כיב תריסריון (Duodenal ulcer)

ראשי

תאור

לרוב, כיב (אולקוס) התריסריון נמצא בחלקו הראשון שמכונה בצל התריסריון. כיב תריסריון הוא אחד מצורות הביטוי של מחלת הכיב הפפטי (אולקוס) המתבטאת בפגיעה, גירוי והתפתחות פצע שטחי ברירית במערכת העיכול העליונה שנובעת מהפרת האיזון בין גורמים העלולים לפגוע ברירית (זיהום על ידי החיידק הליקובקטר פילורי, חומצה הידרוכלורית שמכונה גם חומצת הקיבה והאנזים פפסין), לבין מערכת ההגנה של רירית מערכת העיכול.

קראו עוד: דם בצואה ;  כל מה שרציתם לדעת על החיידק הליקובקטר פילורי  ;  כמה עובדות על מזונות שמעודדים/מונעים צרבת


הגורמים העיקריים לכיב תריסריון הם זיהום מחיידק הליקובקטר פילורי ונטילת תרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות. אין כל הוכחה כי מתח נפשי או מזון מתובל גורמים להתפתחות כיב תריסריון.כיב (אולקוס) פפטי מתפתח אצל כ-10% מכלל הגברים ו-4% מכלל הנשים.


אולקוס - כיב בתריסריון
עד לגילוי תפקידו של החיידק הליקובקטר פילורי בגרימת הכיב, יוחסה התפתחות הכיב (אולקוס) בעיקר לשינויים גופניים בהפרשת החומצה ההידרוכלורית (חומצת קיבה) בקרב הלוקים במחלה ונפוץ הביטוי: "אם אין חומצה - אין כיב". גם הטיפול במחלה התמקד בהפחתת החומציות בקיבה. מאז הוכח מעבר לכל ספק כי הגורם העיקרי לאולקוס הוא זיהום בחיידק הליקובקטר פילורי המצוי בכ-95% מן המקרים והוא גם זה שגורם לשינויים בהפרשת החומצה.


ד"ר מנחם מושקוביץ

האנציקלופדיה הישראלית לרפואה
הוצאת ידיעות ספרים 2007

סימפטומים


אחד התסמינים העיקריים של כיב (אולקוס) בתריסריון הוא כאב התקפי ברום הבטן; כאב חד, המוחמר בזמני רעב ומתמתן בעת האכילה או בעזרת תרופות סותרות חומצה. במקרים רבים מעיר הכאב את החולה משנתו.
תסמינים אפשריים נוספים של כיב (אולקוס) בתריסריון הם תחושת אי-נוחות בבטן עליונה, בחילה וחוסר תיאבון.

סיבות וגורמי סיכון

גורמי סיכון ללקות בכיב (אולקוס) בתריסריון :

זיהום בחיידק הליקובקטר פילורי במשפחה.

עישון או שתיית אלכוהול.

נטילת אספירין ותרופות נוגדות דלקת שאינן סטרואידיות אחרות.

תופעות נלוות וסיבוכים

במקרים מסוימים עלולה מחלת הכיב העיכולי לגרום לסיבוכים מסכני חיים. הסיבוכים העיקריים הם דמם העלול להופיע אצל כ-15% ממקרי הכיב, הינקבות דופן הקיבה או התריסריון המתרחשת אצל כ-6% מן המקרים, וחסימת מוצא הקיבה.

אבחון ובדיקות

אבחון ובדיקות

הבדיקה המדויקת ביותר לאבחון כיב (אולקוס) פפטי בקיבה או בתריסריון היא גסטרוסקופיה. במסגרת בדיקה זו מוחדרת צינורית גמישה עם מצלמת וידיאו זעירה אל תוך חללי הוושט, הקיבה והתריסריון. כך ניתן לצפות היטב ברירית מערכת העיכול, ליטול דגימת רקמה לבדיקה פתולוגית (ביופסיה), או לבדיקת נוכחות החיידק הליקובקטר פילורי. ניתן גם לבצע במסגרת הבדיקה טיפולים כגון כריתת גידולים שפירים (פוליפים) ועצירת דימום באמצעות צריבת כלי דם או הזרקת חומרים מטרשים.

כדי למנוע מן הנבדק תחושת אי-נעימות הכרוכה בביצוע הבדיקה, נהוג לאלחש מקומית את הלוע או להזליף דרך הווריד תרופות מרגיעות לפני ביצוע הבדיקה.


בדיקה נוספת היא צילום רנטגן של הקיבה והתריסריון לאחר בליעת חומר ניגוד (בריום), אך היא מדייקת רק ב-70% ממקרי הכיב. כמו כן לא ניתן במסגרת בדיקה זו ליטול דגימת רקמה לצורך בדיקה פתלוגית או לגילוי החיידק הליקובקטר פילורי.


לאור העובדה כי זיהום בהליקובקטר פילורי נמצא ב-95%-100% ממקרי כיב התריסריון, התגבשה בשנים האחרונות גישה שאינה פולשנית לבירור תלונות של כאב בבטן העליונה. גישה זו המכונה "בדוק וטפל" מומלצת לצעירים מתחת לגיל 45, אם אין "תסמיני אזהרה" המעוררים חשד לקיום מחלה ממארת. במקרים אלו מומלץ לבצע בדיקה שאינה פולשנית לגילוי החיידק הליקובקטר פילורי, ולטפל על מנת לחסל את החיידק אם תוצאת הבדיקה חיובית. טיפול זה יביא לריפוי הכיב, אם הוא אכן קיים. אם לא נמצאה עדות לקיום החיידק, הסיכוי להיווצרות כיב קלוש ביותר וניתן להסתפק בטיפול להרגעת התסמינים.

מניעה וטיפול

טיפולים ותרופות

מטרת הטיפול היא לרפא את הכיב, להביא להיעלמות התסמינים ולמנוע סיבוכים.
סתירה של חומצת הקיבה (באמצעות סותרי חומצה) או הפחתת הפרשתה (באמצעות תרופות החוסמות את הקולטן להיסטמין H2 או מעכבי משאבת המימן - PPI) אכן מביאות לריפוי הכיב. אולם, כמעט בכל המקרים מחלת הכיב (אולקוס) תתלקח מחדש בתוך שנה ללא חיסול החיידק הליקובקטר פילורי. חיסול הליקובקטר פילורי יביא לריפוי הכיב כמעט בכל המקרים וימנע את התלקחותו מחדש ברובם.

הטיפול המומלץ כיום להכחדת הליקובקטר פילורי כולל שתי תרופות אנטיביוטיות: אמוקסיצילין (או מטרונידזול) וקלריתרומיצין, בשילוב עם תרופה המפחיתה הפרשת חומצה ממשפחת התרופות המעכבות את משאבת המימן (PPI), למשך שבוע ימים. באמצעות טיפול זה מושג ריפוי הכיב כמעט בכל המקרים, וחיסול החיידק ב-80%-90% מן המקרים.

כיב תריסריון אינו קשור בממאירות ולכן אין צורך בנטילת דגימות רקמה משולי הכיב או בבדיקה נישנית על מנת לוודא ריפוי הכיב, אם התסמינים חלפו לאחר טיפול.

בעבר, חלק משמעותי מחולי הכיב שלא הגיבו לטיפול שמרני, טופל בניתוחים שכללו ניתוק העצב התועה (ואגוס), או כריתה חלקית של הקיבה. הצורך בניתוח כיב הצטמצם באורח ניכר עם התפתחות התרופות החדשות הנוגדות הפרשת החומצה והאמצעים לחיסול החיידק הליקובקטר פילורי. הטיפול בניתוח שמור כיום רק למקרים נדירים של סיבוכים שלא ניתן היה לטפל בהם בשיטה אנדוסקופית.

מניעה

קראו עוד: כמה עובדות על מזונות שמעודדים/מונעים צרבת


פורומים גסטרו ומחלות כבד

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
מר בפה 24 שעות אילי 28/09/2020 09:32
 • אני בת 67 סובלת מכאבים ברום הבטן יותר מ30 שנה. שלחו אותי לעבור CT והממצא היה תהליכים זעירים בגוף הלבלב וה לצה ל MRI.עברתי את הבדיקה הראתה תהליכים ציסטים הממצאים מתאימים impd. רופא הפנה אותי לבלינסון לעבור בדיקה אנדוסקופיה EUS. עברתי את הבדיקה ונמצא בחלקו השני של התריסריון כמות גדולה של ציסטות עד 5 מ"מ חלקם קשור PD תקין ועוד שנתיים שוב MRI. הבדיקה השניה מנומטרית בושט. התוצאה תעבור לרופא והוא יחליט אם יש להמשיך בבדיקה מנומטריה ( לא בעת ERCP). מה עושים מר בפה מאיפה זה הגיע באמצע או סוף החיים. חוש הריח שלי מאוד מפו.ח וכל ריח מגעיל אותי וחוש הטעם פגום לא יכולה מאכלים שהייתי רגילה לאכול ירדתי במשקל. יש פתרון להפסיק את המרות שמפריעה לי באיכות החיים שלי. טופלתי בהרבה כדורים נוגדי חמצון.לוסק פמוטידין אומפרדקס שלא עזר כלל ועכשיו נוטלת לנטון אבל מה. בחילות המרות ואם אני אוכלת כמו הבוקר יוגורט זה לא יורד לקיבה והטעם נשאר שעות. לא יכולה לאכול ירקות עוף לא משנה מה רק גוטג' או יוגורט. סליחה על השאלה הארוכה . טופלתי במחלקת גסטרו בבלינסון .תודה גמר חתימה טובה

