דלג לתוכן

תסמונת הרגל הקופצת (Willis-Ekbom disease)

תסמונת הרגל הקופצת, Willis-Ekbom disease, Restless leg syndrome (Willis-Ekbom disease)
3 דקות קריאה
תסמונת הרגל הקופצת (Restless Leg Syndrome - RLS, ידועה גם כתסמונת ויליס-אקבום), היא תסמונת שמתאפיינת בתחושת אי-נוחות ברגליים עם ביטויים שונים (כאבים בעלי אופי של שריפה, נימול, גירוד, עקצוצים בגפיים ובמיוחד ברגליים, תחושת קפיצות ברגליים). 

אומנם התיאור הקליני של תסמונת הרגל הקופצת  קיים לפחות 400 שנה, אך רק בשנים אחרונות עלתה המודעות בהקשר הרפואי. נראה שבין 15%-8% מהאוכלוסייה הכללית לוקה בתסמונת הרגל הקופצת בצורות שונות.

לפעמים מדובר במחלה משפחתית (Familial RLS) שבכל אחד מן הדורות היא מתבטאת בדרגות שונות, ולא תמיד מחייבת טיפול בתרופות. באותן המשפחות, מזהים את התופעה בגיל הילדות בשם "כאבי גדילה" (Growing pain), או מסבירים את הקושי להתמיד בישיבה ב"היפראקטיביות".

ד"ר מריאטה אנקה-הרשקוביץ

סימפטומים

התסמינים נוטים להופיע במצבים פסיביים במיוחד כמו במהלך צפייה בטלוויזיה, שכיבה במיטה בצהריים או בלילה, עד כדי אי-יכולת לשכב למעלה ממספר שניות בתנוחה אחת, עם צורך לקום, ללכת, לזוז, כדי למתן את התופעה.

כתוצאה מכך השינה הפיזיולוגית נפגעת בגלל קושי להירדם. בנוסף, ב-80% מהמקרים משתלבת הפרעה מוטורית ברגליים תוך כדי שינה, כמו תנועות מחזוריות של הרגליים.
כך גם איכות השינה נפגעת בנוסף להתקצרותה, פגם שמתבטא במהלך היום למחרת בעייפות, בנמנום, בקשיי ריכוז, ולפעמים בכאבים בגפיים בשעות הבוקר.

סיבות וגורמי סיכון

במרבית המקרים לא ידועה הסיבה המדוייקת להופעת תסמונת הרגל הקופצת. מדענים מעריכים שקיים קשר להפרעה ברמות הדופמין במוח, האחראי בין השאר על ויסות פעילות השרירים במוח.

כמו כן ידוע כי קיים קשר גנטי ולכ-50% מהלוקים בה בגיל צעיר יש הורה שסובל ממנה. ישנן השערות לגבי גנים מסויימים שפגיעה בהם קשורה בהופעת התסמונת.

כמו כן ישנה קורלציה למצבים רפואיים נוספים כמו הריון (במיוחד בשליש האחרון שלו) נוירופתיה פריפרית, חוסר ברזל ואי ספיקת כליות. כאשר מצבים אלו חולפים התסמונת עשויה להיעלם.
מבוגרים רבים מתארים שכילדים הם סבלו מכאבי גדילה וזכור להם שהוריהם נהגו לשפשף להם את הרגליים על מנת שירדמו.
כמו כן יכולה היא להיגרם מנטילת תרופות כנגד אי-שקט פסיכו-מוטורי כמו תרופות נירולפטיות שניתנות בפסיכיאטריה, או תרופות אנטי-דיכאוניות.

אבחון ובדיקות

נקבע על בסיס קליני. רצוי להיבדק על ידי נוירולוג, כדי לבנות את תוכנית הבירור והטיפול. בדיקות מעבדה מסייעות לבירור אם קיימת הפרעה מטבולית בדם או פגיעה עצבית היקפית. כמו כן במעבדת שינה מבוצע בירור לקביעת היקף התופעה.

טיפולים ותרופות

במקרים בהם ישנו גורם למחלה כמו חוסר ברזל או נוירופתיה פריפרית, טיפול בגורם כמו מתן ברזל במידת הצורך, יכול להקל בצורה משמעותית ואף להעלים את הבעיה.

אם לא מזהים גורם לתסמונת הטיפול מתמקד בשינוי אורח חיים או תרופות ללא מרשם:

- משככי כאבים פשוטים כמו תכשירים המבוססים על איבופרופן או פאראצטמול.
- אמבטיות חמות ועיסוי של הרגליים.
- חימום או קירור מקומי.
- שיטות הרפיה כמו יוגה או מדיטציה מומלצות במיוחד לפני השינה שכן הן מפחיתות מתחים שמגבירים את התסמונת.
- היגיינת שינה: עייפות מחמירה את התסמונת וכך נוצר מעגל קסמים בו העייפות מגבירה את התסמונת והתסמונת גורמת לחוסר יכולת לישון ומגבירה את העייפות. לכן מומלץ לשמור על היגיינת שינה הכוללת שינה בסביבה שקטה , קרירה ונוחה, להקפיד על שעות שינה ויקיצה קבועות ולהקפיד על כמות מספקת של שעות שינה.
- פעילות גופנית סדירה בעצימות בינונית.
- הימנעות מקפאין כולל שוקולד, משקאות המכילים קפאין כמו קפה תה או קולה.
- הפסקה או לפחות הפחתה בכמות האלכוהול והסיגריות.

כאשר צעדים של שינוי אורח חיים אינם עוזרים יש צורך בשימוש בתרופות מרשם. מדובר בתרופות שמיועדות לטיפול במחלות אחרות אולם הניסיון הרפואי מעיד שבחלק מהמקרים הן מסייעות גם לתסמונת זו.

- תרופות לפרקינסון: תרופות אלו משפיעות על רמות הדופמין במוח שאינן תינות בחלק מן המקרים. תרופות אלו משפיעות על המרכזים במוח שאחראים על ויסות פעילות שרירי התנועה בגוף. הן מאושרות לשימוש על ידי הFDA רק במצבים חמורים במידה בינונית עד קשה. חשוב לציין שלמחלה זו אין קשר למחלת פרקינסון והיא לא מהווה גורם סיכון לפרקינסון.

- תרופות למחלת הנפילה (אפילפסיה) תרופות כמו גבאפנטין מסייעות בחלק מהמקרים.

- אופיאטים: משככי כאבים חזקים עם סכנת התמכרות במינונים גבוהים. תרופות אלו משמשות לטיפול בכל רמות החומרה של התסמונת.

- מרפי שרירים ותרופות שינה: תרופות אלה נקראות בנזודיאזפינים משפרות את איכות השינה בלילה על ידי סיוע בהירדמות ושינה עמוקה יותר. אבל, אין להן השפעה על התחושה ברגל שנותרת בעינה. החיסרון המרכזי של תרופות אלו הוא שהן עלולות להוביל לישנוניות במהלך היום.

כאשר מטופלים בתרופות לעתים התרופות יכולות להפסיק להשפיע או לגרום לכך שהסימפטומים מופיעים בשעה מוקדמת יותר במהלך היום. תופעה זו נקרא אוגמנטציה (חיזוק). חשוב ליידע במצבים אלו את הרופא על מנת שישנה את הטיפול התרופתי.

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר דוד אוריון
ד"ר דוד אוריון נוירולוגיה
ד"ר אבי גדות
ד"ר אבי גדות נוירולוגיה
ד"ר רפיק מסאלחה
ד"ר רפיק מסאלחה נוירולוגיה
הצטרפו לניוזלטר השבועי של אינפומד

שאלות ותשובות

מאמרים בנושא תסמונת הרגל הקופצת

10 סיבות להפרעות שינה
10 סיבות להפרעות שינה
מרגנית בניש מערכת אינפומד מאת: מרגנית בניש מערכת אינפומד 21/08/2013

פעמים רבות אנו מוצאים עצמנו מתהפכים מצד לצד במיטה ומתקשים להרדם, מקיצים במהלך הלילה וגוררים את העייפות ליום שלמחרת.... לכתבה המלאה

שאלות מתוך פורום פרקינסון והפרעות תנועה

בניהולו של ד"ר סיימון ישראלי-קורן
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו