דלג לתוכן

תיאום טיפול פסיכיאטרי בקהילה (case management in the community)

1 דקות קריאה

נפגעי הנפש החיים בקהילה נמצאים בקשר עם גורמים שונים (משפחה, שירותי רווחה, רופא פסיכיאטר), ומתקשים לעיתים לשמור על קשר רציף ומשמעותי. המורכבות שבהתמודדות עם בעיה נפשית מקשה על המשתקמים ועל משפחותיהם לפנות לגורמים המתאימים ולמצות את זכויותיהם. במגמה לסייע למשתקמים ולבני משפחותיהם להתגבר על הקשיים המינהליים, הוחלט על מתן שירות לתיאום טיפול (Case-management).

שירות זה ניתן מכוח חוק שיקום נכי נפש (תש"ס, 2000) לזכאי סל שיקום שאינם מתגוררים במסגרות דיור מוסדרות בקהילה, אלא מתגוררים בגפם, עם בני משפחה או עם שותפים. השירות ניתן על ידי אנשי מקצוע מתחום השיקום בבריאות הנפש ומטרתו לסייע ליישום, למעקב ולקידום החלטות ועדת השיקום בהתאמה לתוכניות השיקום של כל מטופל.

תפקידם של מתאמי הטיפול לתמוך בתהליך השיקומי הפרטני של המטופל ברמה של תכנים אישיים, תוך יצירת קשר למשאבים המתאימים בקהילה. תיאום הטיפול מתייחס למשתקם, למשפחתו, למערכת השיקום והטיפול, ולמערכות רלוונטיות אחרות. מתאמי הטיפול מסייעים לרכזי השיקום המחוזיים במעקב וביישום ההחלטות של ועדות סל שיקום.

מתאם הטיפול נפגש עם כל הגורמים המעורבים בחיי המשתקם על מנת לסייע לו בבניית תוכנית שיקומית אישית וייחודית לו, ואשר מדורגת בהתאם לצרכיו, לרצונותיו וליכולותיו. בהמשך עליו לסייע במימוש התוכנית באמצעות ועדות סל שיקום, ולקיים מעקב אחר קבלת השירותים הדרושים לו ואחר השגת היעדים שנקבעו.
רופאים בתחום
ד"ר שנטל זיתון-אזוגי
ד"ר שנטל זיתון-אזוגי עור ומין
ד"ר קונסטנטין קגסוב
ד"ר קונסטנטין קגסוב אורתופדיה
פרופ' אריאל בן-עמר
פרופ' אריאל בן-עמר רפואת שיניים

מאמרים בנושא תיאום טיפול פסיכיאטרי בקהילה

בינה מלאכותית: האם בקרוב הפסיכיאטר שלנו יהיה מחשב?
בינה מלאכותית: האם בקרוב הפסיכיאטר שלנו יהיה מחשב?
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 21/11/2021

העתיד כבר כאן. טכנולוגיות בתחום הבינה המלאכותית והרפואה הולכות ומתפתחות בקצב מסחרר. האם בקרוב מחשב יאבחן את הבעיות ... לכתבה המלאה

מנה אחת של תרופות נגד דיכאון תשנה את המוח שלכם
מנה אחת של תרופות נגד דיכאון תשנה את המוח שלכם
מערכת אינפומד מאת: מערכת אינפומד 06/10/2014

מתברר כי תרופות נוגדות דיכאון יכולות לייצר שינוי במוח שלנו: מחקר מגלה כי מנה אחת של תרופה נגד דיכאון מספיקה כדי ליצ... לכתבה המלאה

באנר הצטרפות

רופא, אתה עדיין לא חלק מאינדקס המומחים שלנו?

שווה לך להצטרף!
youtube ערוץ הוידאו של
Infomed
הפייסבוק
שלנו
instagram האינסטגרם
שלנו