דלג לתוכן

קוושיורקור (Kwashiorkor)

תזונה נכונה
2 דקות קריאה
קוושיורקור מתאר מצב של תת-תזונה הנובעת בעיקרה מחסר של חלבון. חסרים תזונתיים משולבים בדרך כלל בחסרים של אנרגיה ושל חלבון. כאשר החסר העיקרי הוא של חלבון, נקרא המצב קוושיורקור. לעומת זאת כאשר החסר התזונתי העיקרי הוא של אנרגיה, נקרא המצב מרזמוס.
מקור המונח קוושיורקור הוא מניב אפריקני שמשמעותו, "המחלה של התינוק המודח". ואומנם, קוושיורקור מופיע בילדים מגיל הינקות ועד גיל שלוש "שהודחו" מהנקה בעקבות הולדת תינוק נוסף במשפחה. הפסקת ההנקה והמעבר לדיאטת דלת חלבון, מביאה לתינוק את המחלה.
בארצות בהן קוושיורקור אנדמי, הדיאטה מבוססת בעיקרה על מקורות סוכריים הדלים בתכולת החלבון ובאיכותו, כמו: אורז לבן, תירס ובטטה. דיאטה מסוג זה, מביאה למצב בו הילד נראה כביכול שמן ולכן יש הקוראים לו "ילד סוכר" (Sugar baby). נוסף על צריכת חלבון לא מספקת בדיאטה, חסר בחלבונים יכול להיווצר גם במצבים נדירים יותר כתוצאה מחוסר ספיגה (שלשול כרוני), מאיבוד של חלבון (בעיה בכליות, זיהומים, כוויות) או מחוסר ייצור שלו (מחלת כבד כרונית).

ד"ר און אבי

סימפטומים

בתחילה מבחינים בשינויים התנהגותיים בילד החולה, כמו עייפות, אידשון, או אי-שקט.
הסימן הבולט של תת-תזונה חלבונית מתבטא בבצקת גומתית, אשר מתחילה בדרך כלל ברגליים, אך מתקדמת לפנים ולגפיים העליונים במקרים הקשים יותר. חוסר עלייה במשקל בולט בדרך כלל, אך יכול להיות גם מוסווה על ידי הבצקת.
ברוב הילדים יש גם ביטויים בעור הכוללים: דלקת, קשקשת, שינוי בצבע וקילוף. הממצאים בעור בולטים יותר באזורים המכוסים ולא באלה החשופים לשמש (בניגוד למחלת הפלגרה), הציפורניים דקות ורכות. השיער דליל, יבש ושביר וצבעו משתנה לאדום או לצהוב-אפור. לעיתים מבחינים בצבעים שונים בשיער (סימן הדגל = Flag sign) המבטאים תקופות מתחלפות לסירוגין של צריכה תקינה בצריכה חסרה בחלבון. החולים נראים חיוורים, עם קצות גפיים קרים ובטן תפוחה. הכבד מוגדל מישנית להסננה שומנית. הילדים חשופים לזיהומים חדים וכרוניים עקב פגיעה במערכת החיסון כתוצאה מתת-תזונה. זיהומים אלו, הם הגורם העיקרי לתמותה בקוושיורקור.

טיפולים ותרופות

טיפול מונע באזורים מועדים נעשה במתן דיאטה עשירה בחלבונים ובחומצות אמינו חיוניות. בילד שפיתח כבר תת-תזונה, יש לטפל בזהירות ובהדרגה, כדי למנוע סיבוכים אפשריים - אם התיקון הדיאטטי ניתן מהר מדי. בנוסף למתן הקלוריות והחלבונים יש להוסיף ויטמינים (בעיקר ויטמין A), מינרלים (בעיקר אשלגן, זרחן ומגנזיום) ולטפל בזיהומים הנלווים.

שאלות ותשובות

שאלות מתוך פורום טיפולי קנאביס בילדים

בניהולו של ד"ר ורוניקה צ'רנוחה
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו