דלג לתוכן

ברדיקרדיה (Bradycardia)

ברדיקרדיה, דופק איטי (Bradycardia)
2 דקות קריאה
מקור השם ברדיקרדיה יווני, ברדי = איטי, קורדיס = לב. קצב לב איטי מוגדר כמהירות נמוכה מ-60 פעימות לדקה.

קצב הלב מוכתב על ידי יצירה אוטומטית של פעילות חשמלית בקשרית הסינו-אטריאלית הממוקמת בחלקו העליון של הפרוזדור הימני. הפעילות החשמלית מתפשטת משם לפרוזדורים, לקשרית הפרוזדורית-חדרית ודרך צרורות ההולכה לחדרי הלב. פעילות זו מווסתת על ידי מערכת העצבים האוטונומית ועל ידי בלוטות ההפרשה הפנימית, כך שקצב הלב מותאם לצורכי הגוף המשתנים, כדי לשמור על תפוקת לב (מכפלת נפח הפעימה במהירות הדופק לדקה) מיטבית לצורך נתון.

קצב לב תקין הוא גבוה בזמן מאמץ, בעת התרגשות ומתח, וכנלווה למחלות חום, ירידה בנפח הדם והתייבשות. הוא איטי בזמן שינה ומנוחה. אצל מבוגרים קצב הלב נמוך מאשר אצל צעירים. בספורטאים בעלי כושר גופני גבוה קצב הלב במנוחה נמוך במיוחד.

סימפטומים

דופק איטי הגורם לתפוקת לב נמוכה יכול להתבטא בחולשה, בעייפות, בקוצר נשימה, בכאבים בבית החזה, בהפרעה בשיווי המשקל ובסחרחורת עד לאיבוד הכרה ומוות.

סיבות וגורמי סיכון

תרופות מקבוצת החוסמים של קולטני המערכת הסימפתטית, תרופות המעוררות את המערכת הפראסימפתטית, דיגוקסין, וחלק מהתרופות המעכבות את תעלות הסידן. השפעתן של התרופות המפורטות יכולה להיות בשל האטת הקצב של יצירת הפעילות החשמלית בקשרית הסינו-אטריאלית, ו/או בשל עיכוב העברתה לחדרי הלב. גם הפרעה במאזן המלחים עלולה לגרום לדופק איטי. דופק איטי עלול להיגרם מיצירת פעילות חשמלית בקצב איטי מדי (מישנית להפרעה בתפקוד הקשרית הסינו-אטריאלית), או מהפרעה בהובלת פעילות זו לחדרי הלב.

אבחון ובדיקות

יש לוודא שהדופק האיטי אינו מישני לנטילת תרופות הגורמות להאטתו, ולשלול סטייה ברמות האשלגן, הסידן והמגנזיום בדם העלולה לגרום להפרעה זו.

טיפולים ותרופות

הצורך בטיפול בדופק האיטי (כל זמן שאינו נמוך באופן קיצוני, 30-20 לדקה), נקבע על פי הופעת התסמינים. הופעתם תלויה בתפוקת הלב ובנפח הפעימה.

רק לאחר אבחון של הפרעה ראשונית במערכת ההולכה החשמלית, או כאשר קיים צורך במתן תרופות המאטות את מהירות הקצב, ולא ניתן להפסיקן, שותלים קוצב לב. קוצב לב הוא הטיפול היעיל, הבטוח וההכרחי המבטיח מהירות דופק תקינה ומתאימה למרב הצרכים הפיזיולוגיים.
רופאים בתחום
פרופ' יורם אגמון
פרופ' יורם אגמון קרדיולוגיה
ד"ר דניאל מונקיאר
ד"ר דניאל מונקיאר קרדיולוגיה
פרופ' יוסף שמש
פרופ' יוסף שמש קרדיולוגיה

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא ברדיקרדיה

קוצב לב - המדריך המלא
קוצב לב - המדריך המלא
ד"ר רון סלע, מנהל היחידה להפרעות ק מאת: ד"ר רון סלע, מנהל היחידה להפרעות ק 07/01/2014

קוצב לב הוא מכשיר קטן המושתל בבית החזה או הבטן, לטיפול בהפרעות קצב לב. הפרעות קצב לב כוללות מצבים בהם הלב פועם לאט ... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום ניתוחי לב

בניהולו של ד"ר דוד יעקובי
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו