גידולים של קנה הנשימה (Tumors of trachea)

ראשי

תאור

גידולי הקנה (Trachea) נדירים באופן יחסי. הגידולים השפירים שכיחים אצל ילדים ואילו באוכלוסייה מבוגרת שכיחים הממאירים. מרבית הגידולים מקורם בקנה עצמו ונקראים גידולים ראשוניים של הקנה. גידולים שניוניים של הקנה הם גידולים שמקורם אחר (כגון סרטן בלוטת התריס, סרטן הגרון - Larynx, סרטן הריאה וסרטן הוושט), בדרך כלל מאיברים נגועים סמוכים שהגידול התפשט מהם לקנה. התפשטות גרורות מגידולי איברים רחוקים לקנה אינה שכיחה.
ד"ר אילן בר
ד"ר בני צוקרמן

סימפטומים


התסמין השכיח אצל חולים הנושאים גידול של הקנה, הוא קוצר נשימה המופיע הן במאמץ והן במנוחה. תסמין זה מעיד על כך שהגידול הצר את חלל הקנה עד לכדי שליש מקוטרו המקורי. תסמין מאפיין נוסף הוא צפצופים. לעיתים מטופל החולה כנגד גנחת הסימפונות (אסתמה) תקופה מסוימת בטרם נתגלה הגידול בקנה. הגידול אינו גורם לכאב, אלא לעיתים נדירות, עובדה המקשה על גילויו. גניחת דם (Hemoptysis) אופיינית לסרטן תאי קשקש (Squamous cell carcinoma).

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

גידולים בקנה מאובחנים באמצעות טומוגרפיה מחשבית. שיטה זו יעילה לדימות של חלל הקנה ושל הגידול בתוכו תוך הערכת גודלו, לשם קביעה האם התפשט אל מחוץ לקנה, והאם קיימות קישריות לימפה מוגדלות בקרבת הגידול (עדות על היות המחלה בשלב מתקדם). בשיטת הטומוגרפיה המחשבית אין אפשרות להבחין בין הסוגים השונים של גידולי הקנה. לשם כך דרושה ביופסיה של הרקמה.
דימות על ידי תהודה מגנטית (MRI) יכולה לסייע, לעיתים, להערכה נוספת של ממדי הגידול ולזיהוי התפשטות גידול ממאיר אל כלי דם גדולים סמוכים.
כחלק מתהליך האבחון והערכה לקראת ניתוח מבוצעת ברונכוסקופיה כדי להסתכל באופן ישיר על הגידול בתוך הקנה, ובהתאם לצורך להתקין ממנו ביופסיה. בהתקנת ביופסיה בדרך זו קיים סיכון של דימום מהגידול. במקרים שבהם הגידול גדול עלולה להיווצר חסימת חלל הקנה וזו עלולה להחמיר כתוצאה מהדימום. עקב סיכונים אלה מעדיפים לעיתים לבצע ברונכוסקופיה בחדר ניתוח בטשטוש או בהרדמת החולה, עם אפשרות לצינרור הקנה על פי הצורך.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

הטיפול בגידולי הקנה הוא בכריתת הגידול. כאשר הגידולים שפירים הכריתה מתבצעת בזמן ברונכוסקופיה, צריבה בלייזר, או כריתה באמצעות ניתוח. גידולים ממאירים כורתים לרוב באמצעות ניתוח, למעט מקרים שבהם הגידול מפושט מדי. אז הטיפול הוא בהקרנה או בכימותרפיה.





פורומים, סרטן המעי הגס

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
קבוצת סיכון אסף 13/10/2019 11:01
  • שלום אני בן 30 בריא בד"כ אחות של אמי נפטרה לפני כמה שנים מסרטן מעי הגס האם אני בקבוצת סיכון? מאיזה גיל מומלץ שאתחיל להיבדק? (קולנו') תודה

  • + הוסף תגובה
כאבי בטן מתמשכים הדואג 07/10/2019 09:35
  • לאשתי יש כאבי בטן מתמשכים יחד עם שילוב של בטן נוקשה וטעם לא טוב/מר בפה. בשנה אחרונה היו גם כאבי גב באים וחולפים שאינני יודע אם קשורים. איזה בדיקה כדאי לה לעשות בכדי לברר ולאתר את מקור הבעיה ?

  • + הוסף תגובה
עוד שאלה בקשר ל-CT אלכס ס. 01/10/2019 08:58
  • שאלה לגבי ממצאים בריאות לחולה עם אדנוקרצינומה במעי גס. רשום: מוקד ריאתי בקוטר 5 מ"מ ב-RLL אינו בעל צורה טיפוסית ומוקד תת פלאורלי בגודל 4 מ"מ ב-LUL אינו בכל צורה טיפוסית. השאר ללא ממצאים פתולוגים. מה זה אומר? האם זה גרורות מהגידול במעי גס? שנה טובה ובשורות טובות.

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!