לעורר נגעים חדשים. האבחון נקבע על ידי ביופסיה מהעור.

ד"ר דפנה פארן

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

טיפולים ותרופות

הימנעות מחשיפה לשמש והפסקת עישון הם תנאי בסיסי לטיפול מונע.

טיפול מקומי בזריקות קורטיקוסטרואידים לאזור העור הנגוע, עשוי לעזור אם בנגעים יש תהליך דלקתי פעיל, אך אינו יעיל לטיפול בעור מצולק. הטיפול בתרופות היעיל ביותר בזאבת דיסקואידית הוא באמצעות תרופות לטיפול במלריה (Anti-malarial drugs). לעיתים יש צורך במישלב של שתי תרופות נוגדות מלריה.

אם אין תגובה לתרופות אלה ניתן לעיתים לטפל באמצעות תרופות הנהוגות לגבי זאבת אדמנתית מערכתית. בשנים האחרונות חודש הטיפול בתרופה בשם תלידומיד (Thalidomide) אשר נמצאה יעילה ביותר בטיפול בזאבת דיסקואידית, עמידה לתרופות נוגדות מלריה. הטיפול בתרופה זו כרוך בהשפעות לוואי והוא אסור לטיפול בנשים בגיל הפוריות בשל הסכנה למומים מלידה בעובר. על כן מוגבל הטיפול רק למצבים שאינם מגיבים לתרופות אחרות.

חשוב להתחיל טיפול בשלב מוקדם של המחלה בשל הסיכון להצטלקות בלתי הפיכה. את הצטלקות הנגעים ניתן להסוות על ידי תכשירי איפור.

לאחרונה יש דיווחים על טיפול בניתוח פלסטי העשוי להצליח, כשאין כל עדות לתהליך דלקתי פעיל בעור, אך יש להדגיש שעצם הניתוח והחבלה בעור עלולים לעורר נגעים נוספים של זאבת דיסקואידית.
רופאים בתחום
ד"ר מאיר באבאיב
ד"ר מאיר באבאיב עור ומין
ד"ר אוליבר קרייגר
ד"ר אוליבר קרייגר עור ומין
ד"ר שמואל יורב
ד"ר שמואל יורב עור ומין

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום פיברומיאלגיה

בניהולו של ד"ר יונתן וולמן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו