דלג לתוכן

בדיקת רישום חשמלי של ניד העין (electro nystagmography)

רישום חשמלי של ניד העין, ENG (electro nystagmography)
1 דקות קריאה
בבדיקה זו בודקים את תקינות מערכת שיווי המשקל באמצעות בדיקת ריצוד העיניים (ניסטגמוס) במצבים שונים. באופן תקין העיניים אינן מרצדות (כלומר, אינן נעות מעצמן לצדדים או מעלה-מטה).
במחלות שונות של מערכת שיווי המשקל יכול להיות ריצוד עצמוני או בתגובה למבחנים שונים.
מערכת שיווי המשקל (vestibular system) מנטרת את מיקום הראש ואת תנועותיו וזאת על מנת לייצב את התמונה המתקבלת ברשתית. המידע המתקבל במערכת זו (הממוקמת באוזן האמצעית) מועברת למוח. בבדיקה זו בודקים, כאמור, את תקינות המערכת והיא משמשת בעיקר להערכת חולים הלוקים בסחרחורת.
לבדיקה שלושה חלקים: הערכת תנועתיות העיניים, הערכת תנועתיות העיניים במנחים שונים של הראש, והערכה קלורית של מערכת שיווי המשקל. בחלק הראשון שוכב הנבדק על כסא כשראשו מורם בזווית מסוימת ונבדקת תנועתיות העיניים. לאחר מכן שוכב הנבדק כשראשו מוזז בתנוחות משתנות. הנבדק מתבקש להתבונן על הקיר, בתחילה בנקודה נייחת, ולאחר מכן בנקודות נעות בכיוונים שונים ובמהירויות משתנות. בהמשך, מתבצע המבחן הקלורי - לאוזן מוזרקים מים קרים ולאחר מכן מים חמים - פעולה שגורמת סחרחורת ותחושת תנועה. בעזרת פרובוקציה זו מנתחים את פעילות שתי האוזניים וניתן להשוות את פעילות איבר שיווי המשקל בשתיהן.
לאחר שמסכמים את התוצאות של כל שלושת השלבים ניתן לאמר אם הבעיה נובעת מליקוי במסלולים במוח או כתוצאה מליקוי באיבר שיווי המשקל.

אזהרות

סיכון: אין

הריון: אין בעיות או השפעות מיוחדות

הנקה: אין בעיות או השפעות מיוחדות

תינוקות וילדים: יש צורך בשיתוף פעולה.

קשישים:

אין בעיות או השפעות מיוחדות

נהיגה: כדאי להביא מישהו לבדיקה כיוון שתיתכן סחרחורת לאחר הבדיקה לכמה שעות.

אלכוהול: אלכוהול עשוי להשפיע על תוצאת הבדיקה. יש להימנע משתיית אלכוהול 72 שעות לפני ביצוע הבדיקה.

תרופות העשויות לפגוע בדיוק הבדיקה: תרופות רבות ובעיקר אלו העשויות להשפיע על מערכת העצבים המרכזית כמו בנזודיאזפינים, נוגדי כפיון ותרופות הניתנות למחלות פסיכיאטריות עשויות להשפיע על תוצאת הבדיקה. יש להיוועץ ברופא על הפסקת התרופות לפחות 3 ימים לפני ביצוע הבדיקה.

פענוח תוצאות

התוצאה העיקרית היא: האם קיים ריצוד ספונטני ומה מהירותו, או שקיים ריצוד בתגובה לשינוי תנוחה ומה מהירותו. ליקוי בחלק הקלורי מעיד על פגיעה באוזן הפנימית.

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
ד"ר שמוליק יצחק - מרפאת מדטק
ד"ר שמוליק יצחק - מרפאת מדטק אורתופדיה
פרופ' מרק באר גבל
פרופ' מרק באר גבל גסטרואנטרולוגיה
ד"ר ורדה חאג' נסראללה
ד"ר ורדה חאג' נסראללה רפואת שיניים

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו