צניחת חלחולת (הרקטום) (Rectal prolapse)

ראשי

תאור

צניחת החלחולת (הרקטום) היא תופעה שכיחה בילדים (בדרך כלל מאובחנת בסביבות גיל שלוש) בשכיחות זהה בשני המינים או במבוגרים (בדרך כלל מופיעה לאחר העשור השישי). במבוגרים, התופעה שכיחה פי 10 בנשים, מאשר בגברים. כאן נתייחס רק למבוגרים.
ההנחה הרווחת כיום, היא כי הצניחה מתפתחת במנגנון "התפשלות" (התקפלות כלפי חוץ) בקטע הסופי של המעי הגס (החלחולת - הרקטום).
קיימים שני סוגי "צניחה", פנימית (סמויה) וחיצונית (גלויה). במצב הצניחה הגלויה, המעי הגס "ההפוך", מתבלט החוצה דרך פי הטבעת. בצניחה הסמויה, תהליך ה"התקפלות" נעצר בגובה הסוגרים הפנימיים של פי הטבעת ואינו נראה או מורגש.
פרופ' יואל סייפן

סיבות וגורמי סיכון

הגורמים התורמים להתפתחות הצניחה של החלחולת: חולשה של שרירי רצפת האגן (לידות מרובות או מסובכות) וניתוח כריתת רחם (לכן התופעה שכיחה יותר בנשים מאשר בגברים), אך גם עצירות כרונית קשה ועיקשת מהווה רקע מסייע.
אצל כ-70% מהלוקים בצניחת החלחולת, מתפתחת גם אי-נקיטות (היעדר שליטה) לגזים או אף לצואה, בדרגות חומרה שונות - בתחילה, פליטה לא רצונית של גזים בלבד, עם החמרת המצב, גם פליטת צואה נוזלית ולבסוף אף צואה מוצקה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

אבחון: נוכח הצניחה הגלויה האבחנה ברורה - המעי נראה מתבלט מפי הטבעת, חולשת הסוגרים ניתנת לזיהוי בעת בדיקה על ידי רופא מומחה לתחום זה. המומחה, גם יידע להבדיל בין צניחת טחורים בלבד, לבין צניחת המעי ממש.

בדיקות נוספות דרושות להחלטה על סוג הטיפול המומלץ במצב זה: קולונוסקופיה לשלילת ממצאים אחרים במעי הגס וצילום לאחר חוקן בריום להדגמת האורך היחסי של המעי הגס, השמאלי בעיקר. במקרים שבהם קיימת עצירות קשה, יש לברר את סוג העצירות על ידי בדיקת "זמן מעבר במעי הגס". כאשר עולה חשד ל"צניחה פנימית סמויה", האבחנה נקבעת לאחר בדיקה מיוחדת המדגימה את תהליך הצאייה (הדפקוגרפיה).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בצניחת החלחולת במבוגרים הוא בניתוח בלבד. קיימות שתי קבוצות של ניתוחים לתיקון הצניחה: ניתוחים הנעשים דרך חלל הבטן (בפתיחת הבטן או בלפרוסקופיה) וניתוחים הנעשים דרך "חיץ הנקבים", כלומר, דרך פי הטבעת וסביבתו. הבחירה של סוג הניתוח תלויה במצבו הרפואי הכללי של המטופל, דרגת הצניחה וקיום, או היעדר תופעות נלוות, כמו עצירות ו/או אי-נקיטות.

פורומים, קיצור קיבה - כרורגיה בריאטרית

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
סוכרת שרית 12/09/2019 09:36
  • אני מועמדת לקיצור קיבה. "הבטיחו" לי שגם הסוכרת תשתפר. עד כמה הדברים נכונים? חוששת מאוד מהניתוח וההחלמה

  • + הוסף תגובה
סוכרת ד"ר פבל שמולבסקי 12/09/2019 18:14
  • שלום שרית, אי אפשר להבטיח אבל איזון של סוכרת יהיה קל יותר ואצל הרבה מטפלים אין צורך אפילו בתרופות אחרי ניתוח. חששות זה טבעי לפני ניתוח, מוזמנת להתייעץ איתי

  • + הוסף תגובה
ריח גזים חריף אליזבט 08/09/2019 22:43
  • לאחר ניתוח מיני מעקף שנתיים וחצי. סובלת מגזים עם ריח רע חריף, ומביך, מה ניתן לעשות

  • + הוסף תגובה
ריח גזים חריף ד"ר פבל שמולבסקי 12/09/2019 18:09
שתי התכיבויות בקיבה דיסטאלית לפני ניתוח orit 18/08/2019 15:32
  • עברתי בדיקה גסטורסרופיה אשר הראתה שתי התכיביות בקיבה דיסטאלית נלקחו סיופסיות אנטרום קיבה העם ניתוח מעקף יכול להיות בעיה? תודה מראש

  • + הוסף תגובה
כיב קיבה ד"ר פבל שמולבסקי 18/08/2019 16:54
  • שלום, אין ספק שצריך להמתין לתשובת ביופסיה ולהמשיך טיפול לפי התוצאות. לא הייתי חושב על ניתוח בריאטרי כול שהוא לפני אבחנה סופית.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!