ניתוח קטרקט ( Cataract Surgery ) 

ניתוחים נוספים: ניתוחים בתחום עיניים

ניתוח קטרקט הוא הליך שנועד לטפל בעכירות של עדשת העין (lens), הנוצרת עם הזמן, ואשר נקראת קטרקט ("ירוד"). העדשה הצלולה, הנמצאת מאחורי קשתית העין (ה- iris שמכילה את תאי הפיגמנט), צוברת עם הזמן "לכלוכים" ופסולת, אשר בסופו של דבר יכולים לגרום לעכירות מרכזית שלה, ולירידה של ממש בראייה.

קטרקט היא בעיה עינית נפוצה מאד, ומעריכים כי מעל 60% מבני ה-60 ומעלה סובלים ממנה.

לרוב קטרקט הוא אכן תהליך איטי והדרגתי שמתרחש עם העלייה בגיל, אולם לעיתים יכול להתרחש במהירות (עקב נזק טראומתי לעין, ניתוחי עיניים, קטרקט מולד ועוד). התהליך בד"כ מתרחש בשתי העיניים במקביל, אולם לא נדיר כי מתקדם ביתר מהירות בעין אחת לעומת השנייה.

השיטה היחידה לטפל בקטרקט, כאשר כבר הוחלט על טיפול, הינו באמצעות ניתוח קטרקט (לעיתים ממליצים לעקוב ולראות האם יתפתח- במידה ולא נגרמת ירידה משמעותית בראייה).

ניתוח קטרקט הנפוץ ביותר כיום הוא באמצעות מכשיר ה"פאקו"- phacoemulsification. מדובר במתמר אולטרא-סאונד-סאונד זעיר, אשר ע"י חתך עיני קטן נכנס אל מאחורי הקרנית וממוסס את העדשה העכורה על מנת להחליפה בחדשה. במקרים קשים יותר לעיתים נעשה ניתוח "פתוח" (אקסטרא/אינטרא קפסולרי).

תקריב עין של אישה מבוגרת הזקוקה לניתוח קטרקט

צילום: Shutterstock


הכנה לניתוח
ההכנה לקראת ניתוח קטרקט כוללת מפגש ייעוץ מקדים, בו מבררים כי אין למטופל מחלות רקע ספציפיות, שאינן מאפשרות את ביצוע הניתוח (לרוב מכיוון שמדובר בניתוח קצר זעיר-פולשני אין בעיה לבצעו למרות מחלות סיסטמיות אחרות).

לרוב אין צורך בבדיקות כלליות מקדימות לפני ניתוח קטרקט. רופא עיניים יעשה בדיקת עיניים מקיפה, כולל בדיקת שדה ראייה, לחץ תוך עיני, חדות ראייה ובדיקת קרקעית העין, בה ימדוד את גודל העדשה.

ניתוח קטרקט מבוצע תחת הרדמה מקומית בלבד. יש להיוועץ עם הרופא לגבי התרופות שיש להפסיק ליטול לפני הניתוח. כמו כן יש לשמור על צום מלא של 8 שעות לפני הניתוח.

תהליך הניתוח
לאחר טפטוף חומר המרחיב אישונים לתוך העין תבוצע הרדמה מקומית באמצעות טיפות עיניים מטשטשות. המנתח יבצע חתך דק וקטן בקרנית (האזור השקוף המכסה את הלובן בקדמת העין) באמצעות מכשיר עדין מתאים ותחת הגדלת מיקרוסקופ.

בניתוח ה"פאקו" הנפוץ, מכשיר הפאקו יוחדר דרך החתך אל קופסית העדשה. באמצעות ויברציות על-קוליות החומר המרכיב את העדשה מתמוסס, ונשאב אל תוך המכשיר. בשלב הבא כאשר הוסר הקטרקט, מוחדרת עדשה מלאכותית חדשה וצלולה אל תוך קופסית העדשה שנותרה ריקה.
אין צורך בסגירת החתך הניתוחי שכן הוא מזערי והרקמה נסגרת עם הזמן באופן עצמוני. משך הניתוח הוא כ-30 דקות.

בעת ניתוח קטרקט פתוח לטיפול בקטרקט קשה, נעשה חתך מעט יותר גדול בעין, אשר נסגר ע"י תפרים.

סיכונים ספציפיים של ניתוח קטרקט:

יובש בעיניים- לרוב ניתן להתגבר על כך באמצעות טיפות עיניים מתאימות.

עליית לחץ תוך עיני- בשל הטראומה לעין, מטופל תרופתית.

בצקת בקרנית- סיבוך אשר גורם לעכירות בקרנית, ולטשטוש ראייה, חולפת עם זיהוי וטיפול מתאים.

הפרדות רשתית- בעקבות דימום מתמשך- נדיר.

הטיפול אחרי הניתוח
לאחר ניתוח קטרקט המטופל משתחרר לביתו, אולם אינו יכול לנהוג, בשל טשטוש הראייה לאחר הניתוח.
אין מניעה כי כבר ביום למחרת ישוב לעבודה, וכן לנהיגה במהלך היום אם יכול. 

המטופל יודרך להשתמש בטיפות עיניים אנטיביוטיות למניעת זיהום ודלקת עינית למשך של כ-3 שבועות לאחר הניתוח.

לרוב אין כאבים מיוחדים אולם במידה ויש ניתן להשתמש במשככי כאבים ע"פ הצורך.באם ישנם כאבים עזים, עליית חום, הפרשה מהעין או דימום מוגבר, יש לפנות מיידית לרופא.

השיפור בראיה מורגש כבר מתום הניתוח, ולרוב מגיע לשיפור מקסימלי תוך כחודש. 

מעקב אצל הרופא יתבצע כיום-יומיים לאחר ניתוח קטרקט, לאחר שבוע, לאחר חודש ולאחר מס' חודשים.

המאמר נכתב על ידי ד"ר אפרת סולומון

מומחים
ד"ר אליה לוינגר
רופא ומנתח בכיר במרכז הרפואי "עיניים" בתל-אביב, ב"עתידים מדיקל סנטר" ובמחלקת עיניים במרכז הרפואי תל-אביב ע"ש סוראסקי (איכילוב)


מאמרים לפי נושא ניתוח קטרקט

מאמרים נוספים בתחום
מהו קטרקט קטרקט, או ירוד בעברית, הינו מצב בו עדשת העין נעשית עכורה במקום שקופה. העדשה נמצאת באופן טבעי בעין מאחורי האישון ואחראית על ריכוז קרני האור ושבירתן בצורה מדויקת על מרכז הרשתית. סימפטומ...
לייעוץ חינם על קטרקט שאל את המומחה בפורום קטרקט >>> מחקר חדש מראה כי צריכה גבוהה של נוגדי החמצון, ויטמין C וקרוטנואידים, מגינה מפני התפתחות סוגים מסוימים של ירוד (קטרקט) אצל ...

שאלות ותשובות לפי נושא ניתוח קטרקט

בתחום
ישנם מספר סוגי עדשות מלאכותיות אשר בהם משתמשים בהחלפת העדשה העכורה בניתוחי קטרקט: הסוג הנפוץ ביותר המושתל נקרא עדשה מונו-פוקאלית (monofocal lens), אשר לה חוזק אופטי שווה בכל צידי העדשה, ומאפשרת ראייה...
מכיוון שקטרקט לרוב פוגע בשתי העיניים, המטופל חש טשטוש ראייה כללי, ולא תמיד יודע להבחין היכן התהליך מתקדם וגורם לפגיעה גדולה יותר בראייה. ע"י בדיקה של רופא עיניים ניתן להחליט על העין בה הדחיפות הנ...

פורומים נוירואופטלמולוגיה ילדים

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
CROWDED עצב ראיה אביב 04/11/2020 13:31
 • ביתי בת 16 עברה בדיקת עיניים אתמול ובעים שמאל נמצא ממצא של טשטוש גבולי נזל עדין. הרופא ביקש שנמשיך ברור מול רופא הילדים, אני מודאגת מאוד במיוחד לאור הקריאה בד"ר גוגל. מה זה אומר, האם יש סיבה לדאגה.

