דלג לתוכן

ואלגנציקלוביר (Valganciclovir)

2 דקות קריאה

מידע נוסף

  • כן מרשם רופא כן
  • בינוני סיכון ממנת יתר בינוני
  • נמוך סיכון מפיתוח תלות נמוך
  • נוגדי נגיפי הרפס, נוגדי נגיפים שייך לקבוצת נוגדי נגיפי הרפס, נוגדי נגיפים

שמות מסחריים

  • Valcyte ואלציט Valcyte
ואלגנציקלוביר הינה תרופה נוגדת נגיפים המשמשת לטיפול ולמניעת זיהומים בציטומגלו-וירוס (CMV), בחולים אשר מערכת החיסון בהם מדוכאת כגון בחולי איידס ובחולים לאחר השתלה. ואלגנציקלוביר מתפרקת בגוף בשיעור ניכר ובמהירות לקבלת החומר הפעיל גנציקלוביר, מה שמוביל לזמינות מוגברת של החומר הפעיל בגוף בהשוואה ללקיחת התכשיר סימבין. זו גם הסיבה לכך שיש לדאוג למשטר נטילה מדוייק, הן לגבי המינון הנלקח והן לתדירות הנטילה מחשש לטוקסיות. תרופה זו עלולה לפגוע בייצור תאי זרע ובהתפתחות עוברים. אי לכך, על גברים ונשים בגיל הפוריות להשתמש באמצעים למניעת הריון בזמן הטיפול ובמשך 90 יום אחריו. כמו כן, ואלגנציקלוביר מגבירה את הסיכון לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין.

מידע

אופן נטילת התרופה

טבליות.

תדירות וזמן נטילה

1-2 פעמים ביום.

טווח המינון

900 מ"ג, 1-2 פעמים ביום. תקופת הטיפול תיקבע עפ"י הרופא המטפל,כתלות במצב הבריאותי ובמדדים אחרים כמו ספירת דם ותפקודי כבד וכליות. לרוב מדובר על תקופה של 10-100 יום.

תחילת ההשפעה

אין מידע.

משך ההשפעה

מנה משפיעה למספר שעות.

מנה שנשכחה

במקרה ונשכחה מנה יש לקחתה מייד כשנזכרים, אלא אם הגיע הזמן למנה הבאה ואז יש לדלג על זו שנשכחה ולהמשיך כרגיל. בשום אופן אין ליטול שתי מנות ביחד.

הפסקת התרופה

גם אם חל שיפור במצב הבריאותי אין להפסיק הטיפול בתרופה ללא התייעצות עם רופא.

מינון עודף

תסמיני מינון עודף כוללים: פרכוסים, שלשול, נזק כלייתי המתבטא בירידה במתן שתן ונזק כבדי המתבטא בהצהבה של העור והעיניים. כמו כן תיתכן פגיעה במערכת החיסון הכוללת חום, צמרמורת ונטייה לזיהומים. בחשד למינון עודף יש לפנות באופן מיידי לקבלת טיפול רפואי.

אזהרות

תזונה

יש ליטול את התרופה עם ארוחה.

הריון

במבחנים בבע"ח נראו תופעות לא רצויות אך לא נבדקה ההשפעה בקרב נשים בהריון, השימוש לא מומלץ. יש לשקול תועלת מול סיכון. (C) על גברים ונשים בגיל הפוריות להשתמש באמצעים למניעת הריון בזמן הטיפול, ובמהלך 90 יום אחריו.

הנקה

לא רלבנטי.

תינוקות וילדים

בטיחות השימוש בילדים ובצעירים מתחת גיל 18 שנה לא נקבעה. מומלץ להיוועץ ברופא.

קשישים

ייתכן שיהיה צורך בהפחתת המינון.

נהיגה

לא רלבנטי.

דווח לרופא במקרה של

  • תגובה אלרגית בעבר לתכשיר מקבוצה זו
  • תפקוד כליתי לקוי
  • אנמיה
  • ספירת דם נמוכה
  • מחלת דם

תופעות לוואי

תופעות הלוואי הנפוצות כוללות הפרעות במערכת העיכול, כגון: שלשול, עצירות, בחילה, הקאה וכאב בטן. בנוסף קוצר נשימה, סחרחורת, פריחה וגרד בעור, כאבי שרירים, עייפות, הפרעות שינה, ירידה בתיאבון, כאב ראש, חום ותחושת נימול באזורים מסויימים בגוף. תופעות לוואי המחייבות התייחסות מיוחדת כוללות: טשטוש או הפרעות ראייה, עליה ברמת קראטינין בדם, בלבול, ירידה בכדוריות לבנות/אדומות/טסיות דם ( מתבטא בקשיי נשימה, חום, דלקות חניכיים, דלקות גרון, זיהומים בדרכי הנשימה העליונות ובעור, אנמיה ונטייה מוגברת לדימום) - יש להמשיך בטיפול ולפנות לרופא מייד. במקרה של הפרעה בתפקוד הכבד (נדיר) - יש להפסיק הטיפול ולפנות לרופא מייד. כמו כן תרופה זו עלולה לפגוע בייצור תאי זרע.

פרטי תגובה עם תרופות אחרות

[תרופות העשויות לפגוע בכליות]: אמינוגליקוזידים, אמפותריצין B, ציקלוספורין, נוגדי דלקת לא סטרואידיים (NSAID), טאקרולימוס. בשילוב תרופות אלו עם ואלגנציקלוביר גובר הסיכון לפגיעה כלייתית. יש לנטר תפקוד כלייתי בשילוב זה. [פרובנציד]: תרופה זו מגבירה את הסיכון לתופעות הלוואי של ואלגנציקלוביר. [זידובודין, אזאתיופרין, כלוראמפניקול, קולכיצין, ציקלופוספאמיד, אינטרפרון, מרקאפטופורין ותרופות ציטוטוקסיות לטיפול בסרטן]: בשילוב תרופות אלו עם ואלגנציקלוביר גובר הסיכון לדיכוי יצירת תאי הדם השונים במוח העצם, הגורר בעקבותיו אנמיה ונטייה מוגברת לזיהומים ולדימום לא תקין. [דפסון, אמפותריצין B, דידאנוזין, טרימתופרים, וינקריסטין]: תופעות הלוואי של תרופות אלו עשויות לגבור בשילוב עם ואלגנציקלוביר.

השפעת שימוש ממושך

בתקופת הטיפול בתרופה זו יש לערוך בדיקות לתפקוד כלייתי וכבדי, בדיקות עיניים וספירת דם.

יש לרשום תרופות רק על פי ההתוויות של משרד הבריאות
המידע נלקח בין היתר מעלונים רפואיים ובכל מקרה אינו מחליף התייעצות עם רופא

נושאים מרכזיים

רופאים בתחום
ד"ר אלי דריזין
ד"ר אלי דריזין יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר פבלו בוקסנבוים
ד"ר פבלו בוקסנבוים הרדמה
ד"ר דני בלום
ד"ר דני בלום ילדים
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו