דלקת בלבלב (Pancreatitis)

ראשי

תאור

הלבלב הוא בלוטה אשר ממוקמת מאחורי הקיבה בסמוך לתריסריון (החלק הראשון של המעי הדק). 

ללבלב שני תפקידים:

1. להפריש אנזימי עיכול חזקים אל תוך המעי הדק על מנת לסייע לעיכול הפחמימות, החלבונים והשומנים.

2. לשחרר את ההורמונים אינסולין וגלוקגון אל תוך זרם הדם. שני הורמונים אלה אחראיים לעיבוד הסוכרים בתוך זרם הדם, הם מסדירים את האופן אשר בו הגוף אוגר מזון ומשתמש בו עבור ייצור של אנגריה. 

הנזק בעת דלקת בלבלב מתרחש כאשר אנזימי העיכול הופכים פעילים עוד בטרם הם מופרשים למעי הדק והם מתחילים לתקוף את רקמת הלבלב עצמו. 

אילוסטרציה של מיקום וצורה של לבלב בגוף האדם, דלקת בלבלב

צילום: Shutterstock

מכיוון שמרבית המקרים של דלקת בלבלב נגרמים כתוצאה מצריכת יתר של משקאות אלכוהוליים, המניעה היא בראש ובראשונה לנהוג באחריות עם משקאות אלכוהוליים, או שלא לצרוך אותם כלל וכלל. 

במידה וישנה בעיה של צריכת יתר של אלכוהול, שוחח עם הרופא המטפל בך על מנת לקבל הפניה למרכז אשר מטפל בגמילה משתיית אלכוהול. יתר על כן, ייתכן ותפיק תועלת מהשתתפות בקבוצת תמיכה כגון אלכוהוליסטים אנונימיים.


סימפטומים


התסמינים אשר מצביעים על דלקת בלבלב ברמה חמורה הם:

· כאבים ברום הבטן אשר מקרינים אל עבר הגב. ייתכן והחולה יתאר אותם כתחושה הדומה לניקור ושיפוד, המתגברת בזמן שהם אוכלים, במיוחד כאשר הם צורכים מזונות עתירי שומן.

· נפיחות ורגישות בחלל הבטן.

· תחושת בחילה והקאות.

· חום.

· קצב לב מואץ.

התסמינים אשר מצביעים על דלקת בלבלב ברמה כרונית דומים לאלה של דלקת בלבלב ברמה חמורה.

סיבות וגורמי סיכון

במרבית המקרים, דלקת בלבלב ברמה חמורה יכולה להיגרם על ידי אבנים בכיס המרה או על ידי צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים. גורמים אחרים יכולים להיות נטילת תרופות, הפרעות שומניות בדם (טריגליצרידים), זיהומים, ניתוח, או טראומה באוזר חלל הבטן. אצל כ- % 10 עד % 15 מבני האדם אשר סובלים בלבלב ברמה חמורה הגורם לדלקת כלל אינו ידוע.

אצל מרבית בני האדם אשר סובלים מהיווצרות דלקת בלבלב ברמה כרונית, היא מתפתחת כתוצאה מצריכת יתר של משקאות אלכוהוליים על פני תקופה ארוכה, אשר מובילה לפגיעה והצטלקות הלבלב. במקרים אחרים, הגורמים להתפרצותה של דלקת בלבלב ברמה כרונית  יכולים להיות כתוצאה מבעיות בחילוף החומרים, על בסיס תורשתי או שהם אינם ידועים כלל.

גורמי סיכון

דלקת בלבלב יכולה להתפרץ אצל כל אחד, אולם היא נפוצה יותר להופיע אצל בני אדם אשר נמצאים בקבוצות סיכון מסוימות.

גורמי הסיכון אשר יכולים לגרום להתפרצותה של דלקת בלבלב ברמה חמורה כוללים בין השאר:

· אבנים בכיס המרה 

· צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים

דלקת בלבלב ברמה חמורה יכולה להיות התסמין הראשוני של אבנים בכיס המרה. הקשר שבין דלקת בלבלב ברמתה החמורה ביותר ואבנים בכיס המרה הוא על בסיס השיתוף האנטומי של הצינורית אשר אחראית על ניקוז הלבלב וכיס המרה, המכונה אמפולה (ampulla) או הפטמה הראשית של התריסריון (major duodenum papilla). 

המעבר של אבני כיס המרה יכול להיחסם בתוך האמפולה, דבר אשר יוצר הפרעה בצינורית הלבלב, הגורמת בסופו של דבר להתפתחותה של דלקת  בלבלב ברמה חמורה.

גורמי הסיכון אשר יכולים לגרום להתפרצותה של דלקת בלבלב ברחמה חמורה כוללים בין השאר:

· צריכת יתר של משקאות אלכוהוליים על פני פרק זמן ממושך

בני האדם אשר סובלים ממצב של דלקת בלבלב ברמה כרונית הם בדרך כלל גברים בין גיל 35 ל- 40, אולם דלקת בלבלב ברמה זו יכולה להופיע גם כן אצל נשים.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הבדיקות המומלצות לצורך אבחון דלקת בלבלב הן: 

בדיקות תפקוד הלבלב.

בדיקת העמסת סוכר.

אולטרה סאונד.

סקירת סי. טי. (טומוגרפיה ממוחשבת).

אנדוסקופיה של דרכי המרה והלבלב -ECRP.

אולטרה סאונד אנדוסקופי (EUS).

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

בני אדם אשר סובלים מהיווצרות דלקת בלבלב במצבה החמור מטופלים בראש ובראשונה בבית החולים על ידי מתן תרופות תוך ורידיות (אינפוזיה) ותרופות לשיכוך כאבים. אצל כ- % 20 מן החולים, ייתכן ויהיה צורך לטפל בדלקת חמורה של הלבלב במסגרת המחלקה לטיפול נמרץ. 

במחלקה לטיפול נמרץ ישנו ניטור ומעקב צמוד של החולה, וזאת מכיוון שדלקת חמורה של הלבלב יכולה לגרום להופעתם של נזקים בלב, הריאות או הכליות. חלק מן המקרים החמורים יותר של דלקת בלבלב יכולים להביא לידי מוות של רקמות בלבלב (נמק בלבלב pancreatic necrosis). במקרים חמורים מאוד, ייתכן ויהיה צורך בביצועו של הליך ניתוחי על מנת להסיר את הרקמה הפגועה במידה ומתפתחת דלקת משנית.

התקף חמור של דלקת בלבלב אורך בדרך כלל מספר ימים בלבד, וזאת כל עוד לא מתפתח סיבוך של הופעת נמק ברקמות הלבלב או הצטברותם של נוזלים בתוך או מסביב לבלוטה. התקף חמור של דלקת בלבלב יכול להתפתח כתוצאה מהתפתחותן של אבנים בכיס המרה, אשר מצריכה בדרך כלל הסרה של כיס המרה או ביצוע הליך אנדוסקופי בצינוריות כיס המרה. לאחר הסרת האבנים של כיס המרה, הדלקת נסוגה, והלבלב חוזר בדרך כלל לצורתו הרגילה.

ביצוע הליך ניתוחי בלבלב או בכיס המרה יכולה להתבצע בעזרת ניתוח לפרוסקופי, או הליך פולשני מינימלי. במהלך ביצוע הליך ניתוחי לפרוסקופי, מבוצעים מספר חתכים זעירים (בדרך כלל בין 5 ל- 10 מילימטר) בחלל הבטן. 

הלפרוסקופ הוא מכשור רפואי אשר מוכנס דרך חתכים אלה אל תוך חלל הבטן. הרופא המנתח מונחה על ידי הלפרוסקופ, אשר מציג תמונה של האיברים בתוך חלל הבטן על גבי צג הממוקם בתוך חדר הניתוח. היתרונות של ביצוע הליך ניתוחי לפרוסקופי כוללים ביצוע חתכים קטנים הרבה יותר, הקטנת הסיכון להתפתחותם של זיהומים, פחות כאב וצלקות קטנות יותר, כמן גם הליך החלמה מהיר יותר.

אפשרויות הטיפול של דלקת בלבלב ברמה כרונית

הטיפול של דלקת בלבלב ברמה הכרונית שלה מסובך קצת יותר. הרופא המטפל ינסה להקל על הכאבים של החולה וינסה לשפר את בעיות חילוף החומרים שלו, אשר מקורם בחוסר היכולת של הלבלב לתפקד באופן תקין. בדרך כלל יינתנו לחולים אלה אנזימי לבלב או אינסולין, במידה וחומרים אלה אינם מופרשים על ידי הלבלב. 

אנזימי הלבלב יינתנו בצורה של כדורים שיש צורך ליטול אותם יחד עם הארוחה על מנת לשפר את ספיגת חומרי ההזנה. שמירה על משטר תזונה בעל רמות נמוכות של שומנים יכול לסייע אף הוא.

הליך ניתוחי יכול לסייע בהורדת רמות הכאב שהחולה חווה בחלל הבטן, לסייע בשיפור הניקוז של הפרשות הלבלב, לטפל בדלקת כרונית של הלבלב אשר מקורה בחסימה בצינוריות הלבלב, או לצמצם את תכיפותם של ההתקפים.

על החולים להפסיק לצרוך משקאות אלכוהוליים, להקפיד על מלוי אחר הוראותיהם של הרופא והתזונאי המטפל בהם, כמו כן עליהם להקפיד על נטילת התרופות על מנת לצמצם ולמתן את ההתקפים של דלקת בלבלב.

מניעה

מכיוון שמרבית המקרים של דלקת בלבלב נגרמים כתוצאה מצריכת יתר של משקאות אלכוהוליים, המניעה היא בראש ובראשונה לנהוג באחריות עם משקאות אלכוהוליים, או שלא לצרוך אותם כלל וכלל. 

במידה וישנה בעיה של צריכת יתר של אלכוהול, שוחח עם הרופא המטפל בך על מנת לקבל הפניה למרכז אשר מטפל בגמילה משתיית אלכוהול. יתר על כן, ייתכן ותפיק תועלת מהשתתפות בקבוצת תמיכה כגון אלכוהוליסטים אנונימיים.


פורומים גסטרו

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
גסטרוסקופיה אליס 05/12/2020 13:30
  • עשיתי את הבדיקה של הגסטרוסקופיה יכול להיות שהרופא עשה לי נזק בקע סרעפתי או חור ?

  • + הוסף תגובה
הי ימית 04/12/2020 18:51
  • איך מאבחנים צליאק ? ביופסיה מהקיבה אפשר לאבחן או רק מהמעי הדק

  • + הוסף תגובה
מחלת קרוהן אריאל 04/12/2020 13:31
  • האם אפשר לאבחן רק דרך קולנסקופיה או שחייב לקחת דגימה

  • + הוסף תגובה
מחלת קרוהן אריאל 04/12/2020 13:32
  • והאם אפשר לראות רק דרך סיטי או mri או שיש אולטרסאונד מיוחד??

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!