דלג לתוכן

נוירופתיה דלקתית (Inflammatory neuropathy)

1 דקות קריאה

נוירופתיה דלקתית

נוירופתיה דלקתית נגרמת על ידי תהליכים דלקתיים שמעורבים בהם העצבים ההיקפיים בגלל חדירה ישירה של מחוללי זיהום לעצב או תקיפת העצב על ידי תאי מערכת החיסון, ללא נוכחות מחולל זיהום בתוך העצב.

מבין הנוירופתיות הזיהומיות, השכיחה ביותר היא מחלת הצרעת, שבה החיידק מתרבה בעיקר בעצבים תחושתיים הסמוכים לפני שטח העור. מידת התגובה החיסונית לנוכחות החיידק קובעת את אופי הסתמנות המחלה. בנוסף, שכיחה גם מעורבותם של העצבים ההיקפיים בזיהום מנגיף HIV ובזיהומים מנגיפים ממשפחת ההרפס.


בין הנוירופתיות המושרות על ידי תגובה חיסונית ללא זיהום תוך-עצבי פעיל, הבולטת ביותר היא תסמונת גייאן-ברה. עם זאת קיימות פולי-נוירופתיות רבות אחרות, ברובן כרוניות, שבהן לתגובה החיסונית הדלקתית תפקיד מפתח בגרימת המחלה. 

קבוצה נוספת של נוירופתיות דלקתיות היא קבוצת המונו-נוירופתיות שבהן נפגע עצב יחיד או קבוצת עצבים ממוקמת כגון מיקלעת עצבי היד. העצב שנפגע בשכיחות הגבוהה ביותר הוא עצב הפנים (Facial nerve). מצב זה מתבטא לרוב בשיתוק חד-צדדי של שרירי ההבעה בפנים ונגרם לעיתים מנגיף הרפס. במרבית המונו-נוירופתיות הדלקתיות המהלך הוא חד ויש סיכויי החלמה טובים.

פרופ' יצחק ווירגין

אבחון ובדיקות

במקרים אלו הבירור כולל תבחיני הולכה עצבית, דיקור תעלת השדרה, בדיקות לנוגדנים כנגד מרכיבי העצב והתקנת ביופסיה מעצב תחושתי. בשיעור ניכר של המקרים ניתן להגיע לאבחון ולהתאמת טיפול באמצעות תרופות המדכאות את מערכת החיסון.

רופאים בתחום
ד"ר מיכאל אינספקטור
ד"ר מיכאל אינספקטור נוירולוגיה
ד"ר ניזאר חוראני
ד"ר ניזאר חוראני נוירולוגיה
ד"ר משה הוברמן
ד"ר משה הוברמן נוירולוגיה

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום פרקינסון והפרעות תנועה

בניהולו של ד"ר סיימון ישראלי-קורן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו