דלג לתוכן

בדיקת על-שמע (אולטרסאונד), ביומטריה של העובר (Ultrasound, Fetal biometry)

2 דקות קריאה
ביומטריה היא שיטת ניתוח מתמטית וסטטיסטית של נתונים ביולוגיים, כמו מדידת נתונים ואיברים בעובר בבדיקת על-שמע להערכת גיל ההריון.
תוצאות מהימנות של מדידות בהריונות שהחלו במועד ידוע, היוו בסיס ליצירת טבלאות ועקומות גדילה של העובר ברחם, ומדד להשוואה לנתונים הביומטריים המתקבלים במעקבי הריון.
קביעת גיל ההריון בעל-שמע, על פי מדידה של איברי העובר, מדויקת יותר מהסתמכות על מועד הווסת האחרון. חשיבותה בהערכת קצב הגדילה של העובר, באיתור מומים המתבטאים בממדים חריגים של הראש, הבטן, העצמות, או איברים אחרים בעובר, בקביעת המועד לביצוע בדיקות פולשניות בהריון (בדיקת מי שפיר) ומועד סיום ההריון, ובפירוש תוצאות בדיקות ביוכימיות התלויות בשבוע ההריון שבו בוצעו.
בשליש הראשון בהריון, שבו השונות הביולוגית קטנה וההבדל בין עובר לעובר קטן ביותר, המושג "הדיוק הרב ביותר" בקביעת גיל ההריון בעל-שמע מתייחס לכך שמהשבוע ה-4 ניתן להדגים את שק ההריון, ומידותיו (MSD) הן בהתאמה לגיל ההריון. בשבועות 12-7 העובר גדל בקצב של כ-1 מ"מ ליום ומדידת אורך הקוטב העוברי (CRL) מאפשרת קביעת גיל ההריון בדיוק של 5-3 ימים.
בשליש השני והשלישי השונות הביולוגית משמעותית והפער בין עובר לעובר, באותו גיל הריון, גדל.
אם נקבע גיל ההריון בשליש הראשון, אין לשנותו בעקבות מדידות המתבצעות בשלב מאוחר יותר.
להערכת גיל ההריון מקובל להסתמך על מדידת קוטר הראש (BPD), היקף הראש (HC), היקף הבטן (AC) ואורך עצם הירך (FL).
הערך המוסף לקביעת גיל ההריון על ידי מדידת איברים ומבנים אנטומיים נוספים, קטן.
ניתן על פי המדדים הנ"ל לקבוע גיל הריון ממוצע, כל עוד הפערים ביניהם אינם חריגים במידה הרומזת על פגם באיבר הנמדד (היקף ראש קטן, עצם ירך קצרה וכו').
קיימות טבלאות ועקומות גדילה שונות, ובהן אלו של רובינסון, קמפבל, ג'ינטי, הדלוק ואחרים, וכאשר מבצעים המרת נתונים שנמדדו במ"מ לשבועות הריון, כבסיס להשוואת מדידות בעתיד, מומלץ לציין על בסיס איזו טבלה/עקומה נערכה ההמרה.
מדידת העובר בשליש הראשון מסייעת לקבוע באורח מדויק למדי את גיל ההריון. הביומטריה בשליש השני והשלישי מנוצלת להערכת קצב הגדילה של העובר ברחם, ולאיתור חריגה מהתקין.
גם על פי נתונים שאינם ביומטריים, כמו קרומי שק ההריון, הדגמת שק החלמון, דרגת בשלות השיליה, כמות מי שפיר ועוד, ניתן להעריך באופן גס את גיל ההריון.

ד"ר אלי דריזין

רמת סיכון:

אין נתונים
רופאים בתחום
פרופ' רחל שטראוסברג
פרופ' רחל שטראוסברג נוירולוגיה
ד"ר יניב צפורי
ד"ר יניב צפורי יילוד וגינקולוגיה, רפואת נשים
ד"ר אירית אייזן
ד"ר אירית אייזן ילדים

שאלות ותשובות

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו