נפרופתיה סוכרתית (Diabetic nephropathy)

ראשי

תאור

פגיעה בכליה עקב סוכרת (נפרופתיה סוכרתית) עלולה להתפתח אצל 40%-20% מחולי הסוכרת, במיוחד סוכרת מסוג 2. נפרופתיה סוכרתית נחשבת לסיבוך קשה של המחלה בעל שיעורי תמותה גבוהים. נפרופתיה מתקדמת במשך שנים אחדות עד לאי-ספיקת כליות סופנית, המצריכה טיפול בדיאליזה או השתלת כליה. הארכת חייהם של חולי סוכרת, באמצעות טיפול המונע תמותה ממחלות לב וכלי דם, גרמה לכך שמספר חולי הסוכרת הנזקקים לדיאליזה עולה בהתמדה.


נפרותפתיה סוכרתית

מעקב אחר בדיקות הדם והשתן מאפשר לגלות נפרופתיה סוכרתית


קראו עוד:  בדיקת סוכר בדם ופענוח תוצאותיה ;  רגל סוכרתית ומטופלי דיאליזה


שלבי ההתפתחות  של נפרופתיה סוכרתית
1. בתחילת נפרופתיה סוכרתית קיימים סינון וזילוף יתר בפקעיות הכליה (נפרונים) המתבטאים בקצב סינון פקעיתי מוגבר. 

2. "השלב השקט", הסינון הפקעיתי יכול להיות תקין או מוגבר, אך מופיעים סימנים מוקדמים של פגיעה בכליות. 

3. השלב הקליני ההתחלתי של נפרופתיה סוכרתית, המאופיין במיקרואלבומינוריה (הפרשה יומית של חלבון האלבומין בשתן) הנעה בין 30 מ"ג ל-300 מ"ג. עלייה זו בכמות החלבון בשתן מנבאת המשך חמרת הפגיעה בכליה, במיוחד אצל חולי סוכרת מסוג 1, ושכיחות מוגברת של סיבוכים קרדיו-ואסקולריים בשני סוגי הסוכרת. טיפול מוקדם ונמרץ בשלב זה עשוי למנוע או להאט את קצב התקדמות המחלה. את מאפייניו ניתן לאבחן בקרב 35% מן החולים שלקו בסוכרת מאז 6 עד 15 שנים. 

4. התקדמות למחלת כליות גלויה אצל כ-35% מחולי סוכרת וותיקים (25-15 שנים): מעל 300 מ"ג אלבומין בשתן ביום וירידה בסינון הפקיעתי, לחץ דם גבוה ושינויים בולטים בבדיקה מיקרוסקופית של הכליות.  

5. התקדמות ממחלת כליות גלויה לאי-ספיקת כליות מתקדמת וסופנית, ונזקקים לדיאליזה כ-30-25 שנה לאחר אבחון מחלת הסוכרת.
הגורמים המשפיעים על התקדמות המחלה הכלייתית: סוכרת, לחץ דם גבוה, עישון, רקע משפחתי, שומנים בדם, סיבוכים בכלי הדם הקטנים והגדולים, מין החולה וגילו.

פרופ' איתמר רז
ממשיכים לדבר על זה בפורום סוכרת


פורומים נפרולוגיה

הודעה
מחבר
תאריך/שעה
ביזופיבראט וכליות אוה 28/05/2020 07:13
  • לום. סבתא שלי בת 84 חולה בסכרת סוג 2 מעל לעשר שנים. לפני כמה שנים נמצאה ציסטה כנראה ממאירה בכלייה. בשביל איזון השומן בכבד, רשמו לה ביזופיבראט 400 בשנת 2018 וסמוך למועד זה גם נרשמה עלייה חדה ב albumin/creatinin ratio בשתן. מאפס עלה ל 90, ביולי 2019 ירד ל 46 ועכשיו עלה ל 120. האם ביזופיברט יכל להשפיע על כך? ערכי Creatinin בגדר הנורמה והמרקרים הסרטניים בגדר הנורמה. האם ניתן להפסיק כי התור לרופא הינו רק ביולי

  • + הוסף תגובה
המודיאליזה ודיאליזה פריטונאלית דוד 20/05/2020 10:11
  • שלום אבי חולה באי ספיקת כליות(ללא מחלות רקע מלבד זו) ולאחרונה החל בהמודיאליזה עם שאנט זמני באזור החזה, הוא עייף נורא לאחר כל טיפול ובאופן כללי עם אנרגיה נמוכה במהלך היום. השאלה שלי היא: האם דיאליזה פריטונאלית מעייפת באותה מידה כמו ההמודיאליזה?

  • + הוסף תגובה
ממצאים כלייתיים בעייתיים בעובר נטלי 18/05/2020 23:30
  • שלום רב, הופניתי בשבוע 15+5 למיון בבדיקה שגרתית בשל מיעוט קיצוני של מי שפיר. בבדיקות אולטרסאונד נמצא כיס מי שפיר מקסימלי 1.5 סמ, אורך כליה ימנית 13.7 ושמאלית 19.3 עם שני ממצאים ציסטיים בקוטר 7 ו-5 ממ. הודגמה שלפוחית שתן שלא התרוקנה במהלך הבדיקה, חשד לאורתרוצלה. בעבר הפסקת הריון בשבוע 13 עקב מום PUV. שקיפות עורפית תקינה לפני 3 שבועות ובה גם כמות מי שפיר תקינה. ניתנה בחירה בין הפסקת הריון לבין המשך בירור של יעוץ גנטי, חזרה על אולטרסאונד עוד שבועיים וסקירת מערכות ראשונה גם כן בעוד שבועיים. מה אתה חושב בנוגע לפרוגנוזה? האם כדאי ללכת להפסקת הריון ? או שיתכן ויש סיכוי לתינוק בריא או עם בעיות פתירות וקלות לאחר הלידה? מדובר בהריון חמישי לאחר רצף הפלות מסיבות שונות , ללא ילדים (PUV, הפסקת דופק בשבוע 10, 2 הפלות בשבועות מוקדמים) כך שנזהרת מאוד עם הליכה מהירה מידיי להפסקת הריון נוספת. עברתי בירור במרפאת הפלות חוזרות (גנטי, המטולוגי וכו), נוטלת קלקסן 60 מג מניעתי, פרדניזון 10 מג ודופסטון 20 מג ביום. אודה לעזרתך

  • + הוסף תגובה

הצטרפו לאינדקס הרופאים!