 • + הוסף תגובה
טעם מר בפה ד"ר אייל הירש 28/09/2020 22:11
 • שלום אילי, שאלתך מעט מורכבת עם ערבוב קל של נושאים שונים. 1. ציסטות לבלביות - לרוב מדובר בממצא מקרי, שמודגם בCT שמבוצע עקב תלונה שאינה קשורה לציסטות או ללבלב. ישנן מספר סוגים של ציסטות שהסיכון בהן הוא התפתחות של ממאירות לבלב לאחר שנים רבות בציסטות עם גורמי סיכון. גורמי סיכון הם גודל ציסטה מעל 3 ס"מ, ממצא בתוך הציסטה, הרחבה של צינור הלבלב, ציסטה שגדלה באופן משמעותי בין הדמיות. סוגי הציסטות השכיחות: mucinous, serous, IPMN. כשIPMN דורש יותר מעקב. (לא מדובר בציסטות בתריסריון אלא בלבלב, בדיקת MRI פעם בשנתיים מספקת בהחלט למעקב ואין צורך באולטראסאונד אנדוסקופי - EUS- חוזר). 2. בדיקה מנומטרית של הושט - מודדת לחצים בושט, ומיועדת לאבחן סיבות לבעיות בליעה, ריפלוקס וכדומה. הקשר למרירות בפה או כאבים ברום הבטן לא מאוד חזק. 3. שינויים בטעם יכולים להיות ביטוי של מספר גורמים וצריך לברר אותם: שינויים בהפרשת הרוק, מחלות של חלל הפה (עששת, דלקת חניכיים, ועוד) - אלו אבחנות שניתן לשלול דרך רופא פה ולסת ורופא שיניים. אפשרות אחרת היא ריפלוקס, כשהוא לא חייב להיות חומצי, ולכן לא תמיד סותרי חומצה יעזרו. בדיקה לאבחנה של בעיה כזו יכולה להיות בדיקת אימפדנס. מקווה שעכשיו מעט יותר מסודר לך. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
קולונוסקופיה וירטואלית סילבי 28/09/2020 13:10
 • האם אפשר לעשות הכנה לקולונוסקופיה וירטואלית אם יש לי שלשולים ??

 • + הוסף תגובה
הכנה לקולונוסקופיה בזמן שלשולים ד"ר אייל הירש 28/09/2020 21:48
 • שלום סילבי, הכנת המעי הגס לקולונוסקופיה אינה שונה בין קולונוסקופיה רגילה לקולונוסקופיה וירטואלית. המטרה היא נקיון המעי הגס מצואה (גם אם משלשלים יש סיכוי מאוד גבוה שיש שם צואה מוצקה). ההכנה כרוכה בתזונה דלת שארית (ללא ירקות או פירות או דגנים מלאים) למשך שלושה ימים טרם הבדיקה, ושתיה של משלשל יום טרם הבדיקה. אין מניעה מביצוע ההכנה והבדיקה בזמן שלשולים (אחת ההתוויות השכיחות לביצוע קולונוסקופיה). במקרה כזה מבצעים את הבדיקה לחפש פוליפים או דלקת. קולונוסקופיה וירטואלית מבוצעות במקום קולונוסקופיה רגילה בעיקר במטופלים בהם יש קושי בטשטוש (הרדמה קלה בזמן הבדיקה) או מעי קשה טכנית למעבר עם מכשיר הקולונוסקופיה. החסרון בקולונוסקופיה וירטואלית הוא שבמקרה ומתגלים פוליפים לא ניתן להסירם, ולא ניתן לקחת ביופסיות או לראות דלקת. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה
דרגת ניקיון המעיים בקולונסקופיה א 26/09/2020 16:31
 • שלום, עברתי בדיקת קולונוסקופיה ובתוצאות היה כתוב בדרגת הניקיון של המעיים לפי מדד בוסטון כלשהו ציון כללי 6 ( ציון 2 לכל אחד משלושת המקומות שנבדקים). הבנתי שהמדד הוא עד שלוש נקודות. האם דרגה 2 מספיקה כדי לשלול גידולים או פוליפים? תודה רבה (שאלתי גם בפורום השכן ליתר ביטחון)

 • + הוסף תגובה
הכנת מעי בקולונוסקופיה ד"ר אייל הירש 27/09/2020 00:14
 • שלום א, דרגת הנקיון בקולונוסקופיה משפיעה לא רק על יכולת גילוי הפוליפים, אלא גם על הסיכון לסיבוכים בפעולה ולצריכה מוגברת של חומרי טשטוש. סולם בוסטון מנקד את נקיון המעי לאחר פעולות נקיון שמבצע הרופא בזמן הקולונוסקופיה (כמו שטיפה ושאיבה של תוכן המעי). הסולם מנקד כל חלק של המעי הגס (העולה, הרוחבי והיורד), בין 0 (צואה מוצקה שלא ניתן לשטוף), עד 3 (מעי נקי מאוד). ניקוד של 2 נחשב לטוב (חלקיקים זעירים של תוכן מעי שאינם מפריעים לסקירה של המעי). ניקוד של 6 בקולונוסקופיה מנבא שיעור גילוי פוליפים טוב מאוד. בריאות שלמה, אייל הירש

 • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!