צניחת חלחולת (הרקטום) (Rectal prolapse)

ראשי

תאור

צניחת החלחולת (הרקטום) היא תופעה שכיחה בילדים (בדרך כלל מאובחנת בסביבות גיל שלוש) בשכיחות זהה בשני המינים או במבוגרים (בדרך כלל מופיעה לאחר העשור השישי). במבוגרים, התופעה שכיחה פי 10 בנשים, מאשר בגברים. כאן נתייחס רק למבוגרים.
ההנחה הרווחת כיום, היא כי הצניחה מתפתחת במנגנון "התפשלות" (התקפלות כלפי חוץ) בקטע הסופי של המעי הגס (החלחולת - הרקטום).
קיימים שני סוגי "צניחה", פנימית (סמויה) וחיצונית (גלויה). במצב הצניחה הגלויה, המעי הגס "ההפוך", מתבלט החוצה דרך פי הטבעת. בצניחה הסמויה, תהליך ה"התקפלות" נעצר בגובה הסוגרים הפנימיים של פי הטבעת ואינו נראה או מורגש.
פרופ' יואל סייפן

סיבות וגורמי סיכון

הגורמים התורמים להתפתחות הצניחה של החלחולת: חולשה של שרירי רצפת האגן (לידות מרובות או מסובכות) וניתוח כריתת רחם (לכן התופעה שכיחה יותר בנשים מאשר בגברים), אך גם עצירות כרונית קשה ועיקשת מהווה רקע מסייע.
אצל כ-70% מהלוקים בצניחת החלחולת, מתפתחת גם אי-נקיטות (היעדר שליטה) לגזים או אף לצואה, בדרגות חומרה שונות - בתחילה, פליטה לא רצונית של גזים בלבד, עם החמרת המצב, גם פליטת צואה נוזלית ולבסוף אף צואה מוצקה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון: נוכח הצניחה הגלויה האבחנה ברורה - המעי נראה מתבלט מפי הטבעת, חולשת הסוגרים ניתנת לזיהוי בעת בדיקה על ידי רופא מומחה לתחום זה. המומחה, גם יידע להבדיל בין צניחת טחורים בלבד, לבין צניחת המעי ממש.

בדיקות נוספות דרושות להחלטה על סוג הטיפול המומלץ במצב זה: קולונוסקופיה לשלילת ממצאים אחרים במעי הגס וצילום לאחר חוקן בריום להדגמת האורך היחסי של המעי הגס, השמאלי בעיקר. במקרים שבהם קיימת עצירות קשה, יש לברר את סוג העצירות על ידי בדיקת "זמן מעבר במעי הגס". כאשר עולה חשד ל"צניחה פנימית סמויה", האבחנה נקבעת לאחר בדיקה מיוחדת המדגימה את תהליך הצאייה (הדפקוגרפיה).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בצניחת החלחולת במבוגרים הוא בניתוח בלבד. קיימות שתי קבוצות של ניתוחים לתיקון הצניחה: ניתוחים הנעשים דרך חלל הבטן (בפתיחת הבטן או בלפרוסקופיה) וניתוחים הנעשים דרך "חיץ הנקבים", כלומר, דרך פי הטבעת וסביבתו. הבחירה של סוג הניתוח תלויה במצבו הרפואי הכללי של המטופל, דרגת הצניחה וקיום, או היעדר תופעות נלוות, כמו עצירות ו/או אי-נקיטות.

פורומים פרוקטולוגיה ומחלות מעי

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הרמת חזה פאני 22/01/2020 02:59
  • לפני 10 ימים עברתי ניתוח להרמת החזה. תפר בשד הימני מתחת לחזה .כאב וגם התפתחה מעט מוגלה ,שלחתי תמונות למנתח,שלא התרגש מכך ואמר רק להקפיד לשטוף ליבש ואפשר למרוח משחה ותחבושת.אתמול הגעתי לביקורת .והוא אמר לי לא להתרגש כי התפתח מעט נמק, זה ממש מפחיד אותי מה לעשות

  • + הוסף תגובה
אחות סטומה שמוליק 20/01/2020 17:28
  • רציתי להביע תודה גדולה לאחות מאשה אירום מכפר סבא שהצילה אותי. אני עם סטומה כבר ארבעה חודשים ושום דבר לא הסתדר לי. החלפתי בסיסים לעיתים פעמיים ביום והבית שלי הפך לכלא. הבת שלי התקשרה לאחות מאשה והיא הגיעה אלי הביתה בשישי בערב. היא נכנסה איתי לשרותים ובלי לתת הרגשה לא נוחה הסבירה לי איך לגזור ואיך להסתדר. האמת היא שקיבלתי את כל ההנחיות האלה בקופה, אבל לא ביסודיות וסבלנות כזאת. מאשה הגיעה שלוש פעמים נוספות והיום אני עצמאי עם החלפה אחת לארבעה ימים. תודה מקרב לב לאחות מאשה משמוליק.

  • + הוסף תגובה
אחות ד"ר רפאל אלון 20/01/2020 22:18
נפיחות וחוסר תחושה בירך מירב 15/01/2020 14:03
  • שלום אני עם ברוסיטיס , לקחתי כמה סוגים של כדורים אנטי דלקתיים שלא עזרו לי ולפניי כשבוע קיבלתי זריקת קורטיזון . יש לי נפיחות בירך וחוסר תחושה. האם זה נורמלי ? ובתוך כמה זמן זה אמור לעבור?

  • + הוסף תגובה
נפיחות ד"ר רפאל אלון 15/01/2020 19:04
  • השאלה אינה קשורה לפורום זה. פנה למומחה למחלות ריאה

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!