 • + הוסף תגובה
טשטוש עדין של גבול דסקה נזלי פרופ' ניצה גולדנברג כהן 08/11/2020 22:48
 • לרוב בגיל 16 יש תלונות על כאבי ראש, הקאות או הפרעה בראיה כולל כפילות. במידה וביתך בריאה, וממצא לא חד משמעי (עדין) של טשטוש גבולות דסקה חד צדדי מדאיג אותך, מוצדק לחזור על הבדיקה בהפרש של 3-4 שבועות. אם לא יהיה שנוי, אפשר לצלם ולתעד את המצב ולהמשיך לעקוב מדי 3-6 חודשים. אם יהיה שנוי , הופעת בצקת, החמרה , מעורבות בעצב השני, הברור יהיה לשלול לחץ תוך גוגלתי מוגבר. בשלב זה מעקב בלבד של רופא עינים עם בדיקת חדות ראיה ותפקודי עצב הראיה שמורים יכול להסיר דאגה

 • + הוסף תגובה
אישונים יורדים אמא 04/11/2020 13:27
 • שלום רב, בתי בת 3 חודשים (מאובחנת עם ריפלוקס), כבר מהלידה אני רואה שהיא מסתכלת עם האישונים למטה כלומר האישונים יורדים ומתגלה למעלה הלבן של העין, זה לא נראה לי פזילה כי 2 העיניים יחד יורדות ללמטה. היא רואה מצוין, אני שמה לב שהיא מורידה אישונים רק שהיא בוהה אך שאני מדברת איתה וצוחקת אליה האישונים כן במרכז. האם יש חשש ? למי לפנות ?

 • + הוסף תגובה
SUNSET פרופ' ניצה גולדנברג כהן 08/11/2020 22:45
 • המצב שאת מתארת קרוב לודאי הינו תנועות מטה של העינים, באופן ספונטני או בשנוי תאורה. רואים את זה בתדירות גבוהה בתנוקות עד גיל חצי שנה, ואז התופעה פוחתת בהדרגה. יש לפנות לרופא הילדים/נוירולוג, נהוג לבצע מעקב היקפי ראש. במידה ויש עליה מוגברת בהיקף ראש, או חשד להידרוקן, או להפרעה התפתחותית, ימליצו לך על המשך ברור וטיפול.

 • + הוסף תגובה
פזילה מתגברת בלילה נורה 13/10/2020 13:44
 • האם הגיוני שהפזילה תתגבר בלילה, כשהילד עייף? הוא מרכיב קבוע משקפיים. בן 8

 • + הוסף תגובה
פזילה שמתגברת בלילה פרופ' ניצה גולדנברג כהן 27/10/2020 16:54
 • ישנן פזילות שתלויות ביכולת להתמקד. ככל שהילד רוצה לראות יותר טוב הוא עושה פוקוס לקרוב וגם מגביר את הפזילה. כאשר בלילה חשוך, האשון מתרחב, הצורך לעשות פוקוס גובר, ויתכן שפזילה תתגבר. ישנן גם מצבים בהם עם עייפות או שנויים אחרים יש שנוי בפזילה. הורדת משקפים למשל יכולה לגרום להתגברות הפזילה. יש מצבים שהפזילה משתנה במהלך היום, או בין מדידות שונות. כדי לדעת עד כמה הפזילה משתנה, אם בכלל, ממליצה לפנות לרופא עינים ילדים או לאורטופטיסט שימדוד את הפזילה בזמנים שונים ויתן מדד אוביקטיבי אם יש שנוי. אם אכן יש שנוי במדידות, יש צורך בברור מקיף, מומלץ לעשות ברור נוירולוגי שכולל לקיחת בדיקת דם לנוגדנים לאצטיל כולין רצפטור, שקשור למחלה שקרויה מאסטניה גרביס.

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!