דלג לתוכן

יתר לחץ דם שערי במבוגרים

Portal hypertension
המומחים של Infomed מסבירים:
יתר לחץ דם שערי הוא מצב בו לחץ הדם במערכת שער הכבד עולה. מערכת השער היא מערכת ורידים היוצאת מאיברי מערכת העיכול: קיבה, מעיים, טחול ולבלב ומנקזת דם לווריד השער. זהו וריד ראשי המוביל כשני שלישים מאספקת הדם לכבד. כך מגיעים אל הכבד אבות מזון הנספגים בתהליך העיכול.

כיוון שמדובר במערכת ורידית, לחץ הדם בתוכה נמוך (פחות מ-5 ממ"כ) ואינו קשור ללחץ הדם העורקי הנמדד בבדיקת לחץ דם שגרתית. את הלחץ השערי ניתן למדוד רק באמצעים חודרניים. עלייה בלחץ השערי מתרחשת בעקבות חסימה במערכת השער. הגורם העיקרי לכך הוא צמקת הכבד. במחלה זו, מוחלפת רקמת הכבד ברקמת צלקת. הגורמים השכיחים לצמקת הכבד הם שתיית אלכוהול וזיהום בנגיפי דלקת הכבד (הפטיטיס) B ו-C. הצטלקות הכבד גורמת הפרעה לזרימת הדם במערכת השער. סיבות אחרות ליתר לחץ דם שערי הן פקקת (תרומבוזיס) של וריד השער או ורידי הכבד ומחלת הבילהרציה.

ההפרעה בזרימה במערכת השער מביאה לפתיחת מעקפים טבעיים. דליות הוושט הן ורידים הבולטים לחלל הוושט באזור חיבורו לקיבה והן חלק מן המעקפים הללו. טחורים הם דוגמה נוספת לתופעה זו. לחץ גבוה בדליות הוושט עלול לגרום להתפוצצותן.

דימום מדליות הוושט הוא אחד הביטויים הקשים ביותר של יתר לחץ דם שערי. החולים יגיעו לרוב לאשפוז בשל הקאה דמית, או שיחרה (צואה שחורה כתוצאה מנוכחות דם מעוכל). הטיפול בדימום מדליות, כולל: קשירה או סתימה של הדליות דרך גסטרוסקופ (מכשיר פיברו-אופטי המוחדר דרך הוושט אל הקיבה), מתן תרופות להורדת הלחץ השערי וביצוע מעקף מלאכותי בצנתור או בניתוח. צמקת הכבד עם יתר לחץ דם שערי היא הסיבה הנפוצה ביותר להשתלת כבד. טיפול בתרופות מקבוצת חוסמי הקולטנים הבטא אדרנרגיים (פרופרנולול) יעיל למניעת דימום מדליות בחולים הנמצאים בסכנה לכך.

ביטויים אחרים של יתר לחץ דם שערי הם מיימת ואנצפלופתיה. מיימת היא הצטברות נוזל בחלל הצפק (המעטפת המצפה את המעיים). הטיפול העיקרי הוא מתן תרופות משָתְנות. אנצפלופתיה כבדית היא תסמונת עצבית-פסיכיאטרית הנובעת מ"הרעלת המוח" על ידי חומרים אשר עקפו את הכבד. הטיפול כולל: הקפדה על מניעת אכילת יתר של חלבון, מניעת עצירות ושמירה על מאזן מלחים (בעיקר אשלגן).

פרופ' עמנואל סיקולר

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007
  • סוגים נפוצים

     

המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה ופנימית

רפואת שיניים
מרפאת מרקוביץ'- מרכז מומחים ברפואת שיניים
4.9
( 31 חוות דעת )
"רופא אדיב ומקצועי"
קראו עליי עוד
דימות
פרופסור חן הופמן ד"ר חן הופמן מנהל שירות לנוירורדיולוגיה לא פולשנית, אחראי הדמיית מוח בילדים ובעוברים במחלקת הדימות, מרכז רפואי ע"ש שיבא, בית חולים תל השומר
קראו עליי עוד
עור ומין
ד"ר הלנה מרטינז
4.7
( 21 חוות דעת )
"ממליצה בחום על דוקטור מרטינז"
קראו עליי עוד לקביעת תור
לכל המומחים שלנו לגסטרואנטרולוגיה ופנימית>

מאמרים בנושא יתר לחץ דם שערי במבוגרים

המלחמה ביתר לחץ דם
המלחמה ביתר לחץ דם
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 18/03/2012

יתר לחץ דם היא גורם סיכון עיקרי למחלות לב, כלי דם ושבץ מוחי. יתר לחץ דם ידוע גם בשם "הרוצח השקט" – היות והוא אמנם ק... לכתבה המלאה

לא רק בלב: לחץ דם גבוה פוגע גם במוח
לא רק בלב: לחץ דם גבוה פוגע גם במוח
יקי רוטמן, מערכת אינפומד מאת: יקי רוטמן, מערכת אינפומד 29/01/2015

ידוע לכל כי לחץ דם גבוה עשוי להוביל להתקף לב, אולם גם המוח נמצא בסכנה. כיצד יתר לחץ דם לא מאוזן מעלה את הסיכוי ללקו... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום גסטרו

בניהול פרופ' דן קרטר
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו