דלג לתוכן

צפדינה (Scurvy)

2 דקות קריאה
צפדינה (סקורבוט) היא מחלה נדירה, מופיעה בעיקר אצל ילדים על רקע של חסר בוויטמין C.
תפקיד ויטמין C - ויטמין C או בשמו האחר חומצה אסקורבית (Ascorbic acid) חיוני ליצירה של פרולין והידרוקסיפרולין שהם חומצות אמינו מהמרכיבים העיקריים של הקולגן. רקמת הקולגן היא המרכיב העיקרי אם כי לא הבלעדי של החומר החוץ-תאי בגוף האדם. תפקיד חיוני נוסף לוויטמין C, בהיותו נוגד חמצון הוא מנטרל את תוצרי הפירוק של החמצן שהם רעילים לגוף האדם.
צפדינה (חסר ויטמין C) נובעת מצריכה בלתי מספקת של ויטמין C. ליילוד יש בדרך כלל כמות מספקת של ויטמין C במאגרי הגוף, ולכן המחלה אינה מופיעה אלא לאחר גיל חצי שנה, למעט במקרים של תת-תזונה חדה של האם ההרה, וחוסר אספקה של ויטמין C מהאם לעובר ברחמה, או בהנקה. המחלה כאמור מופיעה לאחר גיל 6 חודשים אצל תינוקות שאינם מקבלים במזונם פירות וירקות. כיום, המחלה נדירה ביותר מכיוון שהתינוקות מוזנים בהנקה או בחלופות חלב, פורמולות, המכילות כמויות נאות של ויטמין C.

ד"ר רייף שמעון

סימפטומים

חסר ויטמין C משבש את ייצור הקולגן בכל הרקמות, וסימני המחלה מופיעים על רקע זה.
התינוק מאבד תיאבון, מפגין אי-שקט, התפתחותו וערנותו נפגעות, מופיעה חולשה כללית והתינוק נעשה רגיש לכל מגע. עקב פגיעה בייצור קולגן שהוא מרכיב חשוב של הרקמה הלא גרמית של העצם, קיימת פגיעה בייצור העצם גם כן. במצב זה מופיעים דימומים מתחת למעטפת של רקמת החיבור של העצם הגורמים לכאבים בעצמות, וכתוצאה מכך עולה רגישותו של התינוק לכל מגע. התינוק שוכב בתנוחה אופיינית של צפרדע.
קיימת נטייה לדימומים בריריות במיוחד בחניכיים. יש איבוד שיניים מוקדם הנובע אף הוא מהפגיעה בייצור הקולגן שהוא מרכיב חיוני של החניכים. הדימומים יכולים להופיע גם כשטפי דם בעור, דימום בשתן ובמערכת העיכול. גם תהליך ריפוי פצעים מופרע עקב הפגם בייצור הקולגן. בצילומי רנטגן העצמות נראות כזכוכית עכורה. ניתן לראות שברים ודימומים מתחת למעטפת העצם.

טיפולים ותרופות

הטיפול הבלעדי במחלה הוא מתן ויטמין C. הטיפול המיטבי הוא מניעת המחלה על ידי דיאטה המכילה כמות מספקת של ויטמין C כמו פרי הדר.
רופאים בתחום
ד"ר דני בלום
ד"ר דני בלום ילדים
ד"ר אבי ברכר
ד"ר אבי ברכר ילדים
ד"ר מרים אמונה אופק
ד"ר מרים אמונה אופק ילדים
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו