דלג לתוכן

שיעול נבחני

סטרידור | Stridor
המומחים של Infomed מסבירים:

שיעול נבחני עשוי להיות המפחיד מבין המחלות השכיחות שהורים מכירים. הוא מופיע בדרך כלל אצל ילדים מתחת לגיל שלוש או ארבע. באמצע הלילה עשוי הילד להתיישב במיטה ולהיאבק כדי לנשום אוויר. בדרך כלל המצב ילווה בשיעול מאזור מיתרי הקול בגרון, שנשמע כמו נביחה של כלב ים. התסמינים של הילד כה מבהילים עד שהם גורמים בדרך כלל פאניקה. עם זאת, ברוב המקרים ניתן להקל על הבעיות החמורות ביותר של מצב זה בבית בצורה בטוחה, בקלות ובמהירות. 

שיעול נבחני נגרם על-ידי מספר נגיפים (וירוסים). הדלקת הנגיפית גורמת לנפיחות ולזרימה החוצה של הפרשות בבית הקול (לרינקס), בקנה הנשימה (טרכיאה) ובסמפונות (ברונכים), שהם הצינורות הגדולים שמוליכים לריאות. שמה הרפואי של הדלקת כולל את כל המבנים שנפגעים: לרינגוטרכיאוברונכיטיס או בשמה האחר קרופ (croup). הקוטר של דרכי הנשימה אצל ילד צעיר מוצר על-ידי הנפיחות והגירוי הנוסף של ההפרשות, שעשויות להתייבש ולהיקרש ולהקשות על הנשימה. בנוסף יכולות להיות הרבה התכווצויות של דרכי הנשימה, שמסבכות עוד יותר את הבעיה. מטרת הטיפול היא המסת ההפרשות היבשות.

אצל חלק מהילדים שיעול נבחני הוא בעיה חוזרת. ילדים אלו יכולים לסבול משלושה או ארבעה התקפים של המחלה. הדבר לא משקף בדרך כלל בעיה חמורה הגורמת לכך, אך כדאי להתייעץ עם רופא/ה בעניין. כאשר הילדים גדלים ודרכי הנשימה גדלות ומתרחבות, מפסיקים לסבול מהשיעול הנבחני. המחלה נדירה לאחר גיל שבע.

אפיגלוטיטיס או דלקת חיידקית של מכסה קנה הנשימה
לעיתים ניתן לטעות בין חסימה חמורה יותר של דרכי האוויר הנגרמת על-ידי זיהום חיידקי לבין שיעול נבחני על רקע זיהום נגיפי. ילדים עם אפיגלוטיטיס מתקשים על-פי רוב יותר בנשימה. הם עשויים להתקשות מאוד לבלוע רוק ואף להזיל ריר. פעמים רבות הם נאבקים לנשום אוויר כשראשם מוטה קדימה והלסת נשלחת החוצה. תוכנית החיסונים הרגילה של כל התינוקות בארץ כוללת חיסון כנגד חיידק בשם המופילוס אינפלואנזה B, שהיה אחראי לרוב המקרים של אפיגלוטיטיס. לפיכך, המחלה זו נדירה כיום.
אפיגלוטיטיס אינה חולפת באמצעים הפשוטים שמקלים במהירות על השיעול הנבחני. במקרה של חשד לאפיגלוטיטיס יש לפנות לקבלת טיפול רפואי מיידי.

 • טיפולים ותרופות

  טיפול ביתי
  שיעול נבחני יכול להגיב לאדים, וניתן לספקם ביעילות על-ידי מכשיר אדים קרים. מכשירי אדים קרים עדיפים על אדים חמים כיוון שאין בהם סיכון לכווייה מהמים החמים. אם הנשימה קשה מאוד, אפשר להשיג תוצאות מהירות יותר על-ידי לקיחת הילד לחדר האמבטיה והזרמת מים חמים במקלחת עד ליצירת ענני אדים (אל תשימו את הילד במקלחת החמה!). אדים יכולים להיווצר ביעילות רבה יותר אם יש בחדר גם אוויר קר. זכרו שהאדים עולים למעלה, כך שהילד לא ייהנה מהאדים אם ישב על הרצפה.
  ההקלה בדרך כלל מהירה ומובחנת תוך רבע שעה.
  בהחמרה לילית של השיעול הנבחני ניתן גם לנסות חשיפה לאוויר קר, על-ידי עמידה מול תא ההקפאה הפתוח של המקרר או נסיעה במכונית עם חלונות פתוחים. יש מחקרים המראים כי חשיפה לאוויר קר יעילה מחשיפה לאדים.

  חשוב לדאוג שהילד יישאר רגוע ולא ייכנס ללחץ. החזקת הילד על הידיים יכולה להעניק לו הרגשה טובה, שעשויה להפחית במידת מה את התכווצויות דרכי הנשימה. צריך לזכור שבכי מחמיר עוד יותר את התכווצות דרכי הנשימה.

  אם הילד לא מראה שיפור משמעותי ברבע השעה הראשונה, יש לפנות למוקד חירום או לחדר מיון באופן מיידי. אם הילד מראה שיפור ניכר אך הבעיה ממשיכה יותר משעה, פנו לרופא/ה שלכם.

  מה צפוי אצל הרופא/ה
  אם הרופא יהיה בטוח שמדובר בשיעול נבחני על רקע זיהום נגיפי, הוא יעשה ניסיון נוסף בשימוש באדים. במקרים קשים ייערך צילום רנטגן לצוואר כדרך אמינה להבחין בין שיעול נבחני לאפיגלוטיטיס. אפיגלוטיס נפוח יכול להיראות בדרך כלל בחלק האחורי של הגרון. אם מאובחן אפיגלוטיטיס, הילד יאושפז בבית-חולים; במקרה של שיעול נבחני שאינו משתפר, יינתנו לעיתים סטרואידים בשאיפה או בכדורים להקלה על השיעול. 

המומחים שלנו לאף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר וילדים

אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר לירון מלכא
5.0
( 39 חוות דעת )
"הגענו לדר לירון מלכא וכבר בהמתנה היה נעים בחדר. היא ראתה את התיק של הבן שלי והבינה את הצורך, ניקר היה שהיא מכירה את הסיטואציה, ידע להסביר ולהפנות להמשך טיפול."
קראו עליי עוד
אף אוזן גרון וכירורגיית ראש-צוואר
ד"ר יצחק דנו - דנו אסתטיקס
4.9
( 15 חוות דעת )
"חווית הטיפול אצל ד״ר דנו מאוד בטוחה ונעימה🌼"
קראו עליי עוד
קרדיולוגיה
ד"ר רמי פוגלמן קרדיולוג ילדים, מנהל היחידה להפרעות קצב לב בילדים, בית חולים שניידר
קראו עליי עוד

מאמרים בנושא שיעול נבחני

כיצד תבדילו: שיעול חולף, אלרגיה או דלקת ריאות?
כיצד תבדילו: שיעול חולף, אלרגיה או דלקת ריאות?
יעל כחלון, מערכת אינפומד מאת: יעל כחלון, מערכת אינפומד 12/11/2014

הוא נחשב כאחד מסממני החורף הנפוצים ועשוי להיגרם עקב מנעד רחב של מחלות או בעיות. מתי שיעול נחשב מסוכן ומחייב טיפול ... לכתבה המלאה

מחלות הילדים המסוכנות שמתפרצות מחדש
מחלות הילדים המסוכנות שמתפרצות מחדש
נדב בנדל, מערכת אינפומד מאת: נדב בנדל, מערכת אינפומד 06/04/2015

בשנים האחרונות גוברת הקריאה בקרב הורים רבים שלא לחסן את ילדיהם. התוצאה: מחלות קשות, שנראה היה שנכחדו מהעולם, מתפרצו... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו