דלג לתוכן

אירוע כלילי חד

Acute coronary event
clipboard
אירוע כלילי חד יכול להיות כל אחת מכמה תסמונות קליניות הנגרמות מקרע ברובד טרשתי באחד מעורקי הלב (עורק כלילי). בעקבות כך נוצר קריש הגורם להיצרות או אף לחסימה של העורק הכלילי. אם ההיצרות או החסימה הנוצרת בעורק נמשכת זמן קצר מכדי גרימת נזק לשריר הלב, אזי מדובר בתעוקה לא יציבה. אם החסימה בעורק הכלילי ממושכת יותר עלול להיגרם לשריר הלב נזק בלתי הפיך - מצב המוגדר כאוטם.
המומחים של Infomed מסבירים:
אירוע כלילי חד יכול להיות כל אחד מבין כמה תסמונות קליניות הנגרמות מקרע ברובד טרשתי באחד מעורקי הלב (עורק כלילי), ומישנית לכך נוצר קריש הגורם להיצרות או אף לחסימה של העורק הכלילי. אם ההיצרות או החסימה הנוצרת בעורק נמשכת זמן קצר מכדי גרימת נזק לשריר הלב, אזי מדובר בתעוקה לא יציבה. אם החסימה בעורק הכלילי ממושכת יותר עלול להיגרם לשריר הלב נזק בלתי הפיך - מצב המוגדר כאוטם.

מבדילים בין אוטמים "לא מלאים" שהם תוצאה של חסימה זמנית של העורק הכלילי ואשר מהווים עם תעוקה לא יציבה את המכלול המכונה "אירוע כלילי", לבין אוטמים הנגרמים עקב חסימה מלאה וממושכת של העורק (אוטם שריר הלב). מבחינים בין שני סוגי האוטמים לפי הממצאים בתרשים האק"ג.

מתוך כלל החולים שלקו באירוע כלילי חד 5%-2% מהחולים אינם שורדים ו-15%-5% לוקים באוטם חד בשריר הלב במהלך החודש הראשון שלאחר האירוע החד. במהלך השנה הראשונה למעלה מ-25% מהחולים חוזרים לאשפוז בשל הישנות התלונות, ו-10%-4% אינם שורדים.

המומחים שלנו לקרדיולוגיה

קרדיולוגיה
ד"ר נימר סמנייה מנהל שירות אלקטרופיזיולוגיה במחלקה קרדיולוגית מרכז רפואי בני ציון
קראו עליי עוד
קרדיולוגיה
ד"ר יונתן בלקין מנהל יחידת הלב בית חולים שערי צדק
קראו עליי עוד
לכל המומחים שלנו לקרדיולוגיה>

מאמרים בנושא אירוע כלילי חד

מחקר: כמה בשר אדום אפשר לאכול בלי להסתכן?
מחקר: כמה בשר אדום אפשר לאכול בלי להסתכן?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 29/07/2014

מחקר אירופאי חדש טוען כי גברים שצורכים כמויות מתונות של בשר אדום מעובד עלולים להיות בסיכון לתמותה ממחלות לב. כמה בש... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום ניתוחי לב

בניהולו של ד"ר דוד יעקובי
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו