בדיקת ביופסיה של הערמונית ( Prostate Biopsy ) 

סיכון: אין נתונים   |  

תיאור

בבדיקה זו, נוטלים פיסת רקמה מבלוטת הערמונית על מנת לבחון אותה באמצעות המיקרוסקופ.
הערמונית (פרוסטטה) היא בלוטה הממוקמת בבסיס שלפוחית השתן ומקיפה את השופכה - הצינור המנקז את השתן מהשלפוחית. בבלוטה זו מיוצר מרכיב חשוב בנוזל הזרע. החל משנות ה-30 לחיים, מתחילה הבלוטה לגדול והיא עלולה לגרום לחסימה חלקית עד מלאה של שלפוחית השתן, להגדלה שפירה ולתסמינים הקשורים בחסימה זו כמו השתנה לילית, עיכוב במתן שתן, זיהומים ודימומים חוזרים בדרכי השתן.
בנוסף, סרטן הערמונית הוא הגידול השכיח ביותר בגברים מעל גיל 50 והגורם השני בשכיחותו לסרטן בקבוצה זו ופעמים רבות לא קל להבדיל בין שני מצבים שכיחים אלו.
אוכלוסייה הנמצאת בסיכון מוגבר לסרטן הערמונית כוללת: גברים מעל גיל 50, גברים מעל גיל 40 עם היסטוריה משפחתית של סרטן הערמונית וגברים ממוצא אפרו-אמריקאי מעל גיל 40. בקרב אוכלוסייה זו יש לבצע מעקב הכולל בדיקה גופנית ורמת PSA פעם בשנה.

אם אחד המדדים הללו אינו תקין, יופנה המטופל לבדיקת TRUS + ביופסיה של הערמונית. הדרך הבלעדית כמעט להבדיל בין גידול שפיר של הערמונית המהווה מצב שמצריך טיפול אך אינו ממאיר לבין גידול ממאיר הדורש התייחסות כמו לממאירות הוא בבדיקה מיקרוסקופית של שביב רקמה הנלקח מהערמונית.
הבדיקה נעשית על-ידי מתמר אולטרסאונד דרך פי הטבעת. מחדירים מחט המחוברת למתמר ובאמצעותה נוטלים בין 6-12 שביבי רקמה. בדיקה זו מכונה TRUS+BX, שמשמעותה ביופסיה דרך פי הטבעת המכוונת על-ידי אולטרסאונד (Trans - Rectal Ultra Sound Guided Biopsy).

אזהרות

סיכון:
.

הסיכון בביופסיה של הערמונית הוא נמוך וכולל במקרים נדירים דימום (המתבטא לרוב בהופעת דם בשתן), זיהום הערמונית עצמה, כולל מורסה בערמונית וזיהום בדרכי השתן, המתבטא בחום, צריבה והפרעות במתן השתן שיכול להגיע עד לעצירת שתן.
יש להודיע לרופא על הופעת חום או דימום אחרי הביופסיה.
הביופסיה אינה גורמת לפגיעה בזקפה.
לעיתים ניתן טשטוש באמצעות זריקת הרגעה לתוך הווריד. חומר הטשטוש עלול לגרום לתגובה אלרגית בשכיחות נמוכה ולעיתים נדירות ביותר לטשטוש, ישנוניות והפרעה בנשימה.
הריון:
לא רלבנטי
הנקה:
לא רלבנטי
תינוקות וילדים:
לא רלבנטי
קשישים:
הבדיקה נעשית בעיקר בקשישים, ללא כל בעיות מיוחדות
נהיגה:
לאחר הבדיקה לוקח כמה שעות להתאושש מחומר ההרדמה, כך שבמידה וניתן טיפול בחומרים אלה והגעתם במכונית, מומלץ להביא מלווה שינהג בדרך חזרה.
אלכוהול:
אין בעיות מיוחדות
תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה:
תרופות נוגדות קרישה ואספירין יכולים לגרום לדימום. יש להודיע לרופא על נטילת תרופות אלו על מנת לברר הפסקת התרופות לפני ביצוע ההליך.

פיענוח תוצאות

תוצאות בדיקה - גברים

תוצאות תקינות:
רקמה תקינה, הגדלה שפירה של הערמונית.


אם הפתולוג רואה תאי סרטן במיקרוסקופ, הוא מבצע הערכה לבדיקת חומרת המצב. הערכה זו מכונה מדד גליסון (Gleason grade) והיא מבוססת על מבנה רקמת הערמונית.
כאשר תאי הערמונית דומים מאוד לתאי הערמונית התקינה (רמת התמיינות גבוהה), הצפי (פרוגנוזה) טוב יותר.
על פי מדד גליסון, ישנם חמישה שלבים, כאשר שלבים 1 ו- 2 מעידים על סרטן בעל רמת התמיינות גבוהה וצפי טוב, בעוד ששלב 5 מעיד על סרטן בעל רמת התמיינות נמוכה וצפי לא טוב.
הסיכום של שתי התבניות השכיחות במבנה רקמת הערמונית נקרא Gleason Score והוא נע על פני טווח של 2-10, כאשר ככל שהמספר קטן יותר, הצפי טוב יותר.


מאמרים לפי נושא ביופסיה של הערמונית

מאמרים נוספים בתחום
מחקר חדש שנערך לאחרונה על ידי קבוצת חוקרים מאוניברסיטאות יוטה וקולומביה, בחן 233 מקרים של חולי סרטן הערמונית, מול קבוצת ביקורת של 101 מקרים של אוכלוסיה דומה, בריאה. מתוצאות המחקר עולה כי הוויר...
ד"ר שלום כץ הינו מומחה לכירורגיה אורולוגית, מנתח מעל 33 שנים, וחלוץ שיטת האידוי בישראל להסרת ערמונית מוגדלת שפירה. שאלה: באיזה גיל מומלץ לגשת לבדיקה ראשונית אצל אורולוג? מומלץ לכל גבר בסבי...

שאלות ותשובות לפי נושא ביופסיה של הערמונית

הבעיות שאתה מתאר בהחלט מעצבנות. לרוב הסימפטומים האלה נגרמים על ידי הגדלה של בלוטת הערמונית או על ידי תסמונת השלפוחית הרגיזה. ביקרת אצל אורולוג שאבחן אצלך שלפוחית רגיזה ונתן לך טיפול תרופתי שלא עזר...
Teratozoospermia זה השם המקצועי למורפולוגיה בלתי תקינה, כלומר, פחות מ-14% צורות תקינות של זרעונים. ריבוי תאי דם לבנים עשוי להעיד על זיהום חיידקי שיכול להיות בבלוטות הזרע (Seminal vesicles) או בערמ...

הצטרפו לאינדקס הרופאים!