גידולים של קנה הנשימה (Tumors of trachea)

ראשי

תאור

גידולי הקנה (Trachea) נדירים באופן יחסי. הגידולים השפירים שכיחים אצל ילדים ואילו באוכלוסייה מבוגרת שכיחים הממאירים. מרבית הגידולים מקורם בקנה עצמו ונקראים גידולים ראשוניים של הקנה. גידולים שניוניים של הקנה הם גידולים שמקורם אחר (כגון סרטן בלוטת התריס, סרטן הגרון - Larynx, סרטן הריאה וסרטן הוושט), בדרך כלל מאיברים נגועים סמוכים שהגידול התפשט מהם לקנה. התפשטות גרורות מגידולי איברים רחוקים לקנה אינה שכיחה.
ד"ר אילן בר
ד"ר בני צוקרמן

סימפטומים


התסמין השכיח אצל חולים הנושאים גידול של הקנה, הוא קוצר נשימה המופיע הן במאמץ והן במנוחה. תסמין זה מעיד על כך שהגידול הצר את חלל הקנה עד לכדי שליש מקוטרו המקורי. תסמין מאפיין נוסף הוא צפצופים. לעיתים מטופל החולה כנגד גנחת הסימפונות (אסתמה) תקופה מסוימת בטרם נתגלה הגידול בקנה. הגידול אינו גורם לכאב, אלא לעיתים נדירות, עובדה המקשה על גילויו. גניחת דם (Hemoptysis) אופיינית לסרטן תאי קשקש (Squamous cell carcinoma).

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

גידולים בקנה מאובחנים באמצעות טומוגרפיה מחשבית. שיטה זו יעילה לדימות של חלל הקנה ושל הגידול בתוכו תוך הערכת גודלו, לשם קביעה האם התפשט אל מחוץ לקנה, והאם קיימות קישריות לימפה מוגדלות בקרבת הגידול (עדות על היות המחלה בשלב מתקדם). בשיטת הטומוגרפיה המחשבית אין אפשרות להבחין בין הסוגים השונים של גידולי הקנה. לשם כך דרושה ביופסיה של הרקמה.
דימות על ידי תהודה מגנטית (MRI) יכולה לסייע, לעיתים, להערכה נוספת של ממדי הגידול ולזיהוי התפשטות גידול ממאיר אל כלי דם גדולים סמוכים.
כחלק מתהליך האבחון והערכה לקראת ניתוח מבוצעת ברונכוסקופיה כדי להסתכל באופן ישיר על הגידול בתוך הקנה, ובהתאם לצורך להתקין ממנו ביופסיה. בהתקנת ביופסיה בדרך זו קיים סיכון של דימום מהגידול. במקרים שבהם הגידול גדול עלולה להיווצר חסימת חלל הקנה וזו עלולה להחמיר כתוצאה מהדימום. עקב סיכונים אלה מעדיפים לעיתים לבצע ברונכוסקופיה בחדר ניתוח בטשטוש או בהרדמת החולה, עם אפשרות לצינרור הקנה על פי הצורך.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בגידולי הקנה הוא בכריתת הגידול. כאשר הגידולים שפירים הכריתה מתבצעת בזמן ברונכוסקופיה, צריבה בלייזר, או כריתה באמצעות ניתוח. גידולים ממאירים כורתים לרוב באמצעות ניתוח, למעט מקרים שבהם הגידול מפושט מדי. אז הטיפול הוא בהקרנה או בכימותרפיה.

פורומים סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
הכנה לבדיקת קולונוסקופיה ציון 17/02/2020 21:01
  • מבקש לדעת מתי מתחילים לשתות את המיים המרוקן לפני הבדיקה עצמה פיזית

  • + הוסף תגובה
תסמונת לינץ' HNPCC MLH1 לולי 06/02/2019 09:20
  • שלום אני בת 35 נשאית תיסמונת לינץ' מוטציה משפחתית בגן MLH1. אבל חלה בגיל 39 בסרטן מעי הגס. אחי חלה בגיל 37 גם. נבדקנו כל האחים בביקה גנטית ונימצאתי נשאית. קיבלתי הנחיות של בדיקות כל שנה ומעקב צמוד. מאז, אין לי יום ואין לילה. אני חיה בפחדים עם הרגשה של פצצה מתקתקת בתוכי, ואין לדעת מתי היא תתפוצץ. עשיתי בדיקת קולונוסקופיה לפני חצי שנה ויצא תקין ברוך ה'. לפי כל הממצאים נראה שנשאים כמוני עם סיכוי של 80 % לחלות במחךה מה שלא מותן לי להמשיך לתפקד כרגיל. השאלה- יש נשאים כמוני שלא חולים? יש סיכוי שאם אחלה ח"ו תמיד יתפסו את זה בזמן? (כמובן שאבדק ככל הנדרש)

  • + הוסף תגובה
גם אני באותה סירה מרים 16/02/2020 19:49
  • לולי היקרה, קבלי את זה כמתנה גם לי היה מאוד קשה בהתחלה לעכל... פצצה מתקתקת וכו... היום אני לוקחת את זה בפרופורציה... אנשים מתים כל יום מסרטן גם בלי מוטציה... מתים מתאונות דרכים בריאים כמו שוורים אנחנו קיבלנו הןדות לטכנולוגיה של היום את הכלים להתמודד ולמנוע הכל בראש... תכניסי לעצמך את הבדיקות כחלק משגרת החיים... כמו לצלחצח שיניים... בלי רחמים עצמיים ופחדים מיותרים...

  • + הוסף תגובה
מושג רפואי יוליה 04/02/2020 00:33
  • שלום דוקטור רציתי לשואל אותך בבקשה, מזה רפלקסיה קדמית? כאשר אומרים משפט " גידול מתחיל מתחת לרפלקסיה קדמית ועולה לרקטום עליון". בכבוד רב תודה מראש

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!