דלג לתוכן

בדיקת מיקרוסקופיה לנוזל סינוביאלי (SYNOVIAL FLUID MICROSCOPY)

ערוץ האורתופדיה
2 דקות קריאה
כאבי מפרקים הם בעיה נפוצה במגוון אוכלוסיות וגילים. בין הסיבות לדלקת פרקים ניתן למצוא גורמים מכניים (שחיקה של המפרק לאורך זמן), מחלות אוטואימוניות וסיבות זיהומיות – חשיפה של אזור המפרק לגורם מחולל (חיידק, נגיף, פטריה). על מנת לאבחן ביסודיות את הסיבה לכאבים, ניתן לבצע ניקור מפרק – חדירה לחלל המפרק באמצעות מחט ושאיבת נוזל מפרק (נוזל סינוביאלי) המיוצר על ידי תאים סינוביאליים. לאחר הניקור ובאמצעות מיקרוסקופ ניתן לנתח את הרכבו של הנוזל הסינוביאלי על מנת לעמוד על סיבת הדלקת[1].

מטרת הבדיקה

הבדיקה משמשת ככלי באבחנת דלקת פרקים ובקביעת הגורם לכאבי פרקים[2].

מחלות ומצבים בריאותיים שהבדיקה יכולה לזהות

[2]
דלקת מפרקים זיהומית – חשיפת אזור המפרק לגורמים זיהומיים שונים, לרוב חיידק בשם S. aureus, המהווה את הגורם הנפוץ ביותר לזיהום מפרק. הגעת אותם גורמים אל המפרק מתאפשרת לרוב בשני אופנים – חשיפה ישירה מהסביבה החיצונית דרך חבלה ופצע פתוח שמזדהם, או דרך זרם הדם בחולים עם זיהום של זרם הדם (הגורם המחולל מגיע ביחד עם אספקת הדם הנורמלית למפרק).

דלקת אוטואימונית – מתרחשת כחלק מהפרעות אוטואימוניות שונות בהן מערכת החיסון תוקפת מרכיבים שונים ברקמות בריאות בגוף ומייצרת תגובה דלקתית, לעתים גם במפרקים. דלקת מפרקים עלולה להיגרם כחלק ממחלת הזאבת (לופוס), פסוריאזיס, דלקת מפרקים שגרונית ועוד.

שיגדון או שיגדון מדומה (גאוט) – מחלת פרקים בה הצטברות של קריסטלים של חומצה יורית או סידן גורמת להתפתחות דלקת וכאב במפרק הנגוע.

דימום במפרק הברך (המארתרוזיס) – עלול להיגרם מחבלה, המופיליה, תהליך סרטני ועוד.

התסמינים העיקריים המופיעים בדלקת מפרקים הם:
 
  • כאב במפרק הנגוע.
  • נפיחות ואודם.
  • הגבלה בטווח התנועה.
  • חום.

אוכלוסיות בסיכון

מומלץ לבצע את הבדיקה בהוראת רופא.ה וכאשר יש חשד לדלקת או פגיעה במפרק. אין איסורים מיוחדים על ביצוע הבדיקה אך מומלץ תמיד להיוועץ ברופא.ה המטפל.ת[2].

אופן ביצוע הבדיקה

[3]
לא נדרשות הכנות מוקדמות לביצוע הבדיקה. מטופל.ת הנוטל.ת מדללי דם נדרש.ת להיוועץ ברופא.ה המטפל.ת לפני הבדיקה. תרופות אלו יכולות להשפיע על היכולת לבצע את הבדיקה.

לעתים הבדיקה תבוצע תחת הרדמה מקומית שתוחדר לאזור המפרק באמצעות מחט דקה. לאחר מכן, מחט עבה יותר תשמש לניקור המפרק ולשאיבת דגימה של נוזל סינוביאלי.

תוצאות יגיעו לרוב תוך ימים בודדים.

אזהרות

סיכון: בבדיקה זו קיים סיכון לדימום אל תוך חלל המפרק וזיהום של המפרק (נפוץ יותר בניקורים חוזרים)[3].

פענוח תוצאות

[3]
תוצאה שלילית
עיבוד הדגימה לא הביא לזיהוי גורם לדלקת. משמעות תוצאה שלילית היא שהגורם אינו ניתן לזיהוי בבדיקה מיקרוסקופית או כי מדובר בבדיקה שלילית-כוזבת.

תוצאה חיובית
תוצאה המעידה על זיהוי מרכיב חריג בנוזל הסינוביאלי. בתוצאות הבדיקה יצוינו הממצאים והאבחנה האפשרית בהתאם.

רמת סיכון:

נמוך
רופאים בתחום
ד"ר שי מנחם
ד"ר שי מנחם אורתופדיה עמוד שדרה
מנתח גב ועמוד שדרה, מומחה בכירורגיה אורתופדית
ד"ר אמיר סוכר
ד"ר אמיר סוכר כירורגיה של היד
5.0
( 8 חוות דעת )
"היות ונותחתי על ידו באסותא כלניות אשדוד הם שלחו לי משוב וכמובן שהגבתי לגבי כל הצוות וכמובן לגביו אין מילים הוא אדיב ומקצועי ומסביר הכל לפרטי פרטים פשוט הייתי מאוד מרוצה ואמליץ עליו בפה מלא"
ד"ר אמיר שרעבי
ד"ר אמיר שרעבי ראומטולוגיה
ראומטולוג בכיר במרכז הרפואי רבין

שאלות מתוך פורום כאבים בכתף ובמרפק

בניהולו של ד"ר ירון סלע
באